Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανεξοφλητα κοινοχρηστα προηγουμενου ιδιοκτητη


Recommended Posts

Μάλλον έχει μπερδέψει το ότι αν ο νοικάρης δεν πληρώνει τότε τα κοινόχρηστα τα οφείλει ο ιδιοκτήτης. Αυτό όντως ισχύει. Εδώ όμως έχουμε δυο διαφορετικούς ιδιοκτήτες.

Δηλαδή αν εγώ με το αυτοκίνητό μου τρακάρω κάποιον και μετά πουλήσω το αυτοκίνητο, αυτός που τράκαρα ποιον θα κυνηγήσει εμένα ή τον νέο ιδιοκτήτη?

Νομικός δεν είμαι αλλά αφού στο λέει ο Dimitris GM και ο δικός σου δικηγόρος μην ανησυχείς!

Link to comment
Share on other sites

τα κοινοχρηστα μενουν στο ακινητο

 

Τα βάρη (υποθήκες) είναι αυτά που συνοδεύουν το ακίνητο και όχι βέβαια τα κοινόχρηστα.

Το ίδιο συμβαίνει π.χ, και με τη ΔΕΗ. Υπεύθυνος είναι αυτός που έχει συνάψει την σύμβαση με τον πάροχο.

Άσχετο, αλλά παρεμφερές παράδειγμα είναι τα τέλη των αυτοκινήτων τα οποία φυσικά δεν ακολουθούν

το αυτοκίνητο αλλά τον εκάστοτε ιδιοκτήτη.

Στη θέση σας θα ζήταγα να μου κοινοποιήσουν γραπτώς τις απαιτήσεις-απειλές ώστε να προχωρήσω στα δέοντα.

Νισάφι πιά με την ανηθικότητα, γιατί ανηθικότητα είναι να απειλείς αδίκως κάποιον μόνο και μόνο γιατί είναι

έντιμος και συνεπής. Καλή σας ημέρα!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.