Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε περίπτερο


Spur1961Nikos

Recommended Posts

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΠΕΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ ΞΥΛΙΝΟ 2,5Χ2,5

 

Παρακαλώ, μη γράφετε με κεφαλαία.

Διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Έλα ντε; Τι άδεια βγάζουν τα περίπτερα και σε ποια κατηγορία του Κτιριοδομικού ανήκουν; Εμπορίου θεωρώ (κατηγορία Η -> "καταστήματα"), οπότε -αν είναι- έτσι θα χρειάζονται ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε να το εξαιρέσει απο ΠΕΑ αν θεωρήσει ότι δεν ανταποκρίνεται στην έννοια κτίριο του ν.4122/2013?

 

«Κτίριο»: στεγασμένη κατασκευή με τοίχους για την οποία χρησιμοποιείται ενέργεια προς ρύθμιση των κλιματικών συνθηκών εσωτερικού χώρου (προκειμένου να διασφαλιστεί η άνεση των χρηστών τους).

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες τώρα; Δεν είναι χρήστης ο φυλακισμένος όλη μέρα περιπτεράς; Δεν βάζουν κάτι μικρά σπλιτάκια για θέρμανση & ψύξη; Τσάμπα καίει κι η λάμπα όλη μέρα;

Να δω να απαιτείται ΠΕΑ για περίπτερο και δεν θέλω τίποτε άλλο απ' τη ζωή :P. Πανηγυρτζίδικα πράγματα.

 

Πάντως πέρα απ' την πλάκα, ξαναρωτώ. Τι είδους άδεια χρειάζεται γι' αυτά; Ο ΝΟΚ. οι παλαιοί ΓΟΚ και ο Κτριριοδομικός πως τα αντιμετωπίζουν; Πυρασφάλεια;

Edited by panos-vicious
Link to comment
Share on other sites

Το περίπτερο είναι εγκατάσταση προσωρινής κατασκευής σε δημόσιο κοινόχρηστο χώρο του άρθρου 20 παρ. 1γ του ΝΟΚ.

Και ως τέτοια δεν χρειάζεται ΠΕΑ ...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τα περίπτερα είναι παραχωρημένα ΜΟΝΟ προς χρήση, και όχι κατά κυριότητα, από το κράτος (νομαρχία αν δεν κάνω λάθος). Δεν επιτρέπεται πώληση, αγορά κλπ. Δεν απαιτείται άδεια δόμησης. Τι να το κάνεις το ΠΕΑ;

Link to comment
Share on other sites

Ώστε "λυόμενες και προσωρινές κατασκευές" τα περίπτερα. Ά ρε άπαιχτη κι αθάνατη ελληνική νομοθεσία!

Ευχαριστώ σε kan62. +1

Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες τώρα; Δεν είναι χρήστης ο φυλακισμένος όλη μέρα περιπτεράς; Δεν βάζουν κάτι μικρά σπλιτάκια για θέρμανση & ψύξη; Τσάμπα καίει κι η λάμπα όλη μέρα;

Να δω να απαιτείται ΠΕΑ για περίπτερο και δεν θέλω τίποτε άλλο απ' τη ζωή :P. Πανηγυρτζίδικα πράγματα.

 

Πάντως πέρα απ' την πλάκα, ξαναρωτώ. Τι είδους άδεια χρειάζεται γι' αυτά; Ο ΝΟΚ. οι παλαιοί ΓΟΚ και ο Κτριριοδομικός πως τα αντιμετωπίζουν; Πυρασφάλεια;

 

Αυτό που λες εννοείται. Η αλήθεια είναι ότι εμένα ο νους μου πήγε στα ξύλινα περίπτερα που βάζουν στις εκθέσεις όχι σε αυτά με τον περιπτερά μέσα... χαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.