Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα αρτιότητας οικοπέδου εντός οικισμού


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Ένας πελάτης μου (Α) θέλει να αγοράσει ένα οικόπεδο 144,69 τ.μ. σε οικισμό <2000 κατοίκων.

Αρτιότητα οικισμού 1000τ.μ.

Το οικόπεδο προϋπάρχει ως έχει από το 1989 με συμβόλαιο αγοραπωλησίας απο τον (Β).

Ο (Β) το είχε αποκτήσει κατά μεν τμήμα του επιφανείας 63 τ.μ. το έτος 1980 απο τον (Γ)

και δε το υπόλοιπο τμήμα του επιφανείας 81,69 τ.μ. το έτος 1920 από άτυπη δωρεά από κάποιον συγγενή του.

Στο συμβόλαιο του 1989 αναφέρει ο μηχανικός στην υπεύθυνη δήλωσή του, ότι το οικόπεδο επιφάνειας 144,69 τ.μ. είναι αρτίο κατά παρέκλιση και οικοδομήσιμο.

Στα προηγούμενα συμβόλαια δεν αναφέρεται πουθενά ότι έγινε κάποια συνένωση, έστω και παράνομη.

Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας πάνω στο θέμα. Είναι το οικόπεδο οικοδομήσιμο ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

XΙΧΙΧΙ!!!!!!

 

Νομίζω ότι ισχύει το 5.1.β) του 181Δ' του 1985,οπότε όντως είναι άρτιο κατά παρέκκλιση......

 

Διορθώστε με αν κάνω λάθος,το συμβόλαιο δείχνει ότι το οικόπεδο υπάρχει από το 1920......

Η πλάκα είναι ότι ακόμα και 20 τ.μ. να ήταν το οικόπεδο,τότε ήταν άρτιο!!!!!!!!!

 

Για οικοδομησιμότητα δεν γνωρίζω να σου πω φίλε μου,ποτέ δεν δεσμεύομαι να μιλήσω για αυτήν......αν ζούσαμε σε άλλη χώρα μπορεί και να σου έλεγα.....

Link to comment
Share on other sites

Όπως το λέει ο Zavi... παράγραφος 5.1β ΦΕΚ 181Δ - άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκλιση αφού προϋπάρχει του 1985

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά το πρόβλημά είναι ότι προϋπάρχει μεν πριν το 1985 ως δύο (οικόπεδα) του ίδιου ιδιοκτήτη ο οποίος τα πουλάει το 1989 ως ένα οικόπεδο. Είναι πράγματι οικοδομήσιμo;

Link to comment
Share on other sites

Η ιδιοκτησία μπορεί να θεωρηθεί ενιαία αφού πρόκειται για τον ίδιο ιδιοκτήτη. Ακόμα και αν θεωρήσουμε ότι υπάρχουν 2 οικόπεδα και όχι ένα τότε ακόμα και αυτά είναι άρτια κατά παρέκλιση. Η υποτιθέμενη λοιπόν συνένωσή τους το 1989 έχω την εντύπωση ότι δεν ακυρώνει την παρέκλιση αυτή αφού πρόκειται για βελτιώση της ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.