Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα: Τι αλλάζει στις άδειες δόμησης - Πώς θα χτίζουμε χωρίς την έγκριση της υπηρεσίας δόμησης


Engineer

Recommended Posts

KANA, δεν λυνεται το προβλημα της νομοθεσιας.

Λυνεται το προβλημα "ποιος εχει εστω τα υποτυπωδη προσοντα να γινει ΕΔ".

Με εμπειρια+εξετασεις μια χαρα θα παει.

 Δηλαδή με εξετασεις λυνουμε το προβλημα εμπειριας σε κατασκευη;;;;;;;!!!!! πως;; 

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Aν προσεξες τι εγραψα...

 

"εμπειρια+εξετασεις"

 

 

Οι αντιθετοι στις εξετασεις, τι λετε για τις εξετασεις εγγραφης στο ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως αυτο εγραψες αλλα εγω αναφερομαι στην εμπειρια που δεν υπαρχει...και ποιος πιστοποιει την εμπειρια; ο χρόνος οτι εχω 15 χρονια ενεργος και δεν εχω πατησει ποτε σε εργοταξιο; η οτι εχω 5 χρονια ενεργος και ειμαι μονιμα σε εργοταξιο;

Link to comment
Share on other sites

1ον Η εμπειρια δεν ειναι μονο Εργοταξιο

 

2ον Για τους ΕΔ, εμπειρια απο εργοταξιο ουσιαστικα δεν χρειαζεται.

 

3ον Αν ελεγχουν και τις μελετες, δεν χρειαζεται καθολου εμπειρια απο Εργοταξιο. Αντιθετα χρειαζεται εμπειρια στο κομματι των μελετων

 

4ον Επειδη η ημερομηνια ληψης του πτυχιου, δεν λεει απολυτως τιποτα, οι εξετασεις ερχονται να επιβεβαιωσουν οτι γνωριζεις εστω τα βασιικα..

Link to comment
Share on other sites

Οι εξετασεις δειχουν μονο οτι ξερεις να διαβαζεις, ασχετως αν ξερεις να εφαρμοζεις, το εργοταξιο εννοειτε πως ΕΙΝΑΙ πολυ μεγαλο σχολειο και μονο αν δεις την πραξη μπροεις να την ελεγξεις..
Εχω παρα πολυ μεγαλη εμπειρια σε ελεγχους ως ελεγχομενος και οχι ως ελεγκτης και δυστυχως εχω να πω τα χειροτερα για τους εξετασμενους με εμπειρια ελεγκτες που εχουμε ως τωρα...τουλαχιστον για ενα μεγαλο ποσοστο...
κλασικη ατακα τους και συμπεριφορα; Εισαι νεος εγω ειμαι 20 χρονια κατασκευαστης οποτε μπορω να σε ελεγξω καλα....
Ειναι τουλαχιστον αστειο να νομιζουμε οτι οι εξετασεις αντικατοπτριζουν το οτιδηποτε σε μια χωρα οπως η Ελλαδα

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε, το να ελεγχξεις μια μελετη δεν απαιτει καμια ουσιαστικη επαφη με την κατασκευη.

 

Ομοιως θα τολμουσα να πω και ο ελεγχος (αν διατηρηθουν αυτα που ελεγχονται).

 

Το οτι δεν πας με τακουνια στο εργοταξιο, δεν ειναι αναγκη να εχεις εμπειρια για να το πραξεις..

 

Εγω συμφωνω μαζι σου, οτι δεν ειναι ευκολο να "πιστοποιησεις" τις ικανοτητες κανενος.

Αντιστοιχα μπορω να σου πω για συναδελφους, που ειναι 20 χρονια σε εργοταξιο, και για να επιμετρησουν μια πλακα ΩΣ, θελουν 2 μερες..

 

Πως μπορει να πιστοποιηθουν οι ικανοτητες λοιπον?

Δεν μπορουν ειναι η απαντηση.

Και στις σχολες μας, αυτοι που εγραφαν 9-10, στην πλειοψηφια τους δεν ηταν ξυραφια, ουτε εγιναν μηχανικαρες....

 

Πιστοποιημενη εμπειρια και εξετασεις. Η μονη λυση.

Η εμπειρια αποδεικνυεται απο Μελετες που εχεις εκπονησει, απο εταιρειες και γραφεια που εχεις δουλεψει, αν δε θελουμε να χρησιμοποιησουμε την ημερομηνια εγγραφης στο ΤΕΕ.

 

ΥΓ. Μη συνεχιζεις να μπερδευεις την εμπειρια με το εργοταξιο. Διοτι και 30 χρονια σε βαρβατα εργα να εισαι, δεν μπορεις να ελεγξεις τι μετρασει σε καλυψη, δομησης, ογκο... Ειπαμε οτι ο ΕΔ (μαλλον) θα ελεγχει και τις μελετες. Ουσιαστικα το Διαγραμμα Δομησης θα ελεγχει.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα μπορεις να ελεγψεις την ουσια...
αν ειναι στα μετρα τα σωστα, και οχι αν ειναι 10,04 αντι για 10,00
μπορεις να βρεις που ειναι καθετη αποσταση απο την περιφραξη και χωρις εξαρτησεις
μπορεις να κρινεις αν καποιες μικρες αποκλισεις ειναι θεμα κασεκαυστικο η οχι
μπορεις να εχεις κριση καλυτερη και να δωσεις ενα πορισμα σωστο και οχι να πεις ΟΧΙ ειναι λαθος = σημα διακπης εργασιων, επειδη δεν εχεις ιδεα τι σου γινετε με αποτελεσμα να βαζεισ σε εξοδα ανθρωπους χωρις ουσιαστικο λογο (αυτο συμβαινει συνηθως)

Φορα και τακουνι αν ξερεις το πρεπει να δεις και να προσεξεις δεν εινα ιαυτο το θεμα....

Και επειδη δεν μπορει να ελεγχθει η ουσιαστικη εμπειρια οντως, βαζουμε εξετασεις για να δουμε αν ξερουν να διαβαζουν οι μηχανικοι μας...κλασικη τακτικη

οχι οποιος θελει ας παρει την ευθυνη να κανει ελεγχους, ας εχει το τσεκουρι πανω στο κεφαλι του αν κανει παρατυπιες και να ΕΛΕΓΧΕΤΕ καπως ουσιαστικα ομως

 

Οι εξετασεις μας οδηγησαν να εχουμε μαθητες που διαβαζουν ατελειωτα χωρις καμια κριση παρα μονο αποστηθιση
με φοιτητες που περνανε μαθηματα χωρις να ξερουν την πρακτικη τους εφαρμογη
σε εξετασεις συλλογων ΤΕΕ (αστειες πραγματικα) που σου δινουν αδεια ασκησεως επαγγελματος
κτλ κτλ κτλ....αποδεδειγμενα δεν λειτουργει ο θεσμος των εξετασεων....

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνας οτι οι εξετασεις ειναι αποτρεπτικος παραγοντας για την "καθε καρυδιας καρυδι", να γινει ΕΔ, Εν.Επ. κτλ.

 

Εχω γνωρισει πολλους "συναδελφους", αδειακηδες, διεκπεραιωτες ΟΑ, που δεν ξερουν να τραβηξουν μια γραμμη, ουτε εχουν επαφη με την οικοδομη.

Αυτοι λοιπον, αν με μια αιτηση γινουν ΕΔ ή Εν. Επ. κτλ, θα τρεξουν  να το κανουν.

Αν τους πεις, ελα να εξεταστειτε, δεν υπαρχει καμια περιπτωση να πανε..

 

Γνωμη μου.

Σοβαρες εξετασεις και αποδεδειγμενη εμπειρια.

Αναφερομαι παντα για τους ΕΔ.

Αν το προβλημα ειναι η εμπειρια, ας μην γινουν ολοι ΕΔ....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Σεβαστη γνωμη απο ολους φανταζομαι και λογικοτατη...ομως για μενα ανεφαρμοστη...

οποτε οπου δεν πιπτει λογος....;

τιμωρια σε ΕΔ που κανουν οτι ναναι.....αυτος να ειναι ο αποτρεπτικος παραγοντας γιατι τα "καρυδια" δυστυχως ειναι μεγαλο προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Πως και ποιος θα τους ελεγξει?

 

Για καθε ΕΔ, θα εχουμε και αλλον εναν Ελεγκτη του ΕΔ?

 

Μια λυση θα ηταν κλιμακιο ΕΔ.

Αλλα με το μεγεθος των εργων που εχουμε, ποιος θα του πληρωσει?

πχ για Προσθηκη 30τμ θα φωναξεις 2+2 ΕΔ?

 

ΥΓ. Σε πληροφορω παντως, οτι θα πορισματα ελεγχονται απο την ΕΥΕΔ.

Το κακο ειναι οτι δεν εχουν στα χερια τους τις μελετες.

 

ΥΓ2. Η φιλοσοφια μου ειναι οτι δεν μπορουν ολοι να τα κανουν ολα... Δεν γινεται ολοι να ειναι ΕΔ,Εν. Επ, ουτε ολοι να κανουν στατικα, αρχιτεκτονικα, ΗΜ, τοπογραφικα.

Αρα πρεπει καπως να γινει ξεκαθαρισμα. Η λυση ειναι αυτο που εγραψα "εξετασεις + εμπειρια".

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.