Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΕΜΚ- Περίφραξη αγροτεμαχίου , τμήματα χωρίς τελεσιδικία


Recommended Posts

Οχι και ομως,στο τελος του συμβολαιου γράφει πως

``Ακόμη της  εκχωρούν ολα τα δικαιώματα σχετικά με την πράξη χαρακτηρισμού των 3 στρ.  ,ο χαρακτηρισμος της οποιας ως δασική έκταση εκκρεμει μέχρι σήμερα  και της παρέχουν την  ανέκκλητη εντολή  ,το δικαίωμα και την πληρεξουσιότητα σε περίπτωση αποχαρακτηρισμού της άνω έκτασης να συντάξει  πράξη διορθωτική η συμπληρωματική του συμβολαίου αυτού και να μεταβιβάση προς τον εαυτό της με αυτοσύμβαση την εκταση που θα αποχαρακτηριστεί.``

 

Αρα τώρα είναι στον αέρα τα 3 στρ. ,τα όρια της ιδιοκτησίας είναι αυτά που μεταβιβάστηκαν τελικά ?έχει υπάρξει άτυπη κατάτμηση? (υπάρχει τέτοιος όρος).Μπερδεύτηκα παραπανω νομίζω...επίσης αν κερδίσει και κανει την αυτοσύμβαση ,θεωρείται πάλι ένα το αγροτεμάχιο?

 

Και τελικα περίφραξη μπορεί να γίνει  στα συνορα  με τον μελλοντικο σου γείτονα-εαυτό?

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

Aπό τη στιγμή κατά την οποία η δ/νση δασών χαρακτήρισε δασική την έκταση, δεν θα μπορούσε να μεταβιβαστεί. Είναι σαν να λέμε αντίστοιχα ότι θα έπρεπε να μεταβιβαστεί ζώνη αιγιαλού ως τμήμα αγροτεμαχίου κάτι που προφανώς δεν ισχύει.

Κατάτμηση δεν είναι.

Το πιθανότερο να τελεσιδικήσει η υπόθεση υπέρ του δασαρχείου.

Κατά τη γνώμη μου, συμφωνώντας με το Δημήτρη, δεν βλέπω το λόγο που δεν μπορεί να υπάρξει περίφραξη στο όριο των 9.000 τμ με τη δασική έκταση των 3.000 τ.μ. 

Στη περίπτωση κατά την οποία κερδίσει ο νυν ιδιοκτήτης την αγωγή θα κάνει το νέο συμβόλαιο της αυτοσύμβασης και από άποψη αρτιότητας θα επέλθει βελτίωση σε κατά παρέκκλιση άρτιο γήπεδο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

 ενα ενα τα λες... :mrgreen:

 

δυσκολη απαντηση

 

απο 12 στρ. πουληθηκαν τα 9  ενω τα 3 βρεθηκαν να ειναι δασος

Εδω δεν υπαρχει κατατμηση

 

τωρα, με αυτη την "περιεργη" εκχωρηση...αν κερδισει  τα 3 στρ.....

δξ πώς θα το αντιμετωπισει η υπηρεσια στο μελλον διοτι αυτος αγορασε 9 στρ.και θα παρει άλλα τρια

 

[ασε που εκχωρηση και μεταβιβαση χωρις "ανταλλαγμα"  δεν φαινεται και πολυ   σωστη...]

 

Μαλλον ο πωλητης τα εδωσε ¨"τζαμπα" τα 3 στρ. και ο αγοραστης δεν το πολυσκεφθηκε...μηπως φορτωθει με μπελαδες.

Αρα το προβλημα ειναι πιο σοβαρο και εχει σχεση με την αρτιοτητα

παρα με την περιφραξη...

 

Συζητειστε το με τον συμβ/φο...και με την ΥΔΟΜ...ποια θα ειναι η μορφη του αγρου αν κερδηθουν τα 3 στρεμματα, διοτι εσεις αγορασατε μονον 9...μην βρεθειτε προ  δυσαρεστων εκπληξεων

 

[κρατειστε στην ακρη του μυαλου σας, μηπως να εγκαταλειπονταν η ενσταση για τα 3 στρ.]

Link to comment
Share on other sites

Το γηπεδο των 9 στρ. είναι αρτιο και οικοδομήσιμο.Αυτά τα 3 στρ . δεν αποτελουν ένα ενιαίο κομμάτι ,αλλά απαρτίζονται από μικρότερα κομμάτια που εκοψε το δασαρχειο( 1,6 στρ. ,500 τμ ....) .Αν κερδηθούν( μπορούν άραγε να κερδηθούν μόνο καποια από τα κομμάτια )γιατί να προκύψει πρόβλημα με το κυρίως μέρος των 9 στρ?

 

(Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ ξανά με κάτι τέτοιο )

Edited by KaizerSoze
Link to comment
Share on other sites

εδιτ

και, ξεχασα να συμπληρωσω..

αφου πλεον μιλας για τμηματα διασπαρτα μεσα στον αγρο...

αν καποια απο τα τμηματα βγουν τελικα  δασικα

εχεις θεμα με την αποσταση απο αυτα....

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά και μόνο ,από τηλεφωνική επικοινωνία με την ΥΔΟΜ και την υπάλληλο που έχει αναλάβει την υπόθεση και χρεώθηκε τον φάκελο ,στην ερώτηση  για το ποια θα ειναι η μορφη του αγρου αν κερδηθουν τα 3 στρεμματα και αν θα προκύψει καποιο πρόβλημα αρτιότητας ,η απάντηση ήταν ``και που θέλετε να ξέρω ,δεν είμαι τοπογράφος``.Οκ εγώ είμαι άπειρος,αλλά αυτό μου ακούστηκε κάπως....Επίσης δεν έχουν καταλάβει λέει τι έχει μεταβιβαστεί τελικά...λες και θα μπορούσαν να μεταβιβαστούν τα 3 στρέμματα ...και ζητανε αντίγραφο μερίδας από το υποθηκοφυλακείο .

 

(.Όπως και να χει από βδομάδα θα κατέβω πολεοδομία ,αλλά αν δεν ξέρουν τώρα τι μπορεί να γίνει ,φαντάσου λέει στο μέλλον να τα κερδίσει τα 3 στρ .και να πάει να περιφράξει το συνολο των 12 στρ. και τότε να ξέρουν  και να εμφανίζουν αντιρρήσεις...)

 

Να  ζητήσω κάποιον προιστάμενο ? Δεν είχα μέχρι τώρα και πολλά πάρε δώσε με πολεοδομίες ,(δουλεία πεδίου έκανα πάντα) και δεν ξέρω πώς να το χειριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

το αντιγραφο μεριδας  τι το θελουν???

τους πας ενα συμβολαιο που λεει οτι γινεται μεταβιβαση 9 στρ.

 

βαλατε και μια ρητρα...οτι..αμα...εάν...ισως  "ξεγινουν" απο δασος  καποια τμηματα...θα ανηκουν  στον αγοραστη

 

Προφανως αυτο τους μπερδευει, μια και δεν ειναι μεσα στις συνηθεις δικαιοπραξιες...αφου στην ουσια δεν λεει τπτ...,

αλλα δεν θα βγαλουν τπτ αλλο απο την μεριδα...οκ?

 

κατα τα λοιπα, η κριση αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο ανηκει σε σενα.

 

δεν ξερει...δεν λεει...καλα  απαντησε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.