Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαίωμα υπογραφής ενεργητικής πυροπροστασίας


Recommended Posts

Παντως πραγματικα πιστευω οτι ειναι περισσοτεροι πια οι Η/Μ που εχουν αρχισει και ξυπνανε και αυτο το βλεπω και στις συζητησεις μου εξω αλλα και στο φορουμ. Απλα νομιζω οτι δεν εχουμε καταλαβει ακομα τη δυναμη μας αφου τοσα χρονια μας ειχαν μαθει αλλιως. Και βγαζαμε και κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σε όλους. Μία ερώτηση έχω και αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει:

Είμαι μηχανικός παραγωγής και διοίκησης από το Πολυτεχνείο Κρήτης. Σαν μηχανικός παραγωγής και διοίκησης γνωρίζω ότι έχω δικαιώματα μηχανολόγου μηχανικού ("αλλά όχι όλα", είναι η απάντηση που μου έδωσαν από το ΤΕΕ).

Επειδή μου προτάθηκε μία δουλειά για μελέτες ενεργητικής πυροπροστασίας, γνωρίζει κανείς αν έχω δικαίωμα υπογραφής τέτοιας μελέτης?

Ή τουλάχιστον που μπορώ να το ψάξω ή που να ρωτήσω στο ΤΕΕ να μου πουν σίγουρα και έγκυρα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα θέμα απο ότι γνωρίζω με τα ΜΕΚ αλλά σαν μηχανικός μπορείς να δουλέψεις όπου και ένας διπλωματούχος μηχανολόγος/ ηλεκτρολόγος. Επειδή κάπιοι στο ΤΕΕ είναι σίγουρα ανίδεοι και απαντάνε στο περίπου (....) ζήτησε τα επαγγελματικά σου δικαιώματα ΓΡΑΠΤΑ. Επίσης γράψου στα μητρώα μηχανολόγων/ηλεκτρολόηων της διεύθυνσης ανάπτυξης

Link to comment
Share on other sites

Λέει ότι έχεις τα ίδια δικαιώματα με έναν διπλωματούχο μηχανολόγο-ηλεκτρολόγο/ναυπηγό μηχανικό...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μήπως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσω και στην Πυροσβεστική, μιας και είναι οι άμεσα εμπλεκόμενοι με τις μελέτες ενεργητικής πυροπροστασίς?

Link to comment
Share on other sites

Σε πυροσβεστική, είναι μπροστά μου συνάδελφος που καταθέτει ενεργητική ΚΑΙ παθητική, δικές του!

Όταν ήρθε η σειρά μου, ρώτησα τον 'υπάλληλο' και μου είπε 'Εάν δεν ξέρετε εσείς τα επαγγελματικά σας δικαιώματα, δεν θα το κρίνω εγώ'

Τι ψάχνεις τώρα...

Link to comment
Share on other sites

ΑΡΧΗΓΕΙΟ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΙΚΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ, Αριθ. Πρωτ.: 25666 Φ.701.2/Αθήνα 27 Σεπτεμβρίου 2010

ΘΕΜΑ: «Δικαιώματα σύνταξης και υπογραφής μελετών πυροπροστασίας και υπεύθυνων δηλώσεων από μηχανικούς / κατάργηση διευκρινιστικών-ερμηνευτικώνεγκυκλίων διαταγών Α.Π.Σ.»

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Μελέτες ενεργητικής πυροπροστασίας μικρού προυπολογισμου οπου υπάρχει απαίτηση μόνο για φορητά μέσα πυροπροστασίας, πρέπει να περάσουν από την πυροσβεστική?

 

Πάμε πρώτα την μελετη στην Πυροσβεστικη και μολις την υπογραψουν την παμε με τον φακελο της άδειας στην Πολεοδομια?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.