Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πράξη αναλογισμού


nascar1

Recommended Posts

Χαιρετώ όλα τα μέλη

 

Θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί. Οι γονείς μου διαθέτουν τα 800 χιλιοστά κάθετης ιδιοκτησίας. Τα υπόλοιπα 200 ανήκουν σε άλλο ένα πρόσωπο. Η ιδιοκτησία του πατέρα μου έχει σχήμα σαν L. Αυτό το λέω για τον εξής λόγο.

 

Κατά την ένταξη στο σχέδιο πόλης στην αριστερά της μεγάλης πλευράς του L (μήκους περίπου 50 μέτρων) ανοίγει δρόμος ο οποίος πέφτει όλος στο οικόπεδο του γείτονα συνεπώς πρέπει να αποζημιωθει κατά το μισό του πλατους του δρόμου ήτοι 50επί5=250τετραγωνικά μέτρα.

 

Προφανώς μιλάμε για ένα αρκετά μεγάλο πόσο που με προβληματίζει έντονα καθώς μελλοντικά εγώ θα κληθώ να πληρώσω. Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

 

1) Σε τι τιμή ανα τετραγωνικό υπολογίζει το δικαστήριο το ύψος της αποζημίωσης? Η αντικειμενική είναι 172 ευρώ αυτή την στιγμή.

 

2) συμμετέχει και η κάθετη με τα 200 χιλιοστά παρόλο που δεν έχει πρόσωπο στον δρόμο που θα ανοίξει?

 

3) πόσο χρόνο παίρνει η όλη διαδικασία από την στιγμή που θελήσει κάποιος (επισπευδων) να ανοίξει ο δρόμος?

 

4) σε πόσο χρόνο από την στιγμή που βάλει απόφαση το πρωτοδικείο πρέπει να πληρωθεί το ποσό? Επιδέχεται έφεσης? Αν δεν έχω τα χρήματα βγαίνει σε πλειστηριασμό?

 

Αν σας είναι χρήσιμο μπορώ να κάνω ένα σκαριφημα με τις διαστάσεις κάθε κομματιού για να σας διευκολύνει.

 

Εν τέλει μπορώ να απευθυνθώ στον γείτονα που πρέπει να αποζημιώσω και να του προτείνω να του δώσω ένα ποσό μετρητά και να μην έχει πλέον καμία άλλη απαίτηση? Καλύπτομαι? Στο μέλλον η τιμή πιστεύεται ότι θα αυξηθεί και συμφέρει να το κάνω άμεσα η να το αφήσω? Μέχρι τώρα κανείς δεν φαίνεται να έχει στα σχέδιά του την διάνοιξη της οδού. Ούτε ο δήμος ..

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα απλά έχω μπλοκάρει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Παρακαλώ να φροντίζετε τα θέματα να αναρτώνται στις σωστές ενότητες. Είστε ιδιώτης και, αφού το συμπληρώσετε στο προφίλ σας, τα θέματα σας πρέπει να αναρτώνται στην κατηγορία " Θέματα ιδιωτών" όπου θα μεταφερθεί και το παρόν. 

Παρακαλώ διαβάζετε τους κανόνες συμμετοχής.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ όλα τα μέλη

 

Θα ήθελα την εμπειρία σας σχετικά με ένα θέμα που με απασχολεί. Οι γονείς μου διαθέτουν τα 800 χιλιοστά κάθετης ιδιοκτησίας. Τα υπόλοιπα 200 ανήκουν σε άλλο ένα πρόσωπο. Η ιδιοκτησία του πατέρα μου έχει σχήμα σαν L. Αυτό το λέω για τον εξής λόγο.

 

Κατά την ένταξη στο σχέδιο πόλης στην αριστερά της μεγάλης πλευράς του L (μήκους περίπου 50 μέτρων) ανοίγει δρόμος ο οποίος πέφτει όλος στο οικόπεδο του γείτονα συνεπώς πρέπει να αποζημιωθει κατά το μισό του πλατους του δρόμου ήτοι 50επί5=250τετραγωνικά μέτρα.

 

απο πού προκυπτει αυτη η υποχρεωση?

Μιλησες με τον μηχανικο σου?

 

Προφανώς μιλάμε για ένα αρκετά μεγάλο πόσο που με προβληματίζει έντονα καθώς μελλοντικά εγώ θα κληθώ να πληρώσω. Έχω να κάνω κάποιες ερωτήσεις.

 

1) Σε τι τιμή ανα τετραγωνικό υπολογίζει το δικαστήριο το ύψος της αποζημίωσης? Η αντικειμενική είναι 172 ευρώ αυτή την στιγμή.

 

την  τιμη την οριζει το δικαστηριο με βαση την αγοραια αξια

 

2) συμμετέχει και η κάθετη με τα 200 χιλιοστά παρόλο που δεν έχει πρόσωπο στον δρόμο που θα ανοίξει?

 

 η υποχρεωση αφορα ολο το οικοπεδο

 

3) πόσο χρόνο παίρνει η όλη διαδικασία από την στιγμή που θελήσει κάποιος (επισπευδων) να ανοίξει ο δρόμος?

 

 4) σε πόσο χρόνο από την στιγμή που βάλει απόφαση το πρωτοδικείο πρέπει να πληρωθεί το ποσό? Επιδέχεται έφεσης? Αν δεν έχω τα χρήματα βγαίνει σε πλειστηριασμό?

αυτα θα τα συζητησεις με τον δικηγορο σου και τον μηχανικο σου

Αν σας είναι χρήσιμο μπορώ να κάνω ένα σκαριφημα με τις διαστάσεις κάθε κομματιού για να σας διευκολύνει.

 

Εν τέλει μπορώ να απευθυνθώ στον γείτονα που πρέπει να αποζημιώσω και να του προτείνω να του δώσω ένα ποσό μετρητά και να μην έχει πλέον καμία άλλη απαίτηση? Καλύπτομαι? Στο μέλλον η τιμή πιστεύεται ότι θα αυξηθεί και συμφέρει να το κάνω άμεσα η να το αφήσω? Μέχρι τώρα κανείς δεν φαίνεται να έχει στα σχέδιά του την διάνοιξη της οδού. Ούτε ο δήμος ..

τα ερωτηματα  ειναι υποθετικά....

εχουν σχεση με την "αγνωστη" συμπεριφορα του γειτονα    και με  "προσδοκωμενη οικονομικη  ωφελεια" -αμφοτερων -

....και  προφανως δεν μπορει να υπαρξει απαντηση.

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα απλά έχω μπλοκάρει..

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

 

Και οι δυο γονείς μου είναι μηχανικοί όπως και εγώ (Ηλεκτρολογος βέβαια αλλά μπορώ να διαβάσω πέντε νομούς). Φυσικά και έχω απευθυνθεί τόσο σε μηχανικό ιδιώτη αλλά και σε δικηγόρο και συμβολαιογράφο..

 

Απλά θα ήθελα οποιαδήποτε συμβουλή - άποψη από πιο έμπειρους συναδέλφους.

Link to comment
Share on other sites

... Μέχρι τώρα κανείς δεν φαίνεται να έχει στα σχέδιά του την διάνοιξη της οδού. Ούτε ο δήμος ..

 

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν σας κούρασα απλά έχω μπλοκάρει..

 

Ας ξεκινήσουμε με αυτό.

 

Με τις σημερινές διαδικασίες για διανοίξεις οδών εντάξεις στα σχέδια πόλεις κλπ… οι χρόνοι που θα γίνουν κι αφού ακόμα ούτε καν υπάρχουν σκέψεις ή σχέδια για αυτό (όπως εσύ λες) είναι πιο πιθανό να πληρώσει αποζημιώσεις αν απαιτηθούν ο δικός σου γιος αντί για εσένα.

Φυσικά με κάθε επιφύλαξη επ αυτού αφού ούτε ενημέρωσες περιοχή ή θέση και αρκετά αλλα δεδομένα που πρέπει να αναζητηθούν στις τοπικές τεχνικές υπηρεσίες δήμων κλπ.

Οπότε και αφού οι γονείς σου είναι μηχανικοί αν έχουν πιο συγκεκριμένη σχέση με γεωτεμάχια κλπ θα ξέρουν να σου πουν από πού να αρχίσεις να ψάχνεις…

 

Τιμές, χρόνοι και όλα τα αλλα που ρωτάς έχουν άμεση εξάρτηση με το αν γίνουν τα πράγματα με τα ισχύοντα σήμερα και μερικά ακόμα και πιθανά να μη έχουν καμία σχέση μετά από μερικές δεκαετίες.

 

Να επισπεύσεις ένταξη στο σχέδιο πολης είναι άλλο ζήτημα και σχεδόν απίθανο ένας μικρός οικοπεδούχος να το καταφέρει.

Να επισπεύσεις χάραξη οδού (χωρίς να μπει σχέδιο πολης) είναι πιο εφικτό και ξεκινάς πάλι με μηχανικό της περιοχής σου (πιθανά κάποιο από τους γονείς σου αν έχουν σχετική ενασχόληση) και ανάλογα πράττεις.

Μπορείς να ξεμπλοκάρεις λοιπός και αν δεν έχεις τοπογραφικό καλό, καλό είναι να ξεκινήσεις να αποκτήσεις αναθέτοντας σε έναν τοπογράφο μηχανικό στη περιοχή σου.

 

(ισχύουν φυσικά και όλες οι επισημάνσεις που έγραψε ο Δημήτρης πριν)

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος η περιοχή είναι τα Κάτω Συχαινα στην Πάτρα-Αχαία.

 

Το οικόπεδο είναι εντός σχεδίου πόλεως και υπάρχει τυπογραφικό. Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί επιθυμώ να φτιάξω σπίτι, οπότε ο πατέρας μου πρόκειται να μου παραχωρήσει με γονική παροχή τμήμα του οικοπέδου. Προφανώς απαιτείται να προηγηθεί χωρισμός στην κάθετη που έχουν οι γονείς μου.

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση, η κάθετη έγινε πριν την ένταξη στο σχέδιο πόλης;

Επιπλέον:

Τιμή ορίζει το δημοτικό συμβούλιο και αν διαφωνείς το δικαστήριο.

Πάντως σε κάθε περίπτωση μπορεις να εξαγοράσεις το δικαίωμα του γείτονα απο τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ και πάλι,

Η κάθετη προϋπήρχε της ένταξης στο σχέδιο πόλης. 

 

Η κατάσταση του οικοπέδου αυτή την στιγμή έχει ως εξής: 

 

http://users.sch.gr/annikolopo/now.pdf όπου A1-2, A3 των γονιών μου, Α4 του γείτονα.

 

Στο επόμενο σχεδιάγραμμα δείχνω το πως σκέφτονται να χωρίσουν οι δικοί μου το τμήμα της καθέτου που τους αναλογεί.

 

http://users.sch.gr/annikolopo/Sxedio.pdf

 

Στο Α1 πρόκειται να χτίσω, το Α2 και Α3 θα παραμείνει των γονιών μου και το Α4 του γείτονα. Το βασικό μου ερώτημα είναι πόσο συμμετέχει το κάθε τμήμα στην αποζημίωση των 250 μ2?? Συμμετέχει και το Α4 και ας μην εχει πρόσωπο? Και αν ναι με ποια βάρη? Στο περίπου το Α4 έχει το 20% του οικοπέδου και τα Α1, Α2, Α3 θα έχουν το 80%. Επίσης το Α3 να σημειωθεί πως επειδή είναι λίγα τετραγωνικά έχει μέγιστη επιβάρυνση λόγω Α.Ν.625/68 ίση με 68 μ2 και όχι 170 οπότε κάποιος πρέπει να αποζημιώσει για τα υπόλοιπα. Ποιος είναι αυτός?

 

Όλοι όσοι συμμετέχουν στην κάθετη με τα ποσοστά τους ανεξάρτητα της θέσεως του τμήματος που κατέχουν?

 

Αρκετό μπέρδεμα...

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχάς μιλάς για τμήματα αποκλειστικής χρήσης και όχι για κάθετη για να είμαστε σωστοί ως προς την ορολογία

(όποιος συμβολαιογράφος ή μηχανικός το περιγράφει αυτό ως κάθετη είναι ΛΑΘΟΣ)

 

κάθετη είναι να υπάρχουν κτίσματα ή πρόβλεψη κτισμάτων και ο ακάλυπτος να είναι κοινόχρηστος που είναι και ο σωστός τρόπος διανομής

 

έτσι που προδιαγράφεται ο τεμαχισμός κάποιοι θα πρέπει να έχουν δουλεία διέλευσης από τα τμήματα αποκλειστικής χρήσης των άλλων, κοινώς αφορμές για δικαστήρια στο απώτερο μέλλον

ξανασκεφτείτε το

με μηχανικούς

 

αυτό που λες "δεν έχει πρόσωπο" ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ

 

όλα τα τμήματα συμμετέχουν στην αποζημίωση κατά το ποσοστό που τους αναλογεί από την συνιδιοκτησία

Edited by imhotep
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.