Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή σε άδεια αγροτικής αποθήκης


mar_l

Recommended Posts

Γεια σας είμαι νέο μέλος και με απασχολεί και μένα μία περίπτωση αγροτικής αποθήκής.

εκτός από την αποθήκη θέλω να βάλω και περίφραξη του οικοπέδου, τοίχο αντιστήριξης και διαμόρφωση περιβαλλοντα χώρου ( δηλ. εργασίες επίχωσης διότι το οικόπεδο βρίσκεται σε χαμηλότερο υψόμετρο από το δρόμο) στην άδεια.

το ερώτημά μου είναι πως θα βάλω στον υπολογισμο των αμοιβών την περίφραξη, τον τοίχο και τις εργασίες διαμόρφωσης!!

θα εκτιμούσα την οποιαδήποτε βοήθεια.

ευχαριστώ

 

 

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής. Η κάθε δημοσίευση πρέπει να γίνεται στην αντίστοιχη κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Για την περίφραξη δεν θα χρειαστείς να συντάξεις προϋπολογισμό (θα χρειαζόταν αν έκανες μόνο περιφραξη δηλ μαζί με την άδεια ανέγερσης της αγροτικής αποθήκης δικαιούσαι να κάνεις και την περίφραξη, μόνο που σε ορισμένες πολεοδομίες ζητάνε να το αναφέρεις στην τεχνική έκθεση του έργου ή να κοκκινίσεις τα όρια στα οποία θα την κάνεις)

Στις αγροτικές αποθήκες δεν προβλέπεται αμοιβή διαμόρφωσης περιβ χώρου (χωρίς να διαφωνώ με Theo)

Το πρόβλημα σου είναι ο τοίχος αντιστήριξης που όπως γράφεις η κατασκευή του απαιτείται.

Για αυτόν πρέπει να κάνεις και στατικό υπολογισμό και σχέδια και αναλυτικό προϋπολογισμό

Αν ο αναλυτικός είναι παραπάνω από τον προϋπολογισμό της δαπάνης στατικών (που είναι 30%) του προυπ της αποθήκης) θα πάρεις αυτόν ως προϋπολογισμό (δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα που το διάβασα-μάλλον στις 3-4 εγκυκλίους που εκδόθηκαν)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.