Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διέλευση σωλήνων κεντρικής θέρμανσης διαμερισμάτων από κοινόχρηστα


rachi

Recommended Posts

Χαίρετε,

Συγχωρέστε την άγνοια μου αλλά δεν είμαι μηχανολόγος και δεν ξέρω αν θέτω σωστά το θέμα.

Σε πολυκατοικία (35 ετών) με κεντρική θέρμανση, σάπισε ένας σωλήνας σε διαμέρισμα και έπρεπε να αντικατασταθεί.

Ο ιδιοκτήτης μόνος του, χωρίς απόφαση γενικής συνέλευσης για να μην κάνει ζημιά στο διαμέρισμα του, πέρασε τους σωλήνες από τα κοινόχρηστα

Επιτρέπεται;

Σύμφωνα με τον κανονισμό αφού η θέρμανση δεν είναι αυτόνομη θεωρείται κοινόχρηστη, έτσι δεν είναι;

Οπότε έπρεπε να πάρει την σύμφωνη γνώμη της γενικής συνέλευσης, σωστά;

Πέραν αυτού, επιτρέπεται να αλλάζεις την κατεύθυνση αυτών των σωλήνων (στηλών);

Επιπλέον επιτρέπεται να βγάζουμε αυτούς τους σωλήνες στους διαδρόμους των ορόφων της πολυκατοικίας;

Και για λόγους αισθητικής δεν ξέρω μήπως και για λόγους ασφαλείας.

Υπάρχει κάποια νομοθεσία;

Που να απευθυνθούμε;

Τώρα που το έκανε ήδη τι μπορούμε να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

οι σωλήνες που πέρασε στους διαδρόμους της πολυκατοικίας (αντί για μέσα στο διαμέρισμα του) αν κατάλαβα καλά είναι μονωμένοι;

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται;

Σύμφωνα με τον κανονισμό αφού η θέρμανση δεν είναι αυτόνομη θεωρείται κοινόχρηστη, έτσι δεν είναι;

Οπότε έπρεπε να πάρει την σύμφωνη γνώμη της γενικής συνέλευσης, σωστά;

Πέραν αυτού, επιτρέπεται να αλλάζεις την κατεύθυνση αυτών των σωλήνων (στηλών);

Επιπλέον επιτρέπεται να βγάζουμε αυτούς τους σωλήνες στους διαδρόμους των ορόφων της πολυκατοικίας;

Και για λόγους αισθητικής δεν ξέρω μήπως και για λόγους ασφαλείας.

Υπάρχει κάποια νομοθεσία;

 

Και μέχρι να πάρει απόφαση η γενική συνέλευση, τι θα έπρεπε να γίνει;

Δεν απαγορεύεται να μπαίνουν οι σωλήνες κεντρικής θέρμανσης των διαμερισμάτων σε κοινόχρηστους χώρους. Ισα ισα που ζεσταίνουν τους κοινόχρηστους χώρους σε βάρος του διαμερίσματος.

Η αλλαγή της όδευσης των σωλήνων φυσικά μεταβάλλει την ροή των σωλήνων αλλά η μεταβολή αυτή είναι συνήθως σε βάρος του διαμερίσματος. οπότε αν υπάρχει θέμα συμφέροντος , τότε ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος θα έπρεπε να ζητά και αποζημίωση...

 

Λόγοι ασφαλείας γενικά από την ύπαρξη σωλήνων σε κοινόχρηστο χώρο δεν υπάρχου. Ειδικά για κάθε εργασία και τοποθέτηση, αν π.χ. κατά την εργασία έχουν καταστραφεί καλώδια, ή οτιδήποτε άλλο, θα πρέπει να εξεταστεί η κάθε περίπτωση ξεχωριστά

Link to comment
Share on other sites

CostasV η μόνη ένσταση είναι ότι αφού η θέρμανση δεν είναι αυτόνομη ότι επιπλέον κόστος προκύπτει από την μετατροπή κατά την λειτουργία του νέου συστήματος το επιμερίζονται όλοι και όχι μόνο ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος.

 

(αν έχει γίνει σωστή δουλειά το κόστος είναι αμηλητέο)

Link to comment
Share on other sites

deathlok, σωστά λές ότι εφόσον η θέρμανση είναι κεντρική το συνολικό κόστος το επιμερίζονται όλοι. Το συνολικό κόστος όμως είναι το κόστος της παραπάνω (ή παρακάτω) συνολικής θερμότητας (που είναι μηδέν), συν το κόστος της παραπάνω (ή παρακάτω) συνολικής ενέργειας για τον κυκλοφορητή (που είναι κάτι παραπάνω διότι (μάλλον) αυξάνονται οι υδραυλικές απώλειες).

 

Το κόστος όμως του ίδιου του διαμερίσματος σε χαμένη (μάλλον) θερμότητα . εκτιμώ ότι είναι μεγαλύτερο από το συνολικό επιπλέον κόστος της οικοδομής.

 

Εν πάσει περιπτώσει, από μακριά διάγνωση δεν γίνεται. Πόσο μάλλον ακριβοδίκαια μοιρασιά.

Link to comment
Share on other sites

Νομικά πάντως πάσχει εκτός του πολεοδομικού και καθαρά τεχνικού θέματος

1) Αθέτηση καταστατικού λειτουργίας της πολυκατοικίας

2) Αυθαίρετη τροποποίηση κοινόχρηστων και κοινόκτητων στοιχείων

3) Αυθαίρετη χρήση διόδου μέσω κοινόχρηστων χώρων

Link to comment
Share on other sites

Η επισκευή σωλήνων κεντρικής θέρμανσης δεν απαγορεύεται από καμία διάταξη.

Οι σωλήνες κεντρικής θέρμανσης δεν απαγορεύεται, αντίθετα, είναι κοινή πρακτική, να διέρχεται από κοινόχρηστους χώρους.

 

 

Αν μου έχει ξεφύγει κάποια διάταξη που έρχεται σε αντίθεση με τους παραπάνω ισχυρισμούς μου, σε παρακαλώ να αναφερθεί...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,

δεν έχω γνώσεις μηχανολογικές ή νομοθεσίας πάνω στο θέμα.

Αλλά αν είναι όπως τα λέτε, τότε μπορεί ο καθένας να βγάλει τους σωλήνες

έξω από το διαμερισμά του και να "βολτάρουν" στους διαδρόμους της πολυκατοκίας.

Θέλω να ανεβάσω φωτογραφία αλλά δεν μπορώ είναι 718kb.

Ξέρετε πως μπορώ;

Link to comment
Share on other sites

Ποιός πλήρωσε για την "βόλτα" των σωλήνων;

 

ΥΓ . Αφού είδα την φωτογραφία, θα συμφωνήσω ότι η "βόλτα" είναι άσχημη στο μάτι. Και ως εκ τούτου οι άλλοι ένοικοι έχουν λόγο να διαμαρτύρονται. Αλλά τι άλλες εναλλακτικές είχε , εκτός από το να περιμένει να αποφασίσει η συνέλευση ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.