Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προκαταβλητέος φόρος


Recommended Posts

Τελικα ειμαστε υποχρεωμενοι να προκαταβαλουμε φορο για οποιοδηποτε ποσο αφορα η αμοιβη μας?δηλ. αν "κοψω" 10 ευρω αποδειξη ,50 ευρω η 100 ευρω πρεπει να προκαταβαλω φορο?

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειμαστε υποχρεωμενοι να προκαταβαλουμε φορο για οποιοδηποτε ποσο αφορα η αμοιβη μας?δηλ. αν "κοψω" 10 ευρω αποδειξη ,50 ευρω η 100 ευρω πρεπει να προκαταβάλλω φορο?

Προ θεώρησης από δημόσια αρχή. Π.χ στα πλαίσια μιας άδειας δόμησης 10% επί αμοιβής αρχιτεκτονικών και 4% επί  αμοιβής τοπογραφικού. Δεν έχεις την υποχρέωση απόδοσης ΦΕΜ σε κάθε εργασία. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα επειδη διαβασα την ΠΟΛ 1025/2014 εχω αποριες.Δεν διευκρινιζει εαν ΠΑΝΤΑ πληρωνουμε προκαταβολητεο φορο.Εγω π.χ. τελευταια εκδοσα καποιες βεβαιωσεις του Ν.4178 (ΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΑΔΟΜΗΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ) προς χρηση για συμβολαια με συμφωνηθεισα αμοιβη 40 ευρω το καθενα.Ειμαι υποχρεωμενος να προκαταβαλω φορο και αν ναι ποσος ειναι αυτος?

Link to comment
Share on other sites

Μα επειδη διαβασα την ΠΟΛ 1025/2014 εχω αποριες.Δεν διευκρινιζει εαν ΠΑΝΤΑ πληρωνουμε προκαταβολητεο φορο.Εγω π.χ. τελευταια εκδοσα καποιες βεβαιωσεις του Ν.4178 (ΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΑΔΟΜΗΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ) προς χρηση για συμβολαια με συμφωνηθεισα αμοιβη 40 ευρω το καθενα.Ειμαι υποχρεωμενος να προκαταβαλω φορο και αν ναι ποσος ειναι αυτος?

 

Για τον προκαταβλητέο φόρο δείτε στο Ν 4172/2013 , το άρθρο 69 παρ. 4. Η πολ 1025/2014 αφορά τις περιπτώσεις παρακρατούμενου φόρου. 

Link to comment
Share on other sites

Για τον προκαταβλητέο φόρο δείτε στο Ν 4172/2013 , το άρθρο 69 παρ. 4. Η πολ 1025/2014 αφορά τις περιπτώσεις παρακρατούμενου φόρου. 

Κύριε SOTIRIS νομίζω ότι κάνετε λάθος. Η ΠΟΛ 1025/2014 αναφέρεται στον τρόπο απόδοσης του ΦΕΜ.

Δεν αφορά περιπτώσεις παρακρατούμενου φόρου. (Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το έχω στα υπόψιν).

 

 

Μα επειδη διαβασα την ΠΟΛ 1025/2014 εχω αποριες.Δεν διευκρινιζει εαν ΠΑΝΤΑ πληρωνουμε προκαταβολητεο φορο.Εγω π.χ. τελευταια εκδοσα καποιες βεβαιωσεις του Ν.4178 (ΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΑΔΟΜΗΤΑ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΑ) προς χρηση για συμβολαια με συμφωνηθεισα αμοιβη 40 ευρω το καθενα.Ειμαι υποχρεωμενος να προκαταβαλω φορο και αν ναι ποσος ειναι αυτος?

Δεν ξέρω σχετικά με τις συγκεκριμένες βεβαιώσεις να σε κατευθύνω γιατί δεν ασχολούμαι.

Οπως σου είπε πριν και ο Pavlos33 σε όλες τις περιπτώσεις προ θεώρησης από δημόσια αρχή θέλει ΦΕΜ.

Το ποσοστό είναι 4% ή 10% ανάλογα την περίπτωση (δες παραγράφο 4 του άρθρου 69 του ν.4172/2013)

Link to comment
Share on other sites

Κύριε SOTIRIS νομίζω ότι κάνετε λάθος. Η ΠΟΛ 1025/2014 αναφέρεται στον τρόπο απόδοσης του ΦΕΜ.

Δεν αφορά περιπτώσεις παρακρατούμενου φόρου. (Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι και δεν το έχω στα υπόψιν).

 

  ΟΝΤΩΣ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ . Η 1025 ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΤΟΥ ΦΕΜ . ΕΓΩ ΤΗΝ ΜΠΕΡΔΕΨΑ ΜΕ ΤΗΝ 1120 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ. MEA COULPA.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.