Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση μετά απο καταγγελία


Mary2016

Recommended Posts

Καλησπερα σας.

Αν είναι εύκολο κ εφικτό θα ήθελα τη βοήθεια σας. Μετά από ανακαίνιση που έκανα εντός του διαμερίσματος μου,δυστυχώς χωρίς άδεια, δέχτηκα καταγγελία μετά από 4 χρόνια από συγγενικό μου πρόσωπο κ αναμένω την πολεοδομία. Η αλήθεια είναι πως ειδοποιήθηκα άτυπα από γνωστό που εργάζεται εκεί κ με συμβούλεψε να στείλω την επόμενη κιόλας μέρα μηχανικό να μιλήσουν! Τον μηχανικό τον ενημέρωσαν πως καλό θα είναι να ξεκινήσουμε το φάκελο για τη νομιμοποίηση προτού μας ειδοποιήσουν επίσημα κι έτσι ξεκίνησε ο συνεργάτης μου. Οι εργασίες που έκανα ήταν μεταφορά κουζίνας σε άλλο δωμάτιο, γκρέμισμα ενός τοίχου και τα υπόλοιπα είναι πατώματα,κουφώματα,μπάνιο,φυσικό αέριο. Από την πολεοδομία μας είπαν πως θα κοιτάξουν να παραβλέψουν το κομμάτι του ΙΚΑ αν δεν είναι κάτι τρομερό,δεν ανέφερα τι εργασίες ακριβώς έκανα. Το πρόβλημα μου είναι το εξής...ο δικηγόρος μου με συμβούλεψε να μη δεχτώ ότι έκανα όλες αυτές τις εργασίες καθότι η οικοδομή είναι παλιά κ τα σχέδια ακόμη κ του εργολάβου ήταν ότι να'ναι. Κ ο λόγος που μου το είπε αυτό είναι γιατί ισχυρίζεται πως τίποτα δεν μπορεί να αποδειχτεί κ για να μην μπλεχτεί το ΙΚΑ κ πληρώσω πολλά χρήματα. Ο μηχανικός μου ωστόσο επιμένει πως πρέπει να δηλωθούν όλες οι εργασίες που έγιναν εκείνο το διάστημα.

Είναι εύκολο να μου δώσετε κάποια συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

....

Αν είναι εύκολο κ εφικτό θα ήθελα τη βοήθεια σας. ...

Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα κι εγώ την δική σου βοήθεια για να καταλάβω τα γεγονότα.

Έκανες ριζική ανακαίνιση και ανακατασκευές στο διαμέρισμα σου (πριν Ιούλιο 2011?) και δεν είχες τότε μηχανικό να κάνει την όποια μελέτη χρειαζόσουν και την όποια αδειοδότηση.

Σωστά?

 

Μετά την καταγγελία (η οποία όμως δεν είναι επίσημη αλλα από εσωτερική πληροφόρηση. Σε ποιο Δήμο είσαι?) κάλεσες και δικηγόρο και μηχανικό να σε συμβουλευόσουν.

Σωστά?

 

Σε συμβούλεψαν… και τώρα ζητάς σε ένα φόρουμ μηχανικών να σου δώσουν συμβουλές για τις συμβουλές που σας έδωσαν οι άνθρωποι σας τους οποίους όμως δεν τους είχατε καλέσει όταν έγιναν ή πιο σωστά πριν γίνουν οι αυθαιρεσίες?

 

Σωστό κι αυτό ή κατάλαβα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Αν σου είναι εύκολο θα ήθελα κι εγώ την δική σου βοήθεια για να καταλάβω τα γεγονότα.

Έκανες ριζική ανακαίνιση και ανακατασκευές στο διαμέρισμα σου (πριν Ιούλιο 2011?) και δεν είχες τότε μηχανικό να κάνει την όποια μελέτη χρειαζόσουν και την όποια αδειοδότηση.

Σωστά?

 

Μετά την καταγγελία (η οποία όμως δεν είναι επίσημη αλλα από εσωτερική πληροφόρηση. Σε ποιο Δήμο είσαι?) κάλεσες και δικηγόρο και μηχανικό να σε συμβουλευόσουν.

Σωστά?

 

Σε συμβούλεψαν… και τώρα ζητάς σε ένα φόρουμ μηχανικών να σου δώσουν συμβουλές για τις συμβουλές που σας έδωσαν οι άνθρωποι σας τους οποίους όμως δεν τους είχατε καλέσει όταν έγιναν ή πιο σωστά πριν γίνουν οι αυθαιρεσίες?

 

Σωστό κι αυτό ή κατάλαβα λάθος?

Καλημέρα!

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση...

Η ανακαίνιση έγινε τέλος του 2012. Η οικοδομή χτίστηκε το 1978 κ η οικογένειά μου έχει στην κατοχή της 2 διαμερίσματα (δίπλα δίπλα). Ο μηχανικός που συνεργαζόμουν εκείνο το διάστημα πήγε στην Πολεοδομία κ διαπίστωσε ότι τα σχέδια του εργολάβου δεν ήταν "ενημερωμένα" σωστά. Όπως μας ενημέρωσαν από την Πολεοδομία αυτό γίνεται αρκετά συχνά κι έπρεπε να κάνουμε διαμερισματοποίηση πρώτα (γιατί στο ένα σπίτι φαινόταν ένα δωμάτιο παραπάνω) που ποτέ όμως δεν ήταν έτσι. Ωστόσο ο υπάλληλος που μας εξυπηρετούσε τότε μας είπε πως αυτά είναι πράγματα που μπορούμε να τα κάνουμε στη συνέχεια ή όταν μεταβιβαστεί στο όνομά μου η μία κατοικία και πως τότε θα μπορώ να νομιμοποιήσω κ τις εργασίες που έκανα με κάποιο πρόστιμο.Λόγω του ότι με πίεζε ο χρόνος το άφησα έτσι κ τώρα επειδή έρχεται ο αδελφός μου από εξωτερικό και θα γίνουν μεταβιβάσεις από τον πατέρα μου μπήκαμε στη διαδιακασία διαμερισματοποίησης κ δεν ξέρω κ τι άλλο μετά από αυτό. Κι έτσι πηγαίνοντας στα γραφεία ενημερωθήκαμε ότι έγινε καταγγελία 3 μέρες πριν. Αυτό εννοούσα με το άτυπα. Μου είπαν ότι μετά τις 20 Αυγούστου θα ειδοποιηθώ επίσημα. Κάπως έτσι έχει η κατάσταση.

Τυχαίνει εκεί που εργάζομαι να έχουμε νομικό σύμβουλο και αυτός μου είπε τα όσα ανέφερα. 

Προφανώς κι έχω παρεξηγηθεί...ότι ψάχνω συμβουλές ενώ ήδη συνεργάζομαι με κάποιους ανθρώπους, αλλά δεν είναι κι έτσι. Είχα όλη την καλή διάθεση να είμαι νόμιμη από την αρχή για εργασίες που ο καθένας κάνει στην οικεία του χωρίς να δηλώνει οτιδήποτε...Δεν νομίζω να είμαι η πρώτη που έκανα κ κάτι τέτοιο...Ούτε κ έκανα κάτι που θα δημιουργούσε πρόβλημα στην στατικότητα της οικοδομής...

Απλά σας ρωτάω αν από εμπειρία έχετε δει κάτι αντίστοιχο

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως, δεν θα ακολουθούσα την συμβουλή του δικηγόρου, καθώς πρόκειται καθαρά περί ψεύδους, ασχέτως όλων των υπολοίπων

 

Δηλαδή αν γίνει ένα δικαστήριο και κληθούν όσοι είχαν εργαστεί εκείνο το διάστημα στο σπίτι, θα τους βγάλουμε όλους τρελούς ;

 

Ίσως να μην αποδεικνύεται το εύρος των εργασιών, οπότε εκεί πάμε σε άλλη ιστορία, πάντως το να αρνηθείτε ότι κάνατε το οτιδήποτε προφανώς και είναι επικίνδυνη οδός

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πάντως, δεν θα ακολουθούσα την συμβουλή του δικηγόρου, καθώς πρόκειται καθαρά περί ψεύδους, ασχέτως όλων των υπολοίπων

 

Δηλαδή αν γίνει ένα δικαστήριο και κληθούν όσοι είχαν εργαστεί εκείνο το διάστημα στο σπίτι, θα τους βγάλουμε όλους τρελούς ;

 

Ίσως να μην αποδεικνύεται το εύρος των εργασιών, οπότε εκεί πάμε σε άλλη ιστορία, πάντως το να αρνηθείτε ότι κάνατε το οτιδήποτε προφανώς και είναι επικίνδυνη οδός

 

Προσωπικά πάντως, δεν θα ακολουθούσα την συμβουλή του δικηγόρου, καθώς πρόκειται καθαρά περί ψεύδους, ασχέτως όλων των υπολοίπων

 

Δηλαδή αν γίνει ένα δικαστήριο και κληθούν όσοι είχαν εργαστεί εκείνο το διάστημα στο σπίτι, θα τους βγάλουμε όλους τρελούς ;

 

Ίσως να μην αποδεικνύεται το εύρος των εργασιών, οπότε εκεί πάμε σε άλλη ιστορία, πάντως το να αρνηθείτε ότι κάνατε το οτιδήποτε προφανώς και είναι επικίνδυνη οδός

Ευχαριστώ πολύ και για τη δική σας απάντηση...

Κι εγώ φυσικά αυτό φοβάμαι και δε θα ήθελα να μπλέξω και περαιτέρω ούτε να πω και ψέμματα. 

Μπορείτε παρακαλώ να μου εξηγήσετε τι εννοείτε με το "Ίσως να μην αποδεικνύεται το εύρος των εργασιών, οπότε εκεί πάμε σε άλλη ιστορία"?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ποιες εργασίες σε ένα σπίτι απαιτούν άδεια και ποιες όχι, άρα νομίζω είναι σαφές ότι είναι προφανώς είναι διαφορετικό το να αλλάξεις π.χ. μια λεκάνη και ένα έπιπλο κουζίνας, από το να κατεβάσεις τοίχους 

 

Εσείς ξέρετε τι έχει γίνει ακριβώς, και νομίζω ο μηχανικός που έχετε μπορεί να βρει μια λύση σε αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

...

Απλά σας ρωτάω αν από εμπειρία έχετε δει κάτι αντίστοιχο

 

Οκ κυρία Mary και ναι δυστυχώς έχουμε δει εκατοντάδες φορές κάτι αντίστοιχο…

 

Τεσπα άποψη μου κάνε ότι σου συστήσει ο μηχανικός σου κι αν χρειαστεί να μιλήσει με τον νομικό σου σύμβουλο για να δουν από κοινού τα παρελκόμενα.

Μια άτυπη και από μακριά και μη έχοντας όλα τα δεδομένα θα σου έλεγα να του επισημάνεις μια άποψη. (άποψη σκέτη και αυτός θα αποφασίσει αν ταιριάζει στα δεδομένα του)

 

1 υπαγωγή του ακινήτου στον 4178 για την διαμερισματωση που είχε πριν το 2011 με επιλογή ότι θα βγει και άδεια.

 

2 κατάθεση άδειας μικρής κλίμακας για νομιμοποίηση εκ των υστέρων εργασίες που έχεις κάνει με τίτλο μικρής κλίμακας « Νομιμοποίηση εργασιών σύμφωνα με τον Ν.Ο.Κ. Ν.4067/12, Άρθρο 4, παρ. 6 που αφορά «αυθαίρετη κατασκευή που τηρεί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις ή αυτές που ίσχυαν κατά τον χρόνο κατασκευή της», για κατασκευή …μπλα μπλα …»

 Με τεχνική έκθεση σχέδια και ότι απαιτηθεί.

 

3. φροντίζει όσο αυτό είναι εφικτό στην μικρής να τονίσει εργασίες από στεγασμένα επαγγέλματα ώστε να υπάρξει μικρό πρόστιμο από ΙΚΑ …

 

4 μόλις τελειώσει την μικρής κλίμακας μπορεί να ολοκληρώσει την υπαγωγή στον 4178 και μετά μπορείς να το μεταβιβάσεις όπως θες.

 

Και καλή επιτυχία σε εσάς και στον συνάδελφο.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια , μπορεί απλά να μείνει στην δήλωση του 4178 , χωρίς άδεια νομιμοποίησης , άρα γλυτώνει τελείως το ΙΚΑ. 

 

Αν η παράβαση είναι μόνο η διαμερισμάτωση , 500Ε πρόστιμο και τέλος. 

Σημασία έχει επίσης τι γράφει η καταγγελία ,  ποιός και γιατί την έκανε , μετά από τόσα χρόνια μάλιστα !

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Didonis γι αυτό και μπήκα στον κόπο να ρωτήσω κ εσάς γιατί σίγουρα θα έχετε δει πολλές περιπτώσεις. Όχι γιατί θέλω να αποφύγω την αμοιβή του συναδέλφου σας, προς Θεού, κ όχι γιατί τον αμφισβητώ. Απλά ελπίζω να καταλαβαίνετε κι εσείς ότι άκουσα 2 διαφορετικές απόψεις και πραγματικά μπερδεύτηκα. Θα μεταφέρω κ στον συνάδελφό σας τα όσα με συμβουλέψατε κι ευχαριστώ πολύ γι αυτό.Βέβαια τι από όλα αυτά θα προλάβουμε να κάνουμε μέχρι να έρθουν από την Πολεοδομία δεν ξέρω καθώς απ'ότι μου είπαν μετά τις 20 Αυγούστου θα ειδοποιηθώ επίσημα.

Κύριε avgoust η καταγγελία έγινε μετά από 4 χρόνια καθαρά και μόνο για λόγους εμπάθειας καθώς με τους εν λόγω συγγενείς προσφάτως είχαμε κάποια θέματα άσχετα με όλο αυτό εδώ. Κοινώς... τίποτα δεν ενοχλεί κανένα από τις εργασίες που έκανα μέσα στην οικεία μου κι έφτασε εδώ η ιστορία γιατί υπάρχουν και οι άνθρωποι που αντί να χαρούν κ να απολαύσουν τη ζωή τους, ψάχνουν τρόπο να πλήξουν αυτούς που σκέφτονται έτσι. Κι επειδή είστε και του επαγγέλματος και έχουν δει πολλά τα μάτια σας, ξέρετε πολύ καλά φαντάζομαι πως είναι σύνηθες να γίνονται καταγγελίες χωρίς λόγο απλά και μόνο από κακία....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.