Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση μετά απο καταγγελία


Mary2016

Recommended Posts

Επίσης δε νομίζω να μπορώ να μείνω μόνο στη δήλωση του 4178 γιατί υποτίθεται ότι αφού ειδοποιηθώ θα έρθει μηχανικός της Πολεοδομίας για έλεγχο. Οπότε για να είμαι εντάξει δε πρέπει να έχω προχωρήσει σε νομιμοποίηση? Ή κάτι μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

Ναι , κάτι σου διαφεύγει !

Δεν είναι υποχρεωτικό να πας σε νομιμοποίηση. Μπορείς απλά να παραμείνεις σε δήλωση αυθαιρέτου. 
Το δηλωμένο αυθαίρετο έχει αναστολή δίωξης , προστίμων πάσης φύσεως , του ΙΚΑ συμπεριλαμβανομένου , για τα επόμενα 30 χρόνια. 

Ανάλογα την περίπτωση , μπορεί αυτόματα με την διαδικασία της ταυτότητας κτιρίου που ξεκινάει οσονούπω να νομιμοποιηθεί και αυτό.

Επίσης , με νομιμοποίηση πληρώνεις μόνο παράβολο 500Ε ενώ στην άλλη περίπτωση πληρώνεις και το πρόστιμο της δήλωσης αυθαιρέτου , το οποίο όμως έτσι όπως μας τα λες ενδέχεται  να είναι και αυτό 500Ε !!
Link to comment
Share on other sites

Αφού έκανε τις εργασίες το 2012 πως θα μπει στο 4178?

Ναι εννοείται ότι οι εργασίες πρέπει να έχουν γίνει πριν τον Ιούλιο του 2011 αλλά η Mary μπορεί να μην θυμάται και σωστά τη χρονιά   :wink:  , δύσκολο να αποδειχθεί το οτιδήποτε ,  μιλάμε για εσωτερικές  εργασίες και  δεν υπάρχει καταγγελία της εποχής , αλλά θα το κρίνει ο μηχανικός αυτό.

 

ΥΓ. Προσοχή και στο streetview...

 

Edited by avgoust
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως στην καταγγελία έχουν γράψει ότι έγιναν οι εργασίες το 2012 κ μάλιστα αναφέρουν συγκεκριμένα τη μεταφορά της κουζίνας. Δεν ανέφεραν κάτι άλλο γιατί προφανώς και δε γνωρίζουν ότι θα έπρεπε να έχω άδεια για το παραμικρό

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω βέβαια αν η Πολεοδομία επικοινωνεί με αυτόν που έκανε την καταγγελία προς διασταύρωση στοιχείων, δεν έχω ιδέα. Όπως επίσης δε γνωρίζω και το ρόλο του ατόμου που κάνει την καταγγελία από τη στιγμή που την κάνει κ μετά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.