Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαιρεσίες και συνέπειες (όταν σε πιάσουν)


mparosi

Recommended Posts

Θα εκτιμούσα δεόντως οποιαδήποτε γνώμη στο πρόβλημα που αντιμετωπίζει η κουμπάρα μου η οποία είναι φυσικά στα όρια κρίσης,αυτοκτονίας και σύντομα χρεωκοπίας όπως βλέπω...!;)

Όλα ξεκίνησαν απο μια πεταλούδα στην Κίνα η οποία πέταξε κι έκατσε σε ένα λουλουδάκι χαρωπή,την ίδια στιγμή σε μια επαρχιακή πόλη η δύσμοιρη κουμπάρα μου τόλμησε και αγόρασε ένα οικοπεδάκι με ένα παμπάλαιο σπίτι!Σαν να μην έφτανε αυτό τόλμησε και γκρέμισε το παλιό και έχτισε μέσα σ'αυτο το οικοπεδάκι γκουχου γκουχου με κάποιες παρασπονδίες,το υπόγειο λιγάκι ψηλό...η πυλωτή έτοιμη να γίνει διαμερισματάκι...λίγο εδώ λίγο εκεί...Οι γείτονες(την κατάρα της έχουν φυσικά) είχαν ήδη κτίσει πριν χρόνια αυθαιρέτως φυσικά τα μπαλκονάκια τους στο οικόπεδο της.Πήγε η κουμπάρα μου δικαστικά και φυσικά αναγνωρίστηκε οτι πρέπει να γκρεμιστούν τα μπαλκονάκια...ποιος θα το κάνει όμως?:-x

Γίνεται και η αμοιβαία καταγγελία,οι γείτονες στην κουμπάρα, η κουμπάρα στους γείτονες(αυτοί απο παλιά πλήρωναν..),προσπάθειες για συμβιβασμό έμειναν άκαρπες γιατί οι γείτονες (είχα την τιμή να τους γνωρίσω) είναι για το κελί..

Η κουμπάρα θα πληρώσει πολύ ακριβά απ'οτι διάβασα στο forum σας (ναναι καλά η "αναζήτηση")την καταγγελία αλλά θα πάρει ποτέ άδεια κατεδάφισης των μπαλκονιών και άδεια να φτιάξει φράχτη,να σηκώσει κάγκελα σαν τον πύργο της βαβέλ και να μην τους ξαναδει μέχρι να τα τινάξουν οι κακοήθεις?

Και κάτι τελευταίο,ισχύει το 50% μείον αν κάνει ενα αυθαιρετοδάνειο και πληρώσει το πρόστιμο?Εγω της είπα να τα γκρεμίσει κι όλας μετά..

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και ευελπιστώ σε ευχάριστα νέα,βάλτε ένα χεράκι να σώσουμε μια ζωή:razz:

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ : H οικοδομη της κουμπαρας σου ειναι τελειωμενη? εχει παρει ρευμα?

Οταν αγοραζε δεν το εψαξε καθολου? Πηρε δικηγορο για ελεγχο τιτλων κλπ? Μηχανικο για να δει τι παιζει στο οικοπεδο?

Το Γκουχου γκουχου δεν βοηθαει και πολυ.. Λιιιγο ειναι και τα 40cm λιιιγο ειναι και το 1,50 μ. (οπως το δει κανεις).. Απλα τα 40cm μπορει και να καλυπτονται, το 1,5μ. δυσκολο..

 

ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΟΛΩΝ: O μηχανικος που της εβγαλε την αδεια, οοοταν τη εβγαζε και πριν χτισει δεν τα ειχε δει ολα αυτα??? Τωρα εχει ενημερωθει???

Link to comment
Share on other sites

Και να θες να κάνεις την παρατήρηση με τί καρδιά αφού έσκασε λίγο το χειλάκι. Αλλά έχουμε και μια δουλειά να κάνουμε. Θα διορθώσω (εκτός αν με προλάβετε) τον τίτλο για να είναι αντιπροσωπευτικός της ερώτησης (της κύριας τουλάχιστον). Επισημαίνω τα εξής βασικά.

 

...θα πάρει ποτέ άδεια κατεδάφισης των μπαλκονιών και άδεια να φτιάξει φράχτη,να σηκώσει κάγκελα σαν τον πύργο της βαβέλ και να μην τους ξαναδει μέχρι να τα τινάξουν οι κακοήθεις?

 

Στο Ελλάντα δε συμφέρουν οι κατεδαφίσεις διότι χάνονται τα πρόστιμα διατήρησης και άρα το ρευστό στα ταμεία (η Πολεοδομία δηλαδή δε θα κάνει τη χάρη). Αφού όμως μπαίνουν στη μέση δικαστήρια (και θα τα φάνε οι δικηγόροι χοντρά) μπορεί η ενδιαφερόμενη να ζητήσει εντολή κατεδάφισης δικαστική. Προσοχή στην περίφραξη όμως, υπάρχουν περιορισμοί ύψους στο κτιστό τμήμα - αν δε θέλει να τους βλέπει να φυτέψει περιμετρικό πράσινο (θάμνοι) που μπορεί να το ψηλώσει όσο επιθυμεί.

 

...Και κάτι τελευταίο,ισχύει το 50% μείον αν κάνει ενα αυθαιρετοδάνειο και πληρώσει το πρόστιμο?Εγω της είπα να τα γκρεμίσει κι όλας μετά...

 

Για δάνειο δεν ξέρω (και στην περίπτωση που το γνωρίζει κάποιος εδώ μέσα θα είναι από σπόντα - νομίζω δουλειά των λογιστών είναι να τα παρακολουθούν αυτά). Αλλά αν σκεφτεί κανείς τα πρόστιμα διατήρησης ίσως πράγματι να συμφέρει η κατεδάφιση εφόσον οι αυθαιρεσίες δεν δύναται να νομιμοποιηθούν.

 

Τώρα άλλες παρατηρήσεις και συμβουλές τις βρίσκω ελαφρώς περιττές. Η ''κουμπάρα'' έκανε βλακείες και τις πλήρωσε (και θα τις πληρώνει καιρό...και δε μιλάω για κόστος μόνο οικονομικό). Και επειδή έγινε λόγος για το μηχανικό: είχε υποχρέωση να παρακολουθεί (επίβλεψη ντε το λέμε). Και δεδομένου ότι δεν είμαι της ''άνευ όρων και ορίων'' συμπαράστασης φέρει ευθύνες, και πολλές και μεγάλες (εκτός αν είχε εκφράσει εγγράφως* τις διαφωνίες του) - η ''κουμπάρα'' να απευθυνθεί στο τοπικό τμήμα ΤΕΕ και να κάνει την καταγγελία της!!!

 

 

* ένας τρόπος ''διαφωνίας'' είναι η άρνηση υπογραφής παράδοσης του έργου - άρα η ερώτηση για ηλεκτροδότηση έχει βάση.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ,δηλαδή μέχρι να φύγει αυτή η πεταλούδα απο την Κίνα θα δεινοπαθεί η κουμπάρα μου η οποία φυσικά έφτιαξε και κουμπαρά για την πολεοδομία.

Ελαφριά ελαφρια καμιά 13.000 ευρουδάκια θα της στοιχίσει το πρόστιμο,της είπαν απο την Πολεοδομία..αν ισχύει το μισό σε εφάπαξ πληρωμή,ε,θα βγάλει κ δίσκο στην εκκλησία κάτι θα γίνει.

Το '96 άρχισε να χτίζει, η τελευταία άδεια που πήρε ήταν για πάρκιγκ και κλειστό χώρο στο υπόγειο, το οποίο και φυσικά μεταφράστηκε σε μεγαλύτερο κλειστό χώρο(γκαρσονιερίτσα το έκανε) και μικρότερο πάρκιγκ...

Όσο για το υπόγειο απ'όσα μου είπε νομίζω ένα μέτρο ψηλότερο έγινε,για να βάλει ένα μέτρο χώμα χλωμό ε?

Τα μπαλκόνια εφάπτονται στο σπίτι της.

Αν υποθέσουμε οτι πληρώσει το πρόστιμο κ επιλέξει να γκρεμίσει οτι μπορεί(η πυλωτή ειναι ψηλότερη κατά 40 πόντους απο το δρόμο,αυτο λογικά γίνεται ε?με μπάζωμα??).Με τη γκαρσονιερίτσα του υπογέιου γίνεται τίποτα?

Η αλήθεια είναι οτι δεν άφησε τίποτα όρθιο η Μαγκάιβερ κουμπάρα μου αλλά πέρα απο αυτό,επανέρχομαι στην υπόθεση.

Πληρώνει πρόστιμο,γκρεμίζει ή τροποποιεί (δεκτές οι όποιες ιδέες σας κι ευχαριστώ πολύ γ'αυτές) ή πληρώνει το πρόστιμο διατήρησης για κάποια απο τα "πταισματάκια" της...τι στην ευχή πρέπει να κάνει για να κατεδαφίσει τα μπαλκόνια τους?Είναι υποχρεωμένη να πάρει άδεια?Δεν μπορεί να φυτέψει γαιδουράγκαθα,θέλει άδεια και αυτό?Οι δικαστικές διαμάχες καλά κρατούν,απο τότε που τη γνώρισα το '96,θυμάμαι ήμουν δεν ήμουν 15 ετών:rolleyes:

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Και το προστιμο διατηρησης????

Οι κουμπαριες ειναι και επικινδυνες καμια φορα...

Η αληθεια ειναι οτι εχω μπερδευτει.. Η αρχικη αδεια δηλαδη δεν ειχε υπογειο???

 

Φιλτατε οπως εχει ξαναυποθει στο χωρο τουτο, λεπτομερεις απαντησεις εκ διαδικτυου και με σπασμοδκη ενημερωση δεν ειναι δυνατον να δοθουν..

 

Τα βασικα σημεια που πρεπει να εχεις σαν μπουσουλα ειαι τα εξης..

 

1)Τα προβληματα της ξεκινησαν απο το γεγονος οτι δεν συμβουλευτικε καποιον, ή συμβουλευτικε λαθος ανθρωπο, οταν αγοραζε..

 

2)Αν οσα περιγραφεις εχουν ετσι, εχει ευθυνες και ο μηχανικος που ανελαβε την εκδοση της οικοδομικης αδειας, εκτος αν την ειχε ενημερωσει, που και παλι δεν ειναι εντελως αμοιρος ευθυνων αλλα τεςπαν.

 

3)Επισης μπορει (αναλογα με τα οσα ανεφερθηκαν και απο ss sk) να εχει και αλλες ευθυνες κατα την επιβλεψη του εργου.. Και για το ρευμα δεν μας απαντησες αν γνωριζεις.

 

4)"Στο Ελλάντα δε συμφέρουν οι κατεδαφίσεις διότι χάνονται τα πρόστιμα διατήρησης και άρα το ρευστό στα ταμεία (η Πολεοδομία δηλαδή δε θα κάνει τη χάρη). Αφού όμως μπαίνουν στη μέση δικαστήρια (και θα τα φάνε οι δικηγόροι χοντρά) μπορεί η ενδιαφερόμενη να ζητήσει εντολή κατεδάφισης δικαστική."

 

5)"Προσοχή στην περίφραξη όμως, υπάρχουν περιορισμοί ύψους στο κτιστό τμήμα - αν δε θέλει να τους βλέπει να φυτέψει περιμετρικό πράσινο (θάμνοι) που μπορεί να το ψηλώσει όσο επιθυμεί."

 

6)Εκτος απο το προστιμο ανεγερσης, υπαρχει και το προστιμο διατηρησης..

 

7)Η γκαρσονιερα στο υπογειο, αν το μονο που εχει ειναι η αλλαγη χρησης αυτο διορθωνεται σχετικα ευκολα... Κατι μου λεει ομως οτι δεν ειναι μονο αυτο..

 

8 )Κατι μου λεει οτι δε θα ειναι μονο αυτα τα προβληματα - παρατυπα μερη της οικοδομης.. Γιατι οποιος ξεκιναει με το καλημερα σας τα πανωσηκωματα δυσκολα σταματαει εκει..

 

8-)Για καλυτερη εξυπηρετηση της κουμπαρας πρεπει να αναλαβει το θεμα καποιος εμπειρος μηχανικος.. Και γα να το αναλαβει θα πρεπει η αμοιβη να ειναι αναλογη της πραγματικης ενασχολησης του με το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Και επειδή έγινε λόγος για το μηχανικό: είχε υποχρέωση να παρακολουθεί (επίβλεψη ντε το λέμε). Και δεδομένου ότι δεν είμαι της ''άνευ όρων και ορίων'' συμπαράστασης φέρει ευθύνες, και πολλές και μεγάλες (εκτός αν είχε εκφράσει εγγράφως* τις διαφωνίες του) - η ''κουμπάρα'' να απευθυνθεί στο τοπικό τμήμα ΤΕΕ και να κάνει την καταγγελία της!!!

* ένας τρόπος ''διαφωνίας'' είναι η άρνηση υπογραφής παράδοσης του έργου - άρα η ερώτηση για ηλεκτροδότηση έχει βάση.

 

ΓΙΑΤΙ βρε παιδιά????????

 

ΓΙΑΤΙ το συνεχίζουμε αυτό το πράγμα στο φόρουμ????????

 

Οι περισσότεροι ιδιοκτήτες την κάνουν την ''παρέμβαση'' ΜΕΤΑ την αποπεράτωση των εργασιών και ΑΦΟΥ βεβαιώσει ο μηχανικός της επίβλεψης την ορθή και πιστή στα εγκερκιμένα σχέδια εκτέλεση της κατασκευής.

 

ΓΙΑΤΙ συμβουλέυετε ιδιώτες εναντίον συναδέλφων ΧΩΡΙΣ να γνωρίζετε την περίπτωσή τους???????

 

Αυθιρεσίες κάνουν ΟΛΟΙ σε αυτή τη χώρα.Μόλις έρθει το πρόστιμο τρέχουν ΟΛΟΙ πανικόβλητοι.......

Τί δουλειά έχουμε να κρίνουμε τους μηχανικούς της επίβλεψης???Ας αναλάβει ο κάθε συνάδελφος τις ευθύνες του μετά από εισαγγελική παρέμβαση.Νιώθετε ηθική ικανοποίηση όταν καταφέρεστε εναντίον συναδέλφων???Πώς ξέρετε ότι ευθύνεται κατά περίπτωση???Είστε ορκωτοί πραγματογνώμονες????Το φόρουμ δεν προστατεύει τέτοιες περιπτώσεις???

 

 

Φίλε μου εσύ με το πρόβλημα με την κουμπάρα........

Οι Σπαρτιάτες συμβούλευαν ''κλέψε αλλά φρόντισε να μη σε πιάσουν''.Ε,λοιπόν την κουμπάρα σου την έπιασαν.Και μάλιστα ήταν αναμενόμενο....Αφού έκαψε τους γείτονες,θα έπρεπε να φροντίσει να έχει τη φωλιά της καθαρή.......Σε αυτή τη χώρα,αν κάνεις το δικαστή στο συνάνθρωπο και τον υποχρεώνεις να πληρώσει ακριβά το όνειρό του,ΠΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΑΝΤΑΠΟΔΩΣΕΙ την καλοσύνη?????

Η συμβουλή μου είναι η εξής:

Ας πληρώσει ΧΟΝΤΡΑ αυτή τη φορά ένα μηχανικό να την αναθεωρήσει-νομιμοποιήσει ό,τι νομιμοποιείται για να ελαττώσει τα ετήσια πρόστιμα της πολεοδομίας και μετά να κάνει ένα τραπέζι στους γείτονες να μιλήσουν.......

Αν επιθυμεί η κουμπάρα σου να φορτώσει ευθύνες στο μηχανικό της,στ' αλήθεια ψάχνεις από μηχανικούς να σου δώσουν απαντήσεις????????(όπως αποδεικνύεται βέβαια καλά κάνεις....)

 

Συνάδελφε ss_sk

Συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχει διαφθορά στο επάγγελμά μας.Το θέμα όμως είναι ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΜΑΣ ΚΥΚΛΟΥ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ.Τί δουλειά έχουν οι υπόλοιποι να ανακατεύονται??Θα συμφωνούσες να υπάρχει ηλεκτρονική αστυνομία που να σε παρακολουθεί κάθε δευτερόλεπτο που παίρνεις αποφάσεις,έτοιμη να σου κλείσει το γραφείο και το σπίτι??????

Με κάθε σεβασμό σε σένα και στο χρόνο που αφιερώνεις ως συντονιστής......

 

edit:Το λέω για τελευταία φορά.Στον πραγματικό κόσμο,αν μπει πελάτης στο γραφείο-εταιρεία,ΠΛΗΡΩΣΕΙ για συμβουλές και οι συμβουλές αυτές τον οδηγήσουν να καταφερθεί εναντίον συναδέλφου,τότε αυτόματα μπαίνουμε στη μαύρη λίστα του συναδέλφου,και όποιος έχει το θράσσος και το status ας το κάνει αυτό κατά βούληση.Στο internet γιατί γίνεται αυτό απρόσκοπτα?????????????

Νιώθετε την ασφάλεια της ανωνυμίας???Να ξέρουμε δηλαδή από εδώ και στο εξής να προσέχουμε και τί γράφουμε....χαρά στην ελευθερία που παρέχει ο τόπος........σε άλλα θέματα όμως υπάρχουν κανονισμοί και κάρτες...προτείνω λοιπόν το αντίστοιχο................

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να πώ οτι είμαι φίλη και όχι φίλος;)

Είναι επιβεβαιωμένο οτι ο μηχανικός ήταν............(με το συμπάθιο πάντα αλλά σε όλους τους χώρους υπάρχουν...τα ζώα μου αργά)!

Κακοτοπιά είχε η κουμπάρα μου και στην επιλογή μηχανικού,έφταιγε το φέγκσούι της να υποθέσω?

Παιδιά το σπίτι δεν έχει ολοκληρωθεί καν εξαιτίας του μπαλκονιού!Εξ'ου και η ψύχωση της κουμπάρας αλλιώς σιγά μην το κυνηγούσε το θέμα τόσα χρόνια τώρα...1.50 μέτρο γης θα πάρει.όλη στη γη τούτη θα μπούμε και τέτοια,δεν είχε διεκδικητικές διαθέσεις αλλά οι γείτονες ήταν προβληματικοί.

 

Ας επιχειρήσω ένα αρχικό συμπέρασμα..πληρώνει πρόστιμο,πληρώνει διατήρηση(αν αποφύγει κάτι καλώς αλλιώς διορθώνει κόβει ράβει),ζητά με εισαγγελέα την εφαρμογή της δικαστικής απόφασης για απομάκρυνση του μπαλκονιου(ναι έχει βγει τέτοια αλλα κανείς δεν αναλαμβάνει την ευθύνη να το κάνει)...Έλλάς το μεγαλείο σου και βάζει θάμνους έτσι?Δεν είναι υποχρεωμένη να κάνει φράκτη(δε νομίζω οτι η πολεοδομία θα δώσει άδεια φράκτη ακόμη κι αν δρομολογηθούν τα θέματα του προστίμου)?!

Ή φυσικά μετακομίζει στο Ντουμπάι όπου οι γείτονες αγαπιούνται ακόμη?:idea:

Link to comment
Share on other sites

Φϊλενάδα δεν ξέρω ποιος έφταιγε.

 

Ο νόμος λέει ότι τα αυθαίρετα κατεδαφίζονται από τους κυρίους τους.

 

Ένα τραπέζι που σου πρότεινα ,ένας ψυχοθεραπευτής για να τη βοηθήσει στην οργή της και μερικά δώρα,κοστίζουν ΠΟΛΥ λιγότερα από δικηγόρους,μηχανικούς,εισαγγελείς,δικαστήρια,δήμους και πολεοδομίες.........

 

Επίσης,1.50 μέτρο γης,θα έπρεπε να κοστολογηθεί ΠΡΙΝ μπει στο κόπο να κάνει καταγγελία στους γείτονες.........

 

Αυτά

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά πάντως όπως είναι σήμερα τα πρόστιμα

Συμφέρει για κάποιον να το γκρεμίσει,

πριν κάνει ακόμη αυτοψία ο υπάλληλος της πολεοδομίας,

γιατί μπορεί να πηγαίνει εισαγγελέα κλπ,

αλλά τουλάχιστο δεν μπορούν να του επιβληθούν τα πρόστιμα

ανέγερσης και διατήρησης που είναι πολύ μεγάλα

Link to comment
Share on other sites

Δε θα κάτσω να ανοίξω (δυαδικτυακή) συζήτηση περί ευθυνών με κανέναν - και θα τραβήξει πολύ και δε θα βγάλει πουθενά (σε αντίθεση με μια φέις-του-φέις κουβέντα που μπορείς να τεκμηριώσεις μέσω εμπειριών κάποια πράματα). Το ότι σήμερα ο υπόλοιπος κόσμος (μόλις μου έτυχε νέο ζευγάρι) θεωρεί ότι η πολεοδομική αυθαιρεσία/παρανομία είναι κοινή πρακτική και άρα άμεμπτη κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό αποτελεί ευθύνη των παλαιότερων ''συναδέλφων''.

 

Σαφώς γνωρίζω την πιθανότητα μεταγενέστερων επεμβάσεων από τους πελάτες (και την έχω ζήσει). Σαφώς και οφείλω να είμαι προσεκτικός στην κρίση μου. Αλλά αν στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έλαβε χώρα γενικευμένη καθίζηση εδάφους ώστε το υπόγειο να σκάσει μύτη (επισημάνθηκε ήδη στο πρώτο ποστ), λυπάμαι, η φαντασία μου είναι μάλλον περιορισμένη γιατί δεν μπορώ να φανταστώ τί άλλο μπορεί να έγινε. Για να υπάρχει σήμερα πρόβλημα πάντως αναθεώρηση δεν είχαμε.

 

Με κίνδυνο να παρεκτραπεί η κουβέντα θεωρώ πως πλέον υπάρχει άτυπος πόλεμος μεταξύ των μηχανικών - και εγώ το έχω ξαναπεί, δυσκολεύομαι να βάλω ακριβή ηλικιακά όρια, αλλά με ένα πενηντάρη ''συνάδελφο'' θεωρώ ότι μας χωρίζουν πολλά περισσότερα και σοβαρότερα από έναν επαγγελματικό ανταγωνισμό. ''Ομελέτα δε σπας χωρίς αυγά'' και δεν με πειράζει να σπάσουν κι άλλα (ακόμη και...καριέρες) στην προσπάθειά μου να προασπίσω το επαγγελματικό μου αντικείμενο. Και αν σου πω ότι για μένα είναι όχι απλά εργασία αλλά δημιουργία (η πλέον σημαντική διαφορά της ειδικότητάς μου) αντιλαμβάνεσαι, ελπίζω, το μέγεθος και την αιτία της αηδίας μου για κάποιους (πολλούς).

 

Τέσπα...επειδή παρερμήνευσα το ''αυθαιρετοδάνειο'' και άρα πλέον δεν υπάρχει κάτι προς απάντηση νομίζω το παρόν τόπικ έκανε τη δουλειά του. Αν θέλει κάποιος να έχει την τελευταία λέξη θα παρακαλέσω να έχει λόγο ύπαρξης. Η δημοσίευσή μου βασικά αποτέλεσε απάντηση στο ''Νιώθετε ηθική ικανοποίηση όταν καταφέρεστε εναντίον συναδέλφων?'' Και αν δεν έγινε αντιληπτή, η παράφραση: ναι...αλλά για τους δικούς μου λόγους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.