Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βασικός μισθός διπλωματούχου μηχανικού


electrical_salonika

Recommended Posts

Σ ευχαριστω Myri,

απλα δεν εχω ξαναδουλεψει ωρομισθια, οποτε δεν εχω ιδεα ποσο μπορει να παει, ανηκω κ γω στις στρατιες των μηχανικων που ψαχνουν τροπο να συντηρηθουν και ο εργοδοτης ρωταει εμενα, χωρις να ξερω ποσα μπορει να προσφερει κ φυσικα θα επιλεξει αυτον με την μικροτερη τιμη.

 

 

θα ελεγα οτι η καλυτερη απαντηση που μπορει να δωσει καποιος οταν τον ρωτανε τι μισθο θελει, ειναι να πει οτι θελει απο τοσα μεχρι τοσα (πχ 1500-2000) και οχι να πει ενα ποσο ακριβως (πχ 1800)

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοώ να στο πληρώνει επίσημα και νόμιμα (ούτως ή άλλως με μπλοκάκι φαντάζομαι θα είναι η συνεργασία)...απλά να το συμπεριλάβεις στις "απαιτήσεις" σου...

Link to comment
Share on other sites

Και προσθετω ακομα οτι ενδεχομενως να ενδιαφερει τον εργοδοτη και καποιος οικονομικοτερος με λιγοτερη προϋπηρεσια.....αξιζει να το παλεψω, λαμβανοντας υποψη την δραματικη και απαξιωτικη οικονομικη κατασταση που επικρατει?

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κανονες που ισχυαν απο παλια...

 

1.ο μερικης απασχολοησης αμοιβοταν αναλογικα περισσοτερο απο του 8ωρου....δλδ μερικης 700 ολικης 1200....ηταν ενα κινητρο να σε παρει για 8ωρο

2. ωρομισθιος αμοιβοταν χειροτερα απο ολικης γιατι μετραγε ωρες και ως γνωστων ακνεις ολικης δνε δουλευει ΜΟΝΟ 8ωρο....ναναι καλα το 10ωρο....

 

ωρομισθιος παλια κατω απο 8 ευρω δυσκολα εβρισκες.. +φπα

Link to comment
Share on other sites

Καλά 7 είναι για φοιτητές...συμφωνώ, αλλά δεν πάιζει να πάρεις παραπάνω αυτή την περίοδο...

 

Έχετε τρελλαθεί τελείως! Το 7 δεν είναι ούτε καν για φοιτητές! Εϊναι για ανειδίκευτο εργάτη (συν τα ένσημά του εννοείται) ή για γραμματειακή υποστήριξη. "Αυτή την περίοδο" ούτε ο Μηχανικός κάνει κάτι λιγότερο από αυτά που έκανε "την προηγούμενη περίοδο", ούτε τα λεφτά που παίρνει ο "εργοδότης" από τις μελέτες είναι λιγότερα. Το μόνο που αλλάζει "αυτή την περίοδο" είναι ότι δυστυχώς θα δουλέψουν οι καλύτεροι, οι γρηγορότεροι και οι αποδοτικότεροι.

 

Υ.Γ. Δε τα βάζω με σένα, αφορμή πήρα από τα λόγια κάποιων "εργοδοτών" που χρησιμοποίησες.

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως δε συμφωνώ κ εγώ με το 7 ευρώ για μηχανικό διπλωματούχο...για φοιτητή όπως είπα καλά είναι...οπότε δεν τα βάζεις εκ των πραγμάτων μαζί μου... ;)

 

Το κακό είναι πως τόσα δινουν κ όλο κ κάποιος θα βρεθεί στη μεγάλη ανάγκη κ θα δεχτεί...δυστυχώς!!

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που αλλάζει "αυτή την περίοδο" είναι ότι δυστυχώς θα δουλέψουν οι καλύτεροι, οι γρηγορότεροι και οι αποδοτικότεροι.

 

 

δλδ αυτο δεν θελαμε τοσο καιρο?

 

γιατι δυστυχως?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω εσείς, αλλά εγώ δεν ήθελα ποτέ τέτοιο πράγμα! Θα έπρεπε να δουλεύουν όλοι και οι καλύτεροι, αποδοτικότεροι κλπ. απλά να παίρνουν 25 και 30 ευρώ την ώρα που είναι απόλυτα λογικό νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΟΙ ?

 

εδω μου τα χαλας συναδελφε και τα λες ωραια γενικα..

 

ποιοι ολοι?

 

1.αυτοι που ειναι κομματοσκυλα και περνουν δουλειες απο το κομμα και συμβασεις αερα....?

2. αυτοι που ειναι εισοδηματιες και δουλευουν απο χομπυ και ριχνουν το επαγγελμα γιατι το εξασκουν απο χομπυ?

3.αυτοι που αν τους βαλλεις να λυσουν τιποτα στο χερι δεν ξερουν ουτε πολ/σμο να κανουν και πηγανε καιαγορασανε πτυχια?

4.αυτοι που μαθανε στα ευκολα λεφτα απο κλειστες δουλειες του τυπου εκτιμητης τραπεζας και ξεχασανε και αυτα που ξερανε?

5. αυτοι που το μονο που τους ενοιαζε ηταν να μπυν στο δημοσιο και επειδη μπηκαν συμβασιουχοι τωρα κλαινε που ληξαν οι συμβασεις τους?

6. τα παιδια των αστυνομικων-στρατιωτικων-γνωστων βουλευτων που περναν τις δουλειες αερα και δουλευαν οι υπολοιποι να βγαλλουν την δουλεια τους γιατι αυτοι πληρωνονταν για να καθονται στις εταιριες?

7. οι γκομενες του αφεντικου? τι να κανουμε ταφεντικο εγινε μπατιρακι δεν βγαινουν οι βενζινες για την φεραρι καρδια μου !!!

 

για οσους ξεχασα ζητω συγγνωμη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.