Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιό πρόγραμμα για στατικά (οπλισμένο σκυρόδεμα);


Adavis

Recommended Posts

Αγαπητέ συνάδελφε είναι καθαρά θέμα επιλογών και εξηγούμαι. Επιλέγεις ένα διεθνώς αναγνωρισμένο πρόγραμμα το οποίο σου παρέχει ένα πολύ καλό επιλύτη στο τομέα της ανάλυσης και διαστασιολόγησης με δυνατότητες αναλυτικότερης και καλύτερης ενδεχομένως προσομοίωσης εξαιτίας της παραμετροποίησης του αλλά χωρίς την δυνατότητα εξαγωγής σχεδίων εφαρμογής ή επιλέγεις ένα πρόγραμμα που τα κάνει όλα ότι και εάν σημαίνει αυτό το οποίο σίγουρα θα υστερεί σημαντικά σε κάποιον τομέα. Πάντως το STAAD σε συνδυασμό με το σχεδιαστικό Prosteel το οποίο έχω δεί σε παρουσίαση και κάνει φοβερά πράγματα, αλλά δεν το έχω δουλέψει ειδικά για μεταλλικές κατασκευές νομίζω δεν θα αφήσει κανένα παραπονεμένο. Σε beton που έχω δουλέψει αρκετά το NEXT αλλά και σε άλλα προγράμματα παρόμοιων δυνατοτήτων που εξάγουν και σχέδια - απο μαρτυρίες άλλων συναδέλφων - πέφτει τρελό ρετουσάρισμα με το Autocad διότι απλά τα σχέδια βγαίνουν χάλια....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • Απαντήσεις 449
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χρησιμοποιώ το etabs + stereostatika εδώ και ένα χρόνο περίπου.Πολλές δυνατότητες (etabs) και ευκολία χειρισμού (stereostatika). Μέχρι εδώ όλα καλά, είμαι αρκετά ικανοποιημένος (δουλεύω επίσης το fespa και το next) αλλά....ετήσια συνδρομή για το stereostatika 1000Ε + ΦΠΑ + 710Ε + ΦΠΑ για το etabs...σύνολο 1710Ε + ΦΠΑ ετησίως...πώς σας φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

@gregory: Από τις πληροφορίες που έχουμε στο forum απο προηγούμενες συζήτήσεις και συγκεκριμένα εδω , το κόστος που αναφέρεις ήταν 450€ !

Έχει αλλάξει κάτι ? Έχεις επίσημες πληροφορίες?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τα πλήρωσα iovo..ετήσια συνδρομή stereostatika και αναβαθμίση απο v.3 σε v.4 1000E + φπα και ετήσια συνδρομή etabs 710Ε + φπα(στο etabs περιλαμβανεται και μελλοντική αναβάθμιση v10)...Προφανώς το ποσό που αναφέρεις για την π-systems αφορά υποστήριξη και βελτιώσεις της τρέχουσας έκδοσης και όχι αναβάθμισή της.....

 

Να σημειώσω οτι αναφέρομαι στην έκδοση etabs + stereostatika όπου η επίλυση γίνεται στο etabs. Δεν γνωρίζω τι γίνεται στο stereostatika με τον επιλυτή της π-systems

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, iovo

Link to comment
Share on other sites

Άρα το ποσό αυτό δεν απαιτείται κάθε χρόνο αλλά σε μεγάλες αναβαθμίσεις του λογισμικού. Αν παρακουλουθείς τακτικά τις βελτιώσεις η αναβάθμιση είναι απαραίτητη?

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω κάθε πότε γίνονται μεγάλες αναβαθμίσεις γιατί χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο πρόγραμμα εδώ και ένα χρόνο μόνο.Αυτό που ξέρω είναι πως η ετήσια συνδρομή που ανέφερες παραπάνω(μάλιστα για την έκδοση etabs + stereostatika η συνδρομή ήταν 300Ε + φπα) ήταν για την έκδοση v3...και λάμβανες δωρεάν όλες τις αναβαθμίσεις για την έκδοση v3.Τα 1000Ε + φπα περιλαμβάνουν την αναβάθμιση από v3 σε v4 και τις βελτιώσεις της v4 για ένα χρόνο.Οπότε παρακολουθείς δεν παρακολουθείς τις βελτιώσεις όταν γίνει αναβάθμιση (άγνωστο πότε,αλλά υποψιάζομαι σε κανα χρόνο πχ από v4 σε v5) θα πρέπει να πληρώσεις τα επιπλέον χρήματα.Τώρα αν αυτό είναι απαραίτητο είναι στην κρίση του κάθ΄ενός μας...

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι από εμένα (που ανήκω στην ίδια ακριβώς περίπτωση) για να ξέρουμε και τι μας γίνεται :

 

 

 

Αγαπητέ συνάδελφε,

 

Σας ενημερώνουμε ότι σε 5 ημέρες θα λήξει το συμβόλαιο υποστήριξης που έχετε για το πρόγραμμα STEREOSTATIKA V3.0

Σας υπενθυμίζουμε ότι με το συμβόλαιο υποστήριξης SUM παρέχεται ένας χρόνος τεχνική υποστήριξη, δωρεάν επικαιροποιήσεις και βελτιώσεις των προγραμμάτων. Σε περίπτωση που επιθυμείτε την ανανέωση του συμβολαίου υποστήριξης παρακαλώ επικοινωνήστε μαζί μας. Λόγω αλλαγής της πολιτικής της CSI εφόσον θελήσετε να κάνετε SUM θα πρέπει να έχετε την τελευταία έκδοση του προγράμματος. Εφόσον έχετε την τελευταία έκδοση και θελήσετε να αγοράσετε SUM ενώ έχει λήξει, θα πρέπει να πληρώσετε και μέρος της περιόδου που δεν είχατε SUM.

 

Με εκτίμηση

 

CSI Hellas

Support Team

τηλ: 210 6630272

fax: 210 6630279

e-mail: [email protected]

website: http://www.csihellas.gr

Link to comment
Share on other sites

 

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ 2009

 

Για την οικονομία του χώρου και την οργάνωση της πληροφορίας ο τιμοκατάλογος μεταφέρθηκε στο ανάλογο θέμα με τον παραπάνω σύνδεσμο.

Ευχαριστώ, iovo.

 

που πήγε το link?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.