Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέος Μηχανικός και αμοιβές


ge_liakos

Recommended Posts

φίλε μου γενικώς το πρόγραμμα που έφτιαξαν στο ΤΕΕ είναι προβληματικό και ελλειπής. Αν θέλεις αγόρασε το ''πολης για windows'' αλλιώς civil είναι καλό και εύκολο σχετικά και υπολογίζει και με του ΤΕΕ και σύμφωνα με την πολεοδομία. παλιά είχε μια έκπωση 50% για νέους μηχανικούς. τωρα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Οταν βλέπω το πρόγραμμα του ΤΕΕ, αναρωτιέμαι αν σκοπός τους ήταν να βοηθήσουν τους μηχανικούς ή να τους δυσκολέψουν ώστε να συνεχίσουν να αγοράζουν προγράμματα για να κάνουν την ίδια δουλειά ή μήπως σκοπός τους ήταν να φάνε τα λεφτά του προγράμματος "Κοινωνία της πληροφορίας"?

Δεν ξέρω, από το μυαλό μου περνάνε όλες οι σκέψεις.

Πάντως για προγράμματα αμοιβών, κοίτα στο θέμα Soft για θέματα άδειας-μελέτες

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για να μην ανοίξω νέο θέμα "Κατάθεση αμοιβής στην Εθνική" ήθελα να θέσω μια σύντομη ερώτηση:

 

Για αμοιβη αρχιτεκτονικών κατατέθηκε ποσό με κωδικό ΤΕΕ 2166,19+ φπα 411,58=2577,77

Στο λογαριασμό μου ομως πέρασανε δύο κινήσεις μια το ΦΠΑ 411,58 και μια 2121,83. Δηλαδή 44,36€ λιγότερα.

Υπάρχει καποια παρακρατηση που μου διαφεύγει?

Link to comment
Share on other sites

Υπέρ ΤΕΕ 2% + χαρτόσημο 2% (επί της παρακράτησης του ΤΕΕ) + 20% ΟΓΑ (επί του χαρτοσήμου). Σύνολο κρατήσεων = 2,048% επί του καθαρού ποσού.

Δηλαδή:

2166,19 * 2% = 43,32€ (ΤΕΕ)

43,32 * 2% = 0,87€ (χαρτόσημο)

0,87 * 20% = 0,17€ (ΟΓΑ)

ΣΥΝΟΛΟ = 43,32+0,87+0,17 = 44,36€

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η παρακράτηση φόρου πότε γίνεται? Δηλαδή καταθέτει ο πελάτης την αμοιβή στην ΕΤΕ, σε ποιά φάση γίνεται η παρακράτηση του 10% και πότε κόβουμε τιμολόγιο (ή απόδειξη) ?

 

Το 3% που λένε για τεχνικά έργα πότε χρεώνεται και ποιός το πληρώνει, ο πελάτης ή ο μηχανικός;

Link to comment
Share on other sites

Απόδειξη κόβεις σε διάστημα 15 ημερών από τη στιγμή της κατάθεσης στην Εθνική Τράπεζα.

Το 3% υπέρ ΕΜΠ+ΤΣΜΕΔΕ το πληρώνει ο μηχανικός στην Εθνική Τράπεζα.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι νέος μηχανικός και έχω αναλάβει την άδεια , για επισκευές επιχρισμάτων και ελαιοχρωματισμών . Σας παρακαλώ αν μπορείτε να μου δώσετε κατευθυντήρες γραμμές για το πως θα υπολογίσω τις αμοιβές . Δεν διαθέτω προγράμματα τις αγοράς . Έχω κάνει download ενα πρόγραμμα από το site το Xlfor να συνεχίσω με αυτό ? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οι κρατήσεις που γίνονται υπέρ ΤΣΜΕΔΕ,ΟΓΑ κλπ κατά την κατάθεση της αμοιβής στην Εθνική τράπεζα πρέπει να αναφέρονται κάπως στα βιβλία μας;

Ομοίως το ποσοστό που πληρώνουμε στο ΤΕΕ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.