Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικόπεδο μεταξύ δύο εθνικών δρόμων


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

Είμαι νέος μηχανικός, Αρχιτέκτονας στο επάγγελμα και θα ήθελα μια βοήθεια στο εξής θέμα:

 

Υπάρχει αυτό το τριγωνικό οικόπεδο,εμβαδού 750 τμ. με 70 μέτρα πρόσωπο μπρόστά σε εθνικό δρόμο και μέγιστου βάθους 20 μέτρων, το οποίο προέκυψε κατόπιν απαλλοτρίωσης και ρυμοτόμησης στη περιοχή για νέο εθνικό (το 1970), μεγαλύτερης έκτασης.

Μπορεί να θεωρηθεί άρτιο και οικοδομήσιμο;Κι αν όχι οικοδομήσιμο τί διαδικασία μπορεί να ακολουθήσει ένας ιδιώτης έπειτα από τόσο καιρό;

Να σημειωθεί ότι στην προκειμένη περίπτωση το οικόπεδο όπως έχει εξελιχθεί, βρίσκεται σε κόμβο μεταξύ 2 εθνικών (ο ένας σε υψομετρική διαφορά 5 μέτρων από τον άλλο, σε απόσταση 100 μέτρα από τη θάλασσα )!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε συναδελφε

λαβε υποψη σου τις αποστασεις τοποθετησης οικοδομης απο αξονα η οριο απαλλοτριωσης για τους δυο εθνικους δρομους

εκτος των παραπανω

η ελαχιστη παρεκκλιση για γηπεδα που υφιστανται 12-11-1962 εχει

εμβαδο =750 τμ

προσωπο=10 μ

βαθος = 15 μ

δες τα και επικοινωνουμε παλι

Link to comment
Share on other sites

Βάσει των στοιχείων που παραθέτεις, θα έλεγα ότι το γήπεδό σου εάν είναι προϋφιστάμενο (προ των απαλλοτριώσεων) της 12-11-62 είναι μεν άρτιο αλλά.....

ΜΗ οικοδομήσιμο λόγω των υποχρεωτικών αποστάσεων λόγω των Εθν. Οδών, όπως σου αναφέρει και ο συνάδελφος ΘΕΟΧΑΡΗΣ.

Πιθανολογώ ότι θα έχεις και αλληλοεπικαλύψεις από τα offset εκατέρωθεν και ότι δεν θα έχεις καθόλου οικοδομήσιμο χώρο. Δες το Π.Δ 209 για την ασφάλεια της υπεραστικής συγκοινωνίας ΦΕΚ 169Α/98.

Link to comment
Share on other sites

1.πλήρης τοπογραφική αποτύπωση της υφιστάμενης κατάστασης.

2.εφαρμογή των ορίων απαλλοτρίωσης και για τις 2 εθνικές οδούς.

3. εύρεση κτηματολογικών πινάκων απαλλοτρίωσης από τις 2 εθνικές οδούς και τσεκάρισμα των εμβαδών απαλλοτρίωσης που αναφέρονται σε αυτά για τον συγκεκριμένο ιδιοκτήτη.

4.έλεγχος στο φορέα που ΟΦΕΙΛΕ να προβεί στις απαλλοτριώσεις άν έχει καταβάλλει αυτές στους ιδιοκτήτες (ταμείο παρακαταθηκών κτλ)

μετά όλα τα άλλα. με άλλα λόγια συμβουλέψου έναν τοπογράφο.καλή τύ΄χη!

μπορεί να μη σου απάντησα άμεσα στο ερώτημα αλλά θα επιμένω.η αρχή είναι πάντα η ήμιση του παντός.σωστή δουλέια από την αρχή.Τα αναφέρω αυτά γιατί επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω πολύ για το άν ο διοκτήτης επιμένει να έχει ακόμα εκεί έκταση.τα 20 μ βάθος με οδηγούν εκεί

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

το λοιπόν έχω τσεκάρει ήδη αυτά που ειπωθήκανε για Π.Δ. 209 περί ασφάλειας υπεραστικής συγκοινωνίας, για αποτύπωση και απαλλοτριώσεις.

Μου φαίνεται ότι όντως είναι άρτιο αλλά μή οικοδομήσιμο λόγω αποστάσεων από εθνικούς.

Ο Φορέας προέβει στις απαλλοτριώσεις .

Το θέμα τώρα είναι μπορεί ο ιδιοκτήτης αυτός να ξεκινήσει θέμα αναγκαστικής απαλλοτρίωσης με δεδομένο ότι ΕΣΚΕΜΕΝΑ ή από λάθος την εποχή αυτή κατατμήθηκε η περιουσία του σε διάφορα άρτια μεν αλλά μή οικοδομήσιμα κομμάτια;(ενημερώθηκα ότι το γεγονός αυτό έχει επαναληφθεί και σε κοντινό πάλι οικόπεδο ιδίου ιδιοκτήτη)

Link to comment
Share on other sites

'Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει υποχρέωση του δημοσίου να μην προκύπτουν αγροτεμάχια μη άρτια όταν προχωρά σε απαλλοτρίωση.

Το δημόσιο απαλλοτριώνει όση έκταση δικαιολογείται από τις ανάγκες κατασκευής του έργου. Για το τμήμα το οποίο απομένει υπάρχει η δυνατότητα από τον ιδιοκτήτη να προσφύγει στην δικαιοσύνη και να ζητήσει αποζημίωση για την μείωση της αξίας του ακινήτου του επειδή έχει καταστεί μη άρτιο άρα δεν μπορεί να το αξιοποιήσει. Το δικαστήριο αποφασίζει και επιδικάζει πρόσθετη αποζημίωση (όχι απαλλοτρίωση)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μήπως μπορείς 2016 να μου πείς βάσει ποίου νόμου ζητείται πρόσθετη αποζημίωση για μείωση αξίας ακινήτου;

Δεν έχει σημασία το ότι έχουν παρέλθει πλέον 37 χρόνια για να προσφύγει κανείς στη δικαιοσύνη;

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε σε αυτή την διευθυνση

http://www.eanda.gr/page.php?55

ψάξε και στο διαδίκτυο με την φράση "αποζημίωση για την μείωση της αξίας του ακινήτου"

το ζήτημα είναι περισσότερο νομικό, ψάξε νόμους και νομολογία για τις απαλλοτριώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.