Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΗΛΙΑΚΗΣ ΑΝΤΛΙΑΣ


NAYPIGOS11

Recommended Posts

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα τη βοηθεια σας μιας και εχω κολλήσει. 

 

Έχω μια εργασία για ενα συστημα ηλιακής αντλιας. Το πρόβλημα λεει οτι συνδέουμε την αντλια με φωτοβολταϊκό πλαίσιο ισχύος 20Wp, η ενεργεια που απαιτειται για την άντληση του νερου ειναι 3000W και μπορουμε να υπολογισουμε την αποδοση της αντλιας απο τον τυπο n = Ewater/ Eφ/β .....δηλαδη n = 3000/20???? κατι δεν μου παει καλα!!!! Μπορειτε να με βοηθησετε? Ευχαριστω. 

Link to comment
Share on other sites

Καπου το εχεις χασει. Μηπως υπαρχει ενα Ν πλήθος πανελ ταδε ισχυος. Επισης ολες οι αντλίες έχουν γνωστό συντελεστή απόδοσης. 

Η άσκηση μήπως ζηταει να υπολογίσεις το βαθμό απόδοσης του συστήματος της ηλιακής αντλίας. 

Link to comment
Share on other sites

Καπου το εχεις χασει. Μηπως υπαρχει ενα Ν πλήθος πανελ ταδε ισχυος. Επισης ολες οι αντλίες έχουν γνωστό συντελεστή απόδοσης. 

Η άσκηση μήπως ζηταει να υπολογίσεις το βαθμό απόδοσης του συστήματος της ηλιακής αντλίας. 

Ναι την αποδοση ολου του συστηματος της ηλιακης αντλιας ζηταει. Μου εχει τα εξης δεδομενα Ewater = g*Q*h*t*p (αυτο βγαινει σε joule αρα για να τα κανω watt διαιρω με το χρονο ) και μου δινει nαντλιας (που εννοει ολου του συστηματος ) = Εwater / Ε φ/β . Εκει που εχω κολλησει ειναι τι βαζω σαν Εφ/β ?? Το μονο δεδομενο που εχω ειναι οτι το φ/β ειναι 20Wp . 

Link to comment
Share on other sites

Ο ζητούμενος λόγος είναι λόγος ενεργειών και όχι ισχύων.

 

Κατ' αρχάς η ενέργεια που απαιτείται για την άντληση του νερού πρέπει να είναι 3000Wh και όχι W

 

Κατά δεύτερον έχεις την ισχύ 20Wp του πάνελ και πρέπει να υπολογίσεις την ενέργεια που σου δίνει με βάση ώρες λειτουργείας, προσανατολισμό, γεωγρ. πλάτος κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ο ζητούμενος λόγος είναι λόγος ενεργειών και όχι ισχύων.

 

Κατ' αρχάς η ενέργεια που απαιτείται για την άντληση του νερού πρέπει να είναι 3000Wh και όχι W

 

Κατά δεύτερον έχεις την ισχύ 20Wp του πάνελ και πρέπει να υπολογίσεις την ενέργεια που σου δίνει με βάση ώρες λειτουργείας, προσανατολισμό, γεωγρ. π

δηλαδη θα κανω τα W σε Wh και τα  Wp σε Wh για να βρω τον συνστελεστη .... ο οποιος θα πρεπει να βγει μεταξυ 0 - 1 σωστα? 

Link to comment
Share on other sites

Ο συντελεστης ετσι νομιζω και γω, οτι ειναι μικροτερος του 1

 

Για να υπολογισεις ενεργεια απο ΦΒ σιγουρα πρεπει να σου δοθει και ο χρονος λειτουργιας

 

Πιστευω χρειαζεται καποιες διευκρινησεις η ασκηση

Link to comment
Share on other sites

Η ενέργεια που παράγει ένα φ/β πλαίσιο, δεν είναι εύκολο να υπολογιστεί. Πρέπει να γνωρίζει κανείς τα κλιματικά δεδομένα της περιοχής (ηλιακή ακτινοβολία, θερμοκρασία, συντελστή καθαρότητας της ατμόσφαιρας, ενδεχόμενες σκιάσεις κλπ.) σε ωριαία συνήθως βάση και αυτά εισέρχονται σε ένα λογισμικό προσομοίωσης (π.χ. PVSYST) και υπολογιζεται η παραγόμενη ηλ. ενέργεια για το χρονικό διάστημα που μας ενδιαφέρει, αφού δωθούν στα δεδομένα και τα τεχνικά χαρακτηριστικά του εξοπλισμού (πλαίσια, αντιστροφείς κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.