Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέα αιολικά πάρκα από τη ΔΕΗ


Engineer

Recommended Posts

52 λεπτά πριν, GEORGE MICHEAL said:

Υπάρχει πράγματι πρόβλημα στο κόστος της παραγόμενης ενέργειας από αιολικά πάρκα  αλλά αυτό είναι ...

...υπό διωγμό από την blogόσφαιρα των επιτηδείων του "prasinaloga.gr".

Για να βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει στις ανανεώσιμες ώστε να τις προσαρμόσουμε στη μορφολογία και τις ανάγκες του τόπου, ή σε άλλες καθαρές τεχνολογίες δεν το συζητώ. Ούτε να καθίσουμε να σκεφτούμε πως είναι στημένα και τι ακριβώς εκμεταλλεύονται τα αιολικά της Γερμανίας και της Δανίας. 

Άντε να πουλήσουμε καμία "κουμούτσα" στα κορόιδα, να τη βγάλουμε και φέτος. Το "αγοράζω - φυτεύω - πληρώνω" θα το βρούμε μπροστά μας. Και όποιος μιλήσει για το πρόβλημα τον τοποθετούν αμέσως οι ανεγκέφαλοι στους υποστηρικτές του λιγνίτη και των εισαγωγών ενέργειας. 

Ωραίο το βιντεάκι που ανέβασες, αλλά πρόσεξε ότι είναι αγροτική - παραγωγική περιοχή δλδ έχει οργανωμένες καλλιέργειες. Εδώ πράγματι οι Α/Γ δένουν άριστα με το περιβάλλον.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κάτι Σας αρέσει αυτή η εικόνα ? Εμένα μου αρέσει να πω την αλήθεια .... Θέλω πριν ρωτήσω τους συντοπίτες μου να ρωτήσω εδώ 

ΦÏÏογÏαÏία ÏÎ·Ï ÎαÏία ΤÏαÏέÏα.

Είναι το τελευταίο αιολικό πάρκο στην περιοχή μου , που εγκαταστάθηκε πριν λίγους μήνες και νομίζω ότι είχα συνεργαστεί αρχικά στα τοπογραφικά του (δεν είμαι σίγουρος από αυτήν την εικόνα αλλά από άλλη νομίζω εκεί είναι ) 

 

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

Καμία ένσταση. Αν φυσικά το αιολικό δυναμικό της περιοχής είναι κατάλληλο, ή αν οι συγκεκριμένες ανεμογεννήτριες ανταποκρίνονται σ' αυτό. Σε ποια ακριβώς περιοχή είναι;

Οι ενστάσεις που υπάρχουν για τις ανεμογεννήτριες είναι - όπως είπαμε και πριν - για μερικές τουριστικές περιοχές με αυστηρά παραδοσιακό στυλ (π.χ. μερικά νησιά των Κυκλάδων), που έτσι κι αλλιώς προστατεύονται δια νόμου και η σχέση απόδοσης επένδυσης ΑΠΕ - απόσβεσης. 

Η μόνη σύγκριση του αιολικού δυναμικού της χώρας μας με εκείνο των βορείων ακτών της Ευρώπης (Γερμανία - Δανία, Νορβηγία κλπ) είναι όλη η ανατολική ζώνη των νησιών του αιγαίου. Το στενό δλδ ανάμεσα στα ελληνικά νησιά και τα παράλια της Μ. Ασίας. Εκεί χρειάζεται εκμετάλλευση, ακόμη και σε βραχονησίδες. Αλλά...

Γενικά απορώ γιατί χάσαμε το τραίνο των ανανεώσιμων στην Ελλάδα, που κανονικά θα έπρεπε να είμαστε πιο μπροστά και από τη Δανία σε όλα τα επίπεδα, έρευνας, τεχνολογίας, ανάπτυξης κλπ. 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Στην ΟΧΗ είναι Φαίνονται από το όρμο της Καρύστου , που είναι πίσω από τις Α/Γ όπως φαίνονται στην φωτογραφία 

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχω δύο απορίες επαγγελματικής φύσεως.

α) Με αέρα 4 -6 Μποφόρ τις βλέπετε να γυρίζουν;  

β) Με αέρα 7 - 9 Μποφόρ γυρίζουν ή είναι φρεναρισμένες;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Konstantinos IB said:

Γιώργο έχω δύο απορίες επαγγελματικής φύσεως.

α) Με αέρα 4 -6 Μποφόρ τις βλέπετε να γυρίζουν;  

β) Με αέρα 7 - 9 Μποφόρ γυρίζουν ή είναι φρεναρισμένες;

Επειδη ξερω ποσο και εμπειρος και γνωστης  εισαι , η ρητορικη ερωτηση γιατι γινεται;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, JimakosR said:

Επειδη ξερω ποσο και εμπειρος και γνωστης  εισαι, η ρητορικη ερωτηση γιατι γινεται;

Δεν είναι ρητορική, δεν θέλω να πω κάτι. Επίσης δεν αμφισβητώ την εγκατάσταση ή την απόδοση του πάρκου, αλλά μου αρέσει να ακούω, μαζί με τα επίσημα στοιχεία και γνώμες του "αέρα". Και αυτό για καθαρά δικούς μου λόγους...:)

Όσο για την "εμπειρία" και τη "γνώση" ευχαριστώ για τη φιλοφρόνηση, αλλά δυστυχώς δεν έχω ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Μακάρι να είχα να βοηθήσω και κάποιους άλλους.

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Γιώργο έχω δύο απορίες επαγγελματικής φύσεως.

α) Με αέρα 4 -6 Μποφόρ τις βλέπετε να γυρίζουν;  

β) Με αέρα 7 - 9 Μποφόρ γυρίζουν ή είναι φρεναρισμένες;

Με 7-9 προφανώς δεν γυρίζουν Γυρίζουν και με λιγότερο από 4-6 μποφόρ Εχω παρατηρήσει άπνοια στην πόλη που ζω και κάποιες να γυρίζουν  Ειδικά αυτές του καβο ντόρο (αντιά ) μόνο σε βίντεο τις έχω δει σταματημένες . Δεν υπάρχει μέρα με αέρα ή χωρίς αέρα που πέρασα από εκεί και δεν γύριζαν Απορώ πως βρήκε μέρα ένας που ανέβασε βίντεο στο γιου τουμπ  για τα Αντιά με ντρόουν  , που δεν γυρνούσε ούτε μια , εκτός αν ήταν κάποιος που εργαζόταν εκεί κοντά και πήγαινε καθημερινά 

Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω λοιπόν γιατί, από διάφορες κουβέντες του "αέρα" που υπάρχουν διάσπαρτες στον τύπο, όπως αυτή:

http://www.eviaportal.gr/content.asp?ID=49078

δεν μπορώ να βγάλω συμπέρασμα.

Το πάρκο που μου δείχνεις στην φωτογραφία είναι το ίδιο με αυτό του άρθρου; 

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Όχι Το καινούργιο είναι βορειότερα αλλά όχι πολύ μακριά Θα φαίνονται το ένα από το άλλο . Η Μπερέτη που υπογράφει στο έγγραφο είναι φίλη μου και από το χωριό μου Δεν συμφωνώ σε όλα μαζί της , τόσο που στο ΦΒ μου είπε να παω σε γιατρό να κοιταχτώ (ψυχίατρο) ,ενώ και στην συγκέντρωση που ήμουν με τους συντρόφους μου , όταν της απάντησα σε κάποια ακραία επιχειρήματα με τα οποία δεν συμφωνούσα , μου έιπε "Γιώργο δεν πας μια βόλτα " Πάντως είναι από τις λίγες - λίγους  που αντιδρά χωρίς να βρίσκεται σε κάποια ομάδα από προσωπικό συμφέρον (Τουρισμό , κτηνοτρόφος ή χωματουργάς  , ιδιοκτήτης δωματίων για εκοικίαση κλπ ) Εγώ δεν είμαι κατά των ΑΠΕ με της έννοια του χαρακώματος αλλά είμαι και εγώ πεπεισμένος ότι έχουμε εισβολή από τις εταιρίες στην περιοχή μου που δεν αντισταθμίζεται Για  αυτό συμμετέχω ενεργά στις διαμαρτυρίες Την Κυριακή έχουμε συγκέντρωση στο πνευματικό μας κέντρο (Γιοκάλειο) για αυτό το θέμα και θα είμαι φυσικά παρόν 

 

Υσ Στα Αντία  είναι το κοντινό που ανάφερα πιο πάνω  Αυτό της φωτογραφίας είναι ένα ολοκαίνουργιο στο όρμο της Καρύστου και είναι μακριά από Κάβο ντόρο 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.