Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνικός ασφαλείας και ατύχημα


civeng

Recommended Posts

Είμαι Π/Μ και τεχνικός ασφαλείας σε κατασκευαστική εταιρεία. Μετά από ατύχημα που είχε προ 2 μηνών κάποιος και ενώ νοσηλεύτηκε τώρα στρέφεται εναντίων της εταιρείας. Η επιθεώρηση εργασίας μου είπε ότι θα έρθει για κατάθεση, θα κάνει έκθεση και θα τη στείλει στην εισαγγελεία. Μετά μάλλον κάποια στιγμή θα με καλέσουν στο δικαστήριο;

Τι επακολουθεί συνήθως; Αφού θα "μαυρίσει" το μητρώο μου, χάνω έπειτα τη δυνατότητα εισαγωγής στο δημόσιο αν το θελήσω μελλοντικά;

Link to comment
Share on other sites

φίλε civeng

Δεν είμαι ακριβώς ίδια περίπτωση

Ευτωχώς που είχες μόνο τραυματισμό

Εγώ ήμουν επιβλ μηχανικός σε ιδωτικό έργο, στο οποίο συνέβηκα θανατηφόρο περιστατικό

Ακολούθησαν κάπου 7 δικαστήρια με αναβολές απο δώ και από κεί - βλέπε δικηγόροι-περί ποινικής και αστικής (απαίτηση αποζημείωσης σημαίνει-είναι το πιο σοβαρό-που ακολουθεί όμως το πρώτο-αν δηλ καταδικαστείς στο πρώτο να περιμένεις το δεύτερο) ευθύνης

Μέχρι εδώ μπορώ να σε διαφωτίσω όμως-γιατί μετά απαλάχθηκα-γιατί οι εργασίες αφορούσαν αυθαίρετες εργασίες σε νόμιμη οικοδομή.

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή τύχη στην υπόθεσή σου

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δεις σε αυτη τη σελιδα http://www.elinyae.gr/el/index.jsp διαφορα θεματα τεχνικου ασφαλειας. Ο ρολος του τεχνικου ασφαλειας ειναι περισσοτερο συμβουλευτικος προς τον εργοδοτη.Δε μπορει ενας εργαζόμενος να εχει ολοκληρη την ευθυνη για οτιδηποτε συμβαινει σε ενα εργοταξιο και ουτε μαυριζουν τοσο ευκολα τα μητρωα. Την ευθυνη φερει ο εργοδοτης και σε αυτον στρεφεται ο εργαζομενος που ειχε ατυχημα για καποια οικονομικη αποζημιωση προφανως. Επιπλεον αν ειχες συνταξει και καποιο καλο ΣΑΥ και τηρουσες καποιους βασικους κανονες ασφαλειας δεν χρειαζεται να δωσεις εξηγησεις για τιποτε παραπανω. Αν και , τουλαχιστον στο κατασκευαστικο τομεα που γνωριζω, η αδιαφορια των εργαζομενων σε σχεση με την τηρηση των μετρων ασφαλειας ειναι προκλητικη τις περισσοτερες φορες, φταινε δε φταινε θα παρουν καποια αποζημιωση και εκει τελειωνουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

εσύ μετά το ατύχημα είχες επικοινωνήσει με την επιθεώρηση εργασίας? συνέταξες μια πρώτη έκθεση σχετικά με το συμβάν??? .Πάντοτε να κρατάς ημερολόγιο με τις ενέργειές σου για να μπορείς να τεκμηριώσεις την θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει άλλο άτομο που είναι υπεύθυνο για τα "χαρτιά" ΣΑΥ κτλ. Εγώ σαν τεχνικός ασφαλείας κάνω ελέγχους και συμπληρώνω το βιβλίο υποδείξεων. Ψάχνω να βρω σχετικά με την έκθεση που έπρεπε να συντάξω.

Μπορεί κάποιος να μου πει τι πρέπει/τι έπρεπε να κάνω μετά το ατύχημα; Τι είναι αυτή η έκθεση;

Το ατύχημα δηλώθηκε αμέσως στο ΙΚΑ από το λογιστήριό μας. Εγώ το έγραψα στο βιβλίο ατυχημάτων.

Link to comment
Share on other sites

civeng

Δεν είχαμε internet μέχρι τώρα

ΣΑΥ-ΦΑΥ προβλέπεται η σύνταξή των και συμπλήρωση των στο στάδιο εκδοσης οικ αδείας για τα ιδιωτικά έργα. Στα δημόσια δεν γνωρίζω

Σχετικά με την αναγγελία ατυχήματος στην επιθ εργασίας κανε αναζήτηση στο φορουμ.

 

προς συναδέλφους (που γνωρίζουν τη θέση του θέματος στο φόρουμ-γιατί νομίζω ότι πάσχει λίγο) παρακαλώ ας βοηθήσουν

Link to comment
Share on other sites

Οι υποχρεωσεις σου οριζονται απο τον Ν.1568/85, που μπορεις να τον βρεις στην σελιδα που σου ανεφερα. Σε περίπτωση ατυχηματος πρεπει να καταγραψεις το γεγονος στο βιβλιο ατυχηματων, υπο μορφη εκθεσης ουσιαστικα, εκει αναγραφονται με λεπτομερεια ολες οι συνθηκες κτλ. δεν προβλεπεται κατι αλλο. Αν σου ζητηθηκε και καποια επιπλεον εκθεση συνεταξε μια με ολα τα γεγονοτα και επισυναψε τυχον εσωτερικα σημειωματα παρατηρησεις που εχεις κανει κατα καιρους κτλ.

Το ατυχημα πρεπει να δηλωθει στην επιθεωρηση εργασιας και το αρμοδιο ΚΕΠΕΚ της περιοχης σου αν δεν κανω λάθος.

Επισης καλο θα ηταν να φροντισεις να ειναι στη πενα φαρμακεια ,πινακιδες, εξοπλισμος κτλ και οτι περιγραφει το ΣΑΥ, αν καταλαβαινεις.

Link to comment
Share on other sites

Απαραίτητα βήματα:

 

1. Δήλωση του ατυχήματος στο ΙΚΑ

2. Δήλωση του ατυχήματος στο ΣΕΠΕ/ΚΕΠΕΚ που ανήκει το έργο

3. Καταγραφή του ατυχήματος στο Βιβλίο Ατυχημάτων, που πρέπει οπωσδήποτε να τηρείται στο έργο

4. Δήλωση του ατυχήματος στο Κύριο του Έργου (αν εργάζεσαι σε ανάδοχο δημόσιου έργου)

 

Για να είσαι καλυμμένος, καλό είναι να συντάξεις μια έκθεση ατυχήματος την οποία να συνυπογράφει ο Τ.Α. και ο παθών. Έτσι θα εξασφαλίσεις τη συμφωνία του παθόντος με την αναλυτική περιγραφή του ατυχήματος και δε θα μπορεί να πει "παραμυθάκι" σε περίπτωση που προσφύγει σε νομική οδό. Επίσης, εφόσον (θεωρητικά) έχει γίνει εκπαίδευσή του σε θέματα Α&Υ, φρόντισε να βρεις την καταγραφή της συμμετοχής του στην εκπαίδευση. Με αυτά τα απλά μέτρα, καλύπτεις σε μεγάλο βαθμό το μερίδιο της δικής σου ευθύνης ως Τ.Α. του έργου.

Επίσης, έλεγξε αν οι τυχόν υποδείξεις που έχεις καταγράψει στο Βιβλίο Υποδείξεων έχουν γνωστοποιηθεί στον Εργοταξιάρχη/υπεύθυνο κλπ. Αν έχουν υπογραφή δίπλα στην καταγραφή, τότε έχουν λάβει γνώση.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε ατύχημα είναι ... δύσκολη κατάσταση τόσο για τον παθόντα και την οικογένειά του, όσο και για τους συναδέλφους του, τον εργοδότη του κτλ.

 

Δεν θέλω να το παίξω έξυπνος. Αλλά αν ρωτήσει κάποιος "Τι έκανε ο τεχνικός ασφαλείας για να μην συμβεί το ατύχημα", ποιά θα ήταν η απάντηση;

Ισως βέβαια, να αρκεί το Βιβλίο υποδείξεων και οι γνωστοποιήσεις με τις υπογραφές, αλλά τι πραγματικά έκανε ο τεχνικός ασφαλείας ώστε να μην συμβαίνουν ατυχήματα;

Μίλησε, ενημέρωσε, εκπαίδευσε, το προσωπικό;

Μίλησε, μάλωσε, απαίτησε από τον εργοδότη;

Πρότεινε, έδωσε λύσεις σε δύσκολα τεχνικής απόψεως θέματα ασφαλείας;

Εδωσε ο ίδιος το καλό παράδειγμα;

 

Προς θεού. Δεν λέω ότι αν δεν έκανε όλα αυτά ο τεχνικός ασφαλείας είναι ένοχος. Ξέρω την ελληνική καθημερινότητα και τους περιορισμούς. Αλλά αν τύχαινε σε μένα κάποιο ατύχημα, η υπερασπιστική γραμμή μου θα ήταν οι ίδιοι οι εργαζόμενοι που θα απαντούσαν σε ερωτήσεις όπως τις περιγράφω παραπάνω. Αλλά μεγάλη κουβέντα είπα...

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Τα βασικά έχουν γίνει λοιπόν.

Όσο για την εκπαίδευση/ενημέρωση κτλ, υποθέτω γνωρίζετε τις συνθήκες που επικρατούν στα εργοτάξια. Εμείς οι Τ.Α. είμαστε στην ουσία διακοσμητικοί (απαραίτητοι λόγω νομοθεσίας). Που να πας και να απασχολήσεις προσωπικό ώστε να τους πεις 2 πράγματα.

Εδώ τους λές να φορέσουν κράνη μέσα στη σήραγγα για δική τους προστασία και μόλις γυρίσεις να φύγεις, το βγάζουν. Κακό σε εμένα κάνουν;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.