Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζώνη Παραλίας (Ιδιωτική ή κρατική)


Recommended Posts

Το νόμο τον έχω διαβάσει και έτσι μου δημιουργήθηκαν οι απορίες. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι τι είναι αυτό που ολοκληρώνει την απαλλοτρίωση. Και τι θα πει "εφαρμόζονται οι διατάξεις λόγο ρυμοτομίας" γιατί η ρυμοτόμηση γίνεται χωρίς αποζημίωση, ενώ η απαλλοτρίωση όχι. Ο νόμος κάνει ξεκάθαρα λόγο για αποζημιώσεις. Και αν εννοεί ότι για να χτίσεις πρέπει να κάνεις παραχώρηση σε κοινή χρήση, αυτομάτως παραιτήσαι των δικαιωμάτων σου.

Αρχιτέκτονας είμαι, κατά πάσα πιθανότητα κάτι που είναι ξεκάθαρο σε εσένα εμένα με μπερδεύει! Δεν είμαι μαθητούδι να μου κάνεις παρατήρηση πως δεν διάβασα το νόμο! Προσπαθώ όσο καλύτερα μπορώ να κάνω το καλύτερο για τον πελάτη μου χωρίς να θίξω τα κοινά συμφέροντα ή συμφέροντα τρίτων. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και το χρόνο σου, αλλά ειλικρινά το δασκαλίστικο ύφος με ενοχλεί. Ούτε δήλωσα ότι έχω διαβάσει το νόμο, ούτε ήρθα να γράψω διαγώνισμα. Αν θες απαντάς... Πάντως, ευχαριστώ και πάλι, στο κάτω κάτω μόνο εσύ απάντησες....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι απαντήσεις στα ερωτήματά σου δεν είχαν, σε καμία περίπτωση, πρόθεση να σε θίξω και, πολύ περισσότερο, να παραστήσω το "δάσκαλο", όπως λες. Απλά, οι ερωτήσεις δείχνουν ότι είτε δεν έχεις διαβάσει είτε δεν έχεις καταλάβει τις διατάξεις και τις καινοτομίες του νόμου. Άλλωστε, για το θέμα αυτό υπάρχει πλούσιο υλικό στο forum, και αν το είχες διαβάσει δεν θα είχες απορίες.

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, ο ν. 2971/2001 εισήγαγε την εφαρμογή των διατάξεων για την απαλλοτρίωση λόγω ρυμοτομίας, που ισχύει στην πολεοδομική νομοθεσία, και στην περίπτωση της επιβολής απαλλοτρίωσης στη ζώνη παραλίας. Αυτό είναι μια σημαντική καινοτομία, σε σχέση με τον προηγούμενο νόμο, δεδομένου ότι, παρέχεται η δυνατότητα να κινήσει ο ενδιαφερόμενος τη διαδικασία άρσης της απαλλοτρίωσης, μετά την πάροδο του εύλογου χρόνου, ο οποίος ορίστηκε, με τη νομολογία του ΣτΕ, σε 8 χρόνια μετά την επιβολή της απαλλοτρίωσης, εάν δεν έχει καταβληθεί η αποζημίωση μέσα στο χρονικό αυτό διάστημα.

 

Αυτό σημαίνει ότι, σε περίπτωση που δεν καταβληθεί η αποζημίωση μέσα σε 8 χρόνια, ο ιδιοκτήτης της έκτασης στην οποία επιβλήθηκε απαλλοτρίωση, με τον καθορισμό της ζώνης παραλίας, μπορεί να ζητήσει την άρση της απαλλοτρίωσης, η οποία είναι μεν χρονοβόρα και με πολλές διαδικασίες, αλλά επιτρέπει στον ιδιοκτήτη της απαλλοτριούμενης έκτασης να απαλλαγεί από το βάρος της απαλλοτρίωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Αυτή τη νομολογία του ΣτΕ την έχουμε;

Αυτό που αναφέρεις για την οκταετία, ισχύει γενικά για τα ρυμοτομούμενα, γιατί στο νόμο του 2001 για αιγιαλό και παραλία δεν βρήκα κάτι.

Και μετά το πέρας της οκταετίας, ο δήμος έχει το δικαίωμα να ζητά τη μη περίφραξη του τμήματος εντός ζώνης παραλίας;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Η νομολογία του ΣτΕ για το θέμα της άρσης της απαλλοτρίωσης των ρυμοτομούμενων ακινήτων έχει διαμορφωθεί, με σειρά αποφάσεων, μετά την έκδοση του ν. 1337/1983 (άρθρο 36). Ενδεικτικά αναφέρω μερικές πρόσφατες αποφάσεις 463/2009, 469/2009, 3464/2009, 3933/2009, 3986/2008 κλπ.

 

2. Στο άρθρο 7 παρ. 3 του ν. 2971/2001 ορίζεται ότι "Για την παραλία εφαρμόζονται οι διατάξεις περί απαλλοτριώσεων λόγω ρυμοτομίας". Επομένως, με την καινοτομία αυτή, δόθηκε η δυνατότητα στους ιδιοκτήτες των ακινήτων που απαλλοτριώνονται με τη ζώνη παραλίας να κινήσουν τη διαδικασία άρσης της απαλλοτρίωσης, όπως αυτή έχει νομολογηθεί με τις αποφάσεις του ΣτΕ.

 

3. Μετά την οκταετία, ο ιδιοκτήτης μπορεί να κινήσει τη διαδικασία άρσης της απαλλοτρίωσης, η οποία είναι χρονοβόρα και κοστοβόρα (δικηγόροι, διοικητικό δικαστήριο, ΥΠΕΚΑ, ΟΤΑ κλπ). Όταν ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία, τότε ο ιδιοκτήτης του ακινήτου μπορεί να το διαχειριστεί, ως ευρισκόμενο πλέον στο προηγούμενο πολεοδομικό καθεστώς (πχ εκτός σχεδίου).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σε όλους και παρακαλώ για τη βοήθειά σας.

 

Οικόπεδο σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Άρτιο κατά το εμβαδόν και με πρόσωπο σε δρόμο υφιστάμενο προ του 1985. Τέμνεται από τη γραμμή παραλίας (περίπου 10μ από το όριο του), ενώ η γραμμή αιγιαλού είναι έξω από αυτό και πάνω στο δρόμο.

Από την πολεοδομία μας ενημέρωσαν ότι το οικόπεδο δεν είναι οικοδομήσιμο, καθώς δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο, αλλά σε ζώνη παραλίας.

Πως θα πρέπει υποχρεωτικά να παραχωρήσουμε με συμβολαιογραφική πράξη το τμήμα αυτό και μάλιστα χωρίς αποζημίωση, καθώς υπάρχει μια εγκύκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ την οποία και σας επισυνάπτω και θεωρούνται αυταποζημιούμενα τα πρώτα 15μ. του πλάτους της παραλίας. Η εγκύκλιος είναι του 1987, δηλαδή προγενέστερη του ισχύοντος νόμου.

Ακόμα και μετά την παραχώρηση, η οικοδομησιμότητα είναι υπό εξέταση, καθώς ο δρόμος είναι μέσα στην ζώνη αιγιαλού ή οποία είναι δημόσιο κτήμα όπως χαρακτηριστικά μου είπαν.

Ο καθορισμός του αιγιαλού και της παραλίας έγινε το 2003 και έκτοτε δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει παραχωρήσει με συμβόλαιο στην περιοχή και κανέναν ο οποίος να έχει λάβει αποζημίωση.

Περιμένω τις απόψεις σας. Ευχαριστώ.

20110615193045275.pdf

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αναφερθεί, κατ' επανάληψη, στο forum, οι ρυθμίσεις για τη ζώνη παραλίας του ισχύοντος ν. 2971/2001. Επομένως, η αναφορά σε εγκύκλιο του τέως ΥΠΕΧΩΔΕ που επιχειρεί να συσχετίσει διατάξεις του ν. 653/77 για την εφαρμογή μη ισχυουσών, πλέον, διατάξεων της ζώνης παραλίας, δεν έχει κανένα νόημα.

 

Με δεδομένο ότι, για την απαλλοτρίωση της ζώνης παραλίας εφαρμόζονται οι διατάξεις περί απαλλοτριώσεων λόγω ρυμοτομίας, δεν υπάρχει λόγος παραχώρησης, με συμβ/φική πράξη, του τμήματος της ιδιοκτησίας που περιλαμβάνεται στη ζώνη παραλίας, πολύ περισσότερο, μάλιστα, αφού έχει περάσει το διάστημα της οκταετίας από την κήρυξη της απαλλοτρίωσης το 2003.

 

Σε ότι αφορά στην οικοδομησιμότητα του οικοπέδου, θα βοηθούσε πολύ ένα σκαρίφημα με τα πραγματικά δεδομένα της περιοχής.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Στην πολεοδομία επέμεναν ότι η εν λόγω εγκύκλιος έχει ισχύ και με τον παρόντα νόμο...

Να ρωτήσω και κάτι ακόμα, τελικά υπάρχουν ή όχι αποζημιώσεις για αυτές τις εκτάσεις; Στην απαλλοτρίωση λόγω ρυμοτομίας τι ισχύει (δυστυχώς λόγω ειδικότητας δεν το γνωρίζω :oops:) Και τελικά πότε συντελείται η απαλλοτρίωση; Με την καταβολή των αποζημιώσεων;

Στο νόμο του 2001 αναφέρει ότι δεν μπορεί να γίνει καμία οικοδομική εργασία για διάστημα 2 ετών. Μέτα το πέρας των δυο ετών τι γίνεται;

Να σημειώσω ότι έχω ήδη μιλήσει με συνάδελφους τοπογράφους, υπαλλήλους άλλων πολεοδομιών, κτηματική υπηρεσία και δικηγόρους. Αλλά παίρνω διαφορετικές απαντήσεις κάθε φορά και τίποτα απόλυτα αιτιολογημένο. Ευχαριστώ και πάλι για κάθε βοήθεια.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω ένα σκαρίφημα.

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματα που βάζεις είναι αρκετά και καλύπτουν μεγάλο εύρος των πολεοδομικών και άλλων διατάξεων. Θα προσπαθήσω να απαντήσω επιγραμματικά.

 

1, Επειδή δεν μπορεί το κράτος να καταβάλει αποζημιώσεις για τις απαλλοτριούμενες ζώνες παραλίας, αίρεται η απαλλοτρίωση, μετά την κατάθεση σχετικής αίτησης από τον ενδιαφερόμενο.

2. Στην απαλλοτρίωση λόγω ρυμοτομίας πρέπει να καταβληθούν οι αποζημιώσεις εντός εύλογου χρόνου που έχει νομολογηθεί από το ΣτΕ ότι είναι η οκταετία από την επιβολή της.

3. Στο ν. 2971/2001 αναφέρεται ότι δεν επιτρέπονται οικοδομικές εργασίες για 2 χρόνια για να μην αυξηθεί η αξία της απαλλοτριούμενης έκτασης.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι και πάλι, μετά από πολύ διάβασμα σχετικά με τα παραπάνω, χωρίς να έχω δυστυχώς ξεκάθαρη εικόνα ακόμα...

 

1) Ποιος είναι ο νόμος που καθορίζει τις διατάξεις περί απαλλοτριώσεων λόγω ρυμοτομίας;

 

2) Ν.2971/2001, άρθρο 8, παρ. 2 αναφέρει "Για την έκδοση οικ. άδειας .... προσδιορίζεται με ευθύνη του μηχανικού που υπογράφει τη μελέτη η ακριβής θέση του αιγιαλού."

Δεν αναφέρει τίποτα για παραχώρηση σε κοινή χρήση κτλ. Εκτός αν εννοεί ότι η θέση σημειώνεται και αν εμπίπτει στην ιδιοκτησία τότε ακολουθεί η διαδικασία παραχώρησης...

Link to comment
Share on other sites

1. Η κωδικοποιημένη (μέχρι το 1998) νομοθεσία για τις απαλλοτριώσεις για πολεοδομικούς σκοπούς βρίσκεται ΕΔΩ. Πέρα από τις διατάξεις αυτές υπάρχει πληθώρα εγκυκλίων, διευκρινιστικών εγγράφων κλπ, τα οποία, όπως και για κάθε άλλο τομέα της πολεοδομικής νομοθεσίας, δεν είναι κωδικοποιημένα για να τα βρεις εύκολα.

 

Ειδικά, το θέμα της άρσης απαλλοτρίωσης, έχει ξεκινήσει από νομοθετικές διατάξεις (ν. 1337/1983) και έχει συμπληρωθεί με νομολογία, κυρίως, του ΣτΕ, για την οποία υπάρχει πλούσιο υλικό στο forum.

 

2. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς με την "παραχώρηση σε κοινή χρήση". Εάν εννοείς τη ζώνη της παραλίας, έχουμε αναφερθεί κατ' επανάληψη στο θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.