Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια δόμησης σε εκτός σχεδίου οικόπεδο


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι συνάδελφος ηλεκτρολόγος μηχανικός. Είμαι ιδιοκτήτης ενός οικοπέδου εκτός σχεδίου, περίπου 2000τμ. Το οικόπεδο αυτό αποτελεί τμήμα συνολικής έκτασης 6000τ.μ. κατά την αγοραπωλησία της οποίας το έτος 1979 είχε γίνει σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας μεταξύ του πατέρα μου και του άλλου αγοραστή. Ο ιδιοκτήτης της έκτασης των 4000τ.μ. προχώρησε σε νόμιμη δόμηση αποθήκης συνολικού εμβαδού 400τ.μ το 1991. Τα έτη που ακολούθησαν προχώρησε σε αυθαίρετη (στη φωτοτυπία της άδειας του υπάρχει μονόν το νόμιμο κτίσμα) επέκταση της αποθήκης κατά 400τ.μ δεδομένου ότι το υπόλοιπο του συντελεστού δόμησης φυσικά άνηκε στην ιδιοκτησία μου. Επιθυμώ να προχωρήσω σε άδεια δόμησης και η ερώτηση είναι γνωρίζει κάποιοςι εάν η αυθαίρετη επέκταση της αποθήκης θα με εμποδίσει ?

Είναι πιθανό να έχω χάσει το δικαίωμα δόμησης? Μπορείτε να με συμβουλεύσετε τι θα έπρεπε να κάνω?

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είναι αυθαίρετος μην ανησυχείς. Η αυθαιρεσία δεν νομιμοποιείται με την επέκταση κατά παράβαση παράνομου κτισίματος. Εάν έχεις νόμιμα το δικαίωμα ιδιοκτησίας και κατεπέκταση δόμησης του δικού σου ποσοστού κατοχής γης αυτό το δικαιούσαι και κανένας δεν μπορεί να σου στερήσει αυτό το δικαίωμα.

 

Δόμηση = της εκατόν του συνολικού δομήματος ως προς της γη που κατέχεις (συνολικά όλοι οι όροφοι)

Κάλυψη = της εκατόν της γης που δικαιούσαι να κτίσης (στο ισόγειο)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε για το αν χάνεις το δικαίωμα δόμησης ή όχι, εξαρτάται από την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι και από το αν γίνονται αυτοψίες εκεί. Νομικά σίγουρα δεν το χάνεις, στην πράξη όμως...

 

Σχετικό θέμα στο:

http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=5248&highlight=%F3%FD%F3%F4%E1%F3%E7

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.