Μετάβαση στο περιεχόμενο

Yπολογισμός βροχωτού δικτύου άρδευσης υπό πίεση.


xafto

Recommended Posts

μήπως έχει κάποιος υπόψιν που μπορώ να βρω πληροφορίες για τον υπολογισμό δικτύων άρδευσης και ύδρευσης αλλά για βροχωτά και όχι ακτινωτά?????

 

ψάχνω 2 μέρες…………………

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πάρα πολύ......

για πιο συγκεκριμένα έχω μια μονάδα παραγωγής φυτώριων ξινοδέντρων και θέλω να υπολογίσω το δίκτυο άρδευσης των σακουλών με τα ξινόδεντρα…..αυτό που με προβληματίζει είναι να σχεδιάσω ακτινωτό δίκτυο ή βροχωτό????? το κτίριο έχει επιφάνια 416τμ. 13x32 πxμ….το ακτινωτό δίκτυο το υπολόγισα αλλά θα ήθελα να το συγκρίνω με το αντίστοιχο βροχωτό….

Link to comment
Share on other sites

Υπολόγισε άρδευση με αυτορυθμιζόμενους σταλλάκτες παροχή 4 λιτ/h, κεντρικός σωλήνας και παράπλευροι σωλήνες ανάλογα το πλήθος των δέντρων (συνήθως Φ50-Φ63 κεντρικό και Φ25-Φ32 παράπλευρα). Αν το δίκτυο δεν σηκώνει την παροχή-πιεση κάνε 2-3 ανεξαρτητα δίκτυα

Link to comment
Share on other sites

Αν η συνολική παροχή είναι της τάξης των 500-1000 lit/h, τότε για διατομές Φ25, η ταχύτητα είναι μικρή και η πτώση πίεσης ακόμη μικρότερη. Αν επίσης η παροχή ανά σημείο ρυθμίζεται κατά βούληση με αυτορυθμιζόμενους σταλάκτες τότε το δίκτυο είναι πλήρως ελεγχόμενο (και ως προς την κατανάλωση, αφού εννοείται ότι την συνολική παροχή και την αρχική πίεση την ελέγχει ήδη) από τον μελετητή/σχεδιαστή, και το μόνο που έχει να κάνει είναι να ρυθμίσει τους σταλάκτες.

Link to comment
Share on other sites

η παροχή ανά σακούλι είναι σταθερή 360lit/h (από τον γεωπόνο)……αλλά ακόμα με βροχωτό δίκτυο δεν έχω καταφέρει να το υπολογίσω ακόμη…..με ακτινωτό το έχω υπολογίσει και οι ταχύτητες δεν υπερβαίνουν τα 1,35m/s....

Link to comment
Share on other sites

360 lit/h, δηλαδή 8640 lit/24h ; Δηλαδή 8,5 κυβικά μέτρα νερό ανά σακούλι την ημέρα ; Δεν ξέρω από γεωπονία αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο το νούμερο.

Link to comment
Share on other sites

360 lit/h, δηλαδή 8640 lit/24h ; Δηλαδή 8,5 κυβικά μέτρα νερό ανά σακούλι την ημέρα ; Δεν ξέρω από γεωπονία αλλά μου φαίνεται πολύ μεγάλο το νούμερο.

 

δεν είναι συνεχόμενη η ροή.........

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.