Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με τη συντήρηση πολυκατοικίας


Nina050684

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι ενοικιάστρια σε μια πολυκατοικία στην περιοχή της Μυτιλήνης. Το οικοδόμημα εξωτερικά παρουσιάζει φθορές, συγκεκριμένα έχει αποκολληθεί ένα μεγάλο κομμάτι σοβά που κάλυπτε τον έναν τοίχο της οικοδομής, επιπροσθέτως έχουν αποκολληθεί κομμάτια σοβά και από τα μπαλκόνια, καθώς δεν έχουν γίνει εργασίες συντήρησης από την πλευρά των ιδιοκτητών και οι αρμοί των πλακιδίων που καλύπτουν τα μπαλκόνια έχουν μεγάλη παλαιότητα και συγκρατούν πολύ νερό (φανταστείτε όταν πλένει η ενοικιάστρια του πάνω ορόφου το νερό στάζει για ώρες στο δικό μου μπαλκόνι). Οι ιδιοκτήτες προφανώς δεν έχουν πρόθεση να επισκευάσουν το κτήριο, μπορούμε να απευθυνθούμε κάπου ή απλά πρέπει να μετακομίσουμε; Σας ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι μηχανικός ή νομικός, θεωρώ ότι μπορείτε να υποχρεώσετε τους ιδιοκτήτες να προβούν στις απαραίτητες

και αναγκαίες επισκευές (τουλάχιστον ώς προς την ασφάλεια των ενοίκων αλλά και των διερχομένων πολιτών).

Γράφετε ότι μένετε σε πολυκατοικία, άρα πιθανότατα θα υπάρχει και καταστατατικό μέσα στο οποίο θ' αποσαφηνίζεται

και ανά πόσα χρόνια θα γίνεται ελαιοχρωματισμός και συντήρηση στους κοινόχρηστους χώρους.

Επιπλέον φαντάζομαι ότι αν υπάρχει σοβαρός κίνδυνος τραυματισμού από σαθρούς σοβάδες και οι ιδιοκτήτες αρνούνται να

εξαλείψουν αυτόν τον κίνδυνο, μπορείτε να ενημερώσετε την αρμόδια πολεοδομία.

 

Να ζητήσετε το καταστατικό είτε από τον ιδιοκτήτη σας είτε από τον διαχειριστή. Το καταστατικό (κανονισμός) ρυθμίζει τις

σχέσεις των συνιδιοκτητών και λειτουργεί συνεπικουρικά με την νομοθεσία (η οποία αυτονόητα υπερισχύει) προκειμένου

να καλύψει κενά αυτής.Ο κάθε ιδιοκτήτης έχει δεσμευτεί εγγράφως για την εφαρμογή του καταστατικού αφού αποτελεί μέρος του συμβολαίου.

Βέβαια, αν δεν υπάρχει διάθεση εκ μέρους των ιδιοκτητών να επισκευάσουν τις ζημιές, θα πρέπει να διαταράξετε τη σχέση σας

μαζί τους και να επωμιστείτε και το κόστος των νομικών διαδικασιών μέσα από τις οποίες θα τους αναγκάσετε να πράξουν τα δέοντα.

Στη θέση σας απλά θα μετακόμιζα εάν ήμουν ενοικιαστής.

Καλή εβδομάδα να έχετε και αίσιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.