Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή για παροχή τεχνικού συμβούλου σε αγορά ακινήτου


jimie

Recommended Posts

Πρόκειται να συντάξω μια προσφορά για γραφείο συμβούλων επιχειρήσεων.

Πρόκειται για ενα κτίριο 800 τ.μ. που ο πελάτης θέλει να αγοράσει μέσω χρηματοδότησης και πρέπει να γίνει έλεγχος της οικοδομικής αδείας, αυτοψία (κατασκευής 1980 περίπου) κτλ.δηλαδη πληρης έλεγχος της υπαρχουσας κατάστασης .Εχει τύχει σε κανένα κάτι παρόμοιο?ποσο το κοστολογείται?Σιγουρα σε άλλη περίπτωση θα τα κοστολογούσα όλα στην άδεια αλλα τώρα?

Link to comment
Share on other sites

αν και ίσως η δικιά μου πρόταση να μην έχει άμεση εφαρμογή απλά θα ήθελα να κάνω μια πρόταση για γενικότερη σκέψη.

 

 

μήπως έχει νόημα να αρχίσουμε και εμείς να έχουμε χρονική κοστολόγιση εργασιών.

 

δηλαδή πως κάνουν τα μεγάλα δικηγορικά γραφεία. πόση ώρα ασχολήθηκα με εσένα, τόσο παίρνω για κάθε ώρα εργασίας μου άρα μου χρωστάς τόσα.

 

στο συνεργείο που πάω με χρεώνει με την ώρα που ασχολήθηκε ο τεχνίτης με το αυτοκίνητο μου + τα ανταλλακτικά.

 

μήπως και εμείς για κάποιες εργασίες μας μήπως θα είχε νόημα να αρχίσουμε να χρεώνουμε με την ώρα?

 

 

και το πρακτικό όπως λένε οι δικηγόροι. Συζήταγα με ενα συνάδελφο που εχει αναλάβει τεχνικός ασφαλείας, ως εξωτερικός συνεργάτης σε μια εταιρεία σε 2 εργοτάξια της εταιρείας αυτής.

 

μου έκανε παράπονα οτι δεν τον συμφέρει καθόλου με την τιμή που έδωσε. Του έκανα λοιπόν την πρόταση αντί να δίνει μια τιμή, χωρίς να ξέρει πόσες φορές θα χρειαστεί να μεταβεί στο εργοτάξιο, πόση ώρα θα πρέπει να είναι εκεί κ.τ.λ. να δώσει μια τιμή πόσα χρήματα ζητάει για κάθε επίσκεψη του στο εργοτάξιο και πόσο χρεώνει την ώρα παρουσίας του εκεί.

 

2ο παράδειγμα. μίλαγα με ενα συνάδελφο που κάνει επιμετρήσεις. μου έλεγε λοιπόν για τις χρεώσεις στους σοβάδες. αυτός λοιπόν έχει μια στάνταρ τιμή για την επίσκεψη του ( που αφορούν μικρές δουλειές ή συμβουλές προς το πελάτη) και απο κάποια μέτρα και μετά τον χρεώνει ανα τ.μ. σοβά που μετράει.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει νομικά κατοχυρωμένη ωριαία αποζημίωση. Το ζήτημα είναι ότι κανείς δεν χρεώνει τους πελάτες του όπως ορίζει ο νόμος. Οπότε και πάλι καταλήγουμε σε κάποιες ατέρμονες συζητήσεις που είχαμε παλιότερα περί εκπτώσεων επί των αμοιβών κλπ κλπ.

Link to comment
Share on other sites

off topic:

Η νομικά κατοχυρωμένη ωριαία αποζημίωση μηχανικού με εμπειρία κάτω των 10 ετών είναι νομίζω 44ευρώ και φτάνει τα 88ευρώ για κάποιον με εμπειρία άνω των 20 ετών.

Δεν είμαι σίγουρη ποιές εργασίες αφορά, σίγουρα μελέτες πάντως.

Και είναι κατοχυρωμένη όχι τώρα αλλά καμιά 40-50αριά χρόνια. Απλά δεν τα ξέρουμε και δεν τολμάει φυσικά κανείς να τα ζητήσει.

 

Τέλος πάντων, ας μην ξεφύγουμε από το θέμα όμως που είναι "Σύνταξη προσφοράς".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μιας και η παραπάνω συζήτηση είναι αρκετά παλιά, ξέρει κανείς να μου πει πόσο στοιχίζει ο τεχνικός έλεγχος ακινήτου από πολιτικό μηχανικό? Σκέφτομαι να αγοράσω ένα διαμέρισμα στο Μαρούσι και θέλω σίγουρα να το δει κάποιος έμπειρος να μου επιβεβαιώσει πως όλα είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το διαμέρισμα , την παλαιότητα του και την εμπειρία του μηχανικού . Δεν υπάρχει στάνταρ τιμή . Ειναι πολύ πιό σύνθετη δουλειά από του δικηγόρου και με μεγαλύτερες ευθύνες .

Link to comment
Share on other sites

Στις πιο συνηθισμένες περιπτώσεις πρέπει να γίνει έλεγχος για τα παρακάτω:

 

1.Έλεγχος πολεοδομικών σχεδίων οριζόντιας ιδιοκτησίας, διαγράμματος κάλυψης, εξασφάλισης θέσης στάθμευσης ( προαιρετικά κ αποθήκης) κ εξασφάλισης πολεοδομικής χρήσης χώρων.

2.Έλεγχος κοινόχρηστων χώρων, ακαλύπτων χώρων,περιφράξεων, εξασφάλισης αποστάσεων ΓΟΚ κ τήρησης προδιαγραφών κοινοχρήστων εγκαταστάσεων.

3.Έλεγχος πιστοποιητικών δοκιμίων σκυροδέματος και σημερινής κατάστασης αυτού.

4.Έλεγχος πιστοποιητικών κουφωμάτων κ σωληνώσεων φυσικού αερίου, όπου είναι δυνατόν ελέγχονται και οι Η/Μ εγκαταστάσεις-υποδομές.

5.Έλεγχος λήψης σήματος τηλεοπτικής κεραίας (από ηλεκτρονικό μηχανικό)

6.Έλεγχος εξασφάλισης ρύσεων χώρων υγιεινής,ημιυπαιθρίων κ εξωστών.

7.Έλεγχος μηχανισμών ιματιοθηκών.

8.Έλεγχος επιφάνειας ΤΑΠ κ αποχέτευσης.

 

Όλα αυτά απαιτούν 2-3 μέρες εάν υπάρχουν συγκεντρωμένα όλα τα απαραίτητα έγγραφα.

 

Κάπως έτσι ξεκινάτε και η θέση σας, ελέγχου από μηχανικό της αγοράς σας κρίνεται ορθή.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σε ένα κείμενο του ΤΕΕ που βρήκα στο ιντερνετ αναφέρει ότι η αμοιβή ειναι συνάρτηση κάποιων συντελεστών λ,Α,Β. Μπορεί να μας πει καποιος πως προκύπτουν οι συντελεστές αυτοί;

http://library.tee.gr/digital/m2009/m2009_nikolopoulos.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.