Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια Personal Studio Pilates


Recommended Posts

Έχει έρθει πελάτης μου, με έναρξη σε εφορία υπηρεσίες ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΕΥΕΞΙΑΣ ΚΑΔ 96041000. Μέχρι τώρα παρείχε τις υπηρεσίες της με γυμναστική κατ'όικον ή σε γήπεδα-πάρκα με χρήση ελαφριών μηχανημάτων, φορητά με το χέρι(ιμάντες TRX, ελαφριά βαράκια<5κγρ, αιώρες,). Για όλα αυτά έκοβε αποδείξεις κανονικά, φορολογείτο κανονικά.

Πρόσφατα κληρονόμησε ένα ακίνητο εμβαδού 69m2 σε πολύ καλή θέση στον 1ο όροφο οικοδομής του 1972 (που στεγάζονται κυρίως δικηγορικά-συμβολαιογράφικα γραφεία) .

Θέλει να διαμορφώσει τον χώρο έτσι ώστε να μπορεί να κάνει προσωπική γυμναστική με τις ίδιες προϋποθέσεις, δηλ. γυμναστική με χρήση του βάρους του σώματος και ελαφριά μηχανήματα και το πολύ έως 3~4 άτομα και σαν έχτρα από αυτά που είχε έως τώρα δύο διάδρομους ημιεπαγγελματικής χρήσης.

Διαβάζοντας όλους τους νόμους, ΠΔ219/2006, ΔΙΑΔΠ/20910-27.08.14, 3169/2013 αναφέρει ότι απαιτούνται συνολικό χωρο 100μ2, 70μ2 οφέλιμο χώρο, 2 αποδυτήρια με ασφάλεια προσωπικών αντικειμένων.

Όταν της ανέφερα όλα αυτά μου είπε καλα είναι δυνατόν να εχώ 2 αποδυτήρια ενώ θα έχω κυριώς εως δύο άτομα και σε εξαιρετικές περιπτώσεις έως και 4.

Το κορυφαίο βέβαια όταν της είπα ότι και από στατικής πλευράς, δεν βγαίνει βεβαίωση Στατικής επάρκειας με Σ3 (1,15) και σχεδόν  μου είπε είσαι καλά ανθρώπέ μου, δεν βλέπεις τι αρχείο έχει ο συμβολαιογράφος από πάνω τα δικά μου 4 άτομα σε πείραξαν, αφού δεν πρόκειται να ανοίξει γυμναστήριο με βάρη κτλ...

Υπάρχει κάτι στην νομοθεσία που μου διαφεύγει στην αδειοδότηση? Τι ισχύει για τα γυμναστήρια pilates ή personal studio? Ή οι νομοθέτες μας δεν προέβλεψαν κάτι τέτοιο? Ξέρει κανείς τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου έχει παρουσιαστεί κάτι σαν αυτό.

Ξεκίνησε με το αν λαμβάνει κάποια άδεια λειτουργίας από «κάπου».

Υγείας? Ή άλλο…. Το «κάπου» πρέπει να το γνωρίζει η ίδια και όχι ο μηχανικός.

Αν για να το λειτουργήσει πρέπει να έχει άδεια λειτουργίας τότε ζητάς να σου δώσει τα προαπαιτούμενα από αυτούς (χρήση χώρων, θέματα συνάθροισης κοινού, κινητά φορτία κλπ).

Αν δεν χρειάζεται άδεια λειτουργίας το κάνει όπως θέλει όπου θέλει με γενικές χρήσεις.

Ενημερώνεις ότι αν στο μέλλον της ζητήσουν άδεια λειτουργίας ανάλογα το τι θα ζητούν (αν πχ είναι κάτι ανάλογο με τα γυμναστήρια) τότε ενδεχόμενα μπορεί να έχει πρόβλημα στο ακίνητο ως έχει.

 

 

-------------

... και σχεδόν  μου είπε είσαι καλά ανθρώπέ μου, δεν βλέπεις τι αρχείο έχει ο συμβολαιογράφος από πάνω τα δικά μου 4 άτομα σε πείραξαν,...

 

Και σε αυτό την ενημερώνεις ότι είσαι καλά και ότι τα συμβολαιογραφεία ή τα νομικά γραφεία και τεχνικά πχ δεν χρειάζονται άδεια λειτουργίας οι χώροι τους για να λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 4 years later...

Καλησπέρα
Ψαχνοντας στο διαδικτυο για κατι σχετικο επεσα στη δικη σας περίπτωση που ταιριαζει με μια δικη μου, τωρινη.
Τελικά τι κανατε με αυτο το θεμα?
Μπορεί για ένα στουντιο πιλατες να βγει κάποια άλλη άδεια εκτός από γυμναστήριο?
Πελάτης μου που έχει ΚΑΔ υπηρεσίες σωματικής ευεξίας, νοίκιασε χώρο σε όροφο και θέλει να βγάλει άδεια λειτουργίας, αλλά όχι γυμναστηρίου. Εχει πτυχίο ΤΕΦΑΑ και ο χώρος θα έχει μόνο κρεββάτια πιλατες, όχι άλλα εξαρτήματα ή μηχανήματα. Διάβασα τα αντίστοιχα ΦΕΚ για χωρους γυμναστηρίων αλλά και έχουν πολλές απαιτήσεις. Πως το αντιμετωπίσατες εσεις?
ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 28/11/2021 at 6:33 ΜΜ, olgie said:

Καλησπέρα
Ψαχνοντας στο διαδικτυο για κατι σχετικο επεσα στη δικη σας περίπτωση που ταιριαζει με μια δικη μου, τωρινη.
Τελικά τι κανατε με αυτο το θεμα?
Μπορεί για ένα στουντιο πιλατες να βγει κάποια άλλη άδεια εκτός από γυμναστήριο?
Πελάτης μου που έχει ΚΑΔ υπηρεσίες σωματικής ευεξίας, νοίκιασε χώρο σε όροφο και θέλει να βγάλει άδεια λειτουργίας, αλλά όχι γυμναστηρίου. Εχει πτυχίο ΤΕΦΑΑ και ο χώρος θα έχει μόνο κρεββάτια πιλατες, όχι άλλα εξαρτήματα ή μηχανήματα. Διάβασα τα αντίστοιχα ΦΕΚ για χωρους γυμναστηρίων αλλά και έχουν πολλές απαιτήσεις. Πως το αντιμετωπίσατες εσεις?
ευχαριστω

Τελικά βρήκες τρόπο να το χειριστείς; Αντιμετωπίζω και εγώ μια παρόμοια κατάσταση. 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
On 6/7/2022 at 2:25 PM, arCh7 said:

Τελικά βρήκες τρόπο να το χειριστείς; Αντιμετωπίζω και εγώ μια παρόμοια κατάσταση. 

Καλησπέρα σας. Μήπως υπάρχει κάποια εξέλιξη επι αυτού του ζητήματος? Τι κάνατε εσείς συνάδελφοι?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα σας,

Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας σε ένα θέμα σχετικό με τα παραπάνω που δεν έχω αντιμετωπίσει στο παρελθόν.

Ο πελάτης έχει νοικίασει έναν χώρο (Υπόγειο, Ισόγειο και πατάρι το οποίο έχει ρυθμίσει σε χώρο κύριας χρήσης). Ολόκληρος ο χώρος έχει τώρα την χρήση Καταστήματος (ήταν πιτσαρία) . Τώρα θέλει να το κάνει pilates studio με άδεια γυμναστηρίου θεωρώ, αλλά χωρίς όργανα αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.Απλά δεν βρήκα κάτι για απλή άδεια pilates studio, αν υπάρχει κάτι σας παρακαλώ ενημερώστε με.

Η ερώτηση μου αρχικά είναι αν πριν την άδεις λειτουργίας ως pilate studio χρειάζεται και άδεια αλλαγής χρήσης? Η μας καλύπτει το κατάστημα?

Και στη συνέχεια σύμφωνα με το Προεδρικό Διάταγμα 219/2006 - ΦΕΚ Α-221/13-10-2006 είδα ότι απαιτούνται :

α.Αρχιτεκτονικά σχέδια κατόψεων και τομών του κτιρίου ή των κτιρίων σε κλίμακα ένα προς πενήντα (1:50), σε δύο (2) αντίγραφα, θεωρημένα από μηχανικό και επικυρωμένα από το Οικείο Πολεοδομικό Γραφείο.
Στα σχέδια χαρακτηρίζονται όλοι οι χώροι του κτιρίου (γραφεία, αίθουσες εκγύμνασης κλπ) και αναγράφονται οι πλήρεις διαστάσεις και το εμβαδόν των χώρων, καθώς και η συνολική επιφάνεια κάτοψης.
β. Δήλωση στατικής επάρκειας του κτιρίου για τη χρήση του ως γυμναστηρίου ή αθλητικής σχολής, υπογεγραμμένη από πολιτικό μηχανικό και επικυρωμένο από το οικείο Πολεοδομικό Γραφείο.
γ. Βεβαίωση πυρασφάλειας του κτιρίου ή των κτιρίων του γυμναστηρίου ή της αθλητικής σχολής από την πυροσβεστική υπηρεσία, η οποία πρέπει να ανανεώνεται κάθε πενταετία, καθώς και πιστοποιητικό της Διεύθυνσης Υγείας της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης για την καταλληλότητα των χώρων υγιεινής, του χρησιμοποιούμενου πόσιμου νερού, του συστήματος αποχέτευσης και της τυχόν ηχορύπανσης.
δ. Ακριβές αντίγραφο της άδειας οικοδομής που περιέχει το χώρο του γυμναστηρίου ή της αθλητικής σχολής.

Γνωρίζετε κάτι άλλο?? Υπάρχει κάποιο άλλο ΦΕΚ?

Σας ευχαριστώ πολύ για την βοηθειά σας!!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα σε όλους,

Μετά από τόσα χρόνια η ίδια ερώτηση, μήπως εβγαλε κανείς άκρη με την άδεια που χρειάζεται ένα στούντιο πιλάτες; Με ΚΑΔ σωματικής ευεξίας καλύπτεται; έχω το ίδιο ακριβώς ζήτημα απλά για σχολή γιόγκα, που φαντάζομαι θεωρείται παρεμφερές. Έχω βρει μόνο αυτό (http://www.opengov.gr/cultureathl/?p=8668#comments): 

Άρθρο 49 Προϋποθέσεις λειτουργίας κέντρων γιόγκα (yoga)

Οι προϋποθέσεις λειτουργίας και οι ειδικές κτιριολογικές προϋποθέσεις των άρθρων 3 και 4 αντίστοιχα του π.δ. 219/2006 (A’ 221), περί καθορισμού των όρων και των προϋποθέσεων ίδρυσης και λειτουργίας ιδιωτικών γυμναστηρίων ή ιδιωτικών σχολών εκμάθησης αθλημάτων, δεν απαιτούνται για τη λειτουργία κέντρων γιόγκα (yoga), εφόσον αυτά λειτουργούν αυτόνομα και παρέχουν αποκλειστικά και μόνο υπηρεσίες εκμάθησης και πρακτικής γιόγκα.

Και επειδή έψαξα στο λινκ του προηγούμενου σχολίου αλλά δεν βρήκα κάτι, μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιας χρονιάς είναι το ΦΕΚ Δ221 που αναφέρετε παραπάνω για να μπορέσω να το βρώ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.