Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή με νερό


mechanicalengineer

Recommended Posts

Θέλω να συνδέσω δύο κυλινδρικούς σωλήνες από πλεξιγκλάς ίδιας διαμέτρου 22 mm μεταξύ τους. Μέσα στους σωλήνες θα κυκλοφορεί νερό. Ποιος είναι ο καταλληλότερος τρόπος να ενωθούν ώστε να υπάρχει στεγανοποίηση; Σε έναν από αυτούς τους κυλίνδρους θα περνάει χαλύβδινος άξονας που θα περιστρέφει μια πτερωτή με περίπου 6000 στροφές /λεπτό. Με ποιον τρόπο θα πρέπει να περάσει ώστε σε εκείνο το σημείο να μην υπάρχουν ταλαντώσεις και να μην φύγει το νερό;

Link to comment
Share on other sites

Για το πλέξι καλύτερα να ρωτήσεις κανένα τζαμά αν κολιέται (μου φαίνεται πως όχι αλλά ποτέ δεν ξέρεις). Θα έχει πίεση μέσα στου κυλίνδρους; Αν όχι απλά κοψτους πολύ ίσους κόλλα τους με μία καλή κόλλα που καλύπτει κενά και μετά πέρνα το και με μία ταινία (αδιάβροχη) από πάνω.

 

Τώρα για το άλλο που ρωτάς κραδασμούς δεν θα έχεις αν είναι όλα καλά ζυγισμένα (πτερωτή άξονας μοτέρ). Τι διάμετρο θα έχει ο άξονας; Επειδή απλή λύση μην φεύγει το νερό δεν μου έρχεται τώρα βάλε το σύστημα κάθετα και τοποθέτησε ένα ρουλεμάν (με σφιχτή συναρμογή στον άξονα) το οποίο να έχει όμως λαστιχένια φλάντζα και όχι μεταλλική.

Link to comment
Share on other sites

Η πίεση θα έιναι περίπου 230mmHg ενώ η διάμετρος του άξονα θα έιναι 5mm. Να διευκρινήσω ότι τα πλέξιγκλας θα βρίσκονται σε κάποια απόσταση παράλληλα και θα ενώνονται μεταξύ τους με ένα τρίτο σωλήνα πλεξιγκλας ίδιας διαμέτρου.Στο σχέδιο που έκανα ο άξονας περνάει από την άκρη του σωλήνα που γυρίζει δηλαδή που βρίσκεται υπό γωνία για να ενωθεί με το τρίτο πλεξιγκλας. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος εκτός από κόλλα για να ενωθούν; Θα δοκιμάσω το ρουλεμάν αλλά να υπάρχει στεγανοποίηση και να γυρίζει ο άξονας ανεμπόδιστα δεν ξέρω αν θα το μπορέσω!!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

φίλε αν υπάρχεις ακόμα στο φόρουμ πες μας τελικά τι έγινε με την κατασκευή σου γιατί ασχολούμαι κι εγώ με τέτοια.

 

νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος σύνδεσης των κυλίνδρων είναι να προβλέψεις ώστε να έχουν πέλματα και να τα σφίξεις με κοχλίες αφού παρεμβάλεις κάποιο λάστιχο ανάμεσα για στεγανοποίηση.

 

Για στεγανότητα στον άξονα χρησιμοποίησε τις διατάξεις που έχουν οι προπέλες των πλοίων, οι αντλίες, τα αμορτισέρ... τσιμούχες, σαλαμάστρες, κάπως έτσι λέγονται και μπορεί να είναι κοινό λάστιχο, δέρμα, αδιάβροχο ύφασμα ή και πιο προηγμένα υλικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.