Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
nik

Πέλμα πεδιλοδοκού.

Recommended Posts

εχω ενα τοιχωμα υπογειου 30 εκ παχος.ποσο πρεπει να ειναι η ελαχιστη πεδιλοδοκος?(κορμος και πελμα)

 

 

υψος κορμου(χωρις το υψος του πελματος) / παχος κορμου / υψος πελματος / πλατος πελματος.

 

 

ο ΕΚΟΣ με εχει μπερδεψει.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Σύμφωνα με τα παραπάνω:

Πλάτος πέλματος = 3*30=90cm

Πάχος πέλματος = 1,5*30=45cm

Share this post


Link to post
Share on other sites
Σύμφωνα με τα παραπάνω:

Πλάτος πέλματος = 3*30=90cm

Πάχος πέλματος = 1,5*30=45cm

 

νομιζω οτι το υψος που αναφερεις,απευθυνονεται συνολικα για το υψος πελμζτος+υψος κορμου.αν ειναι οπως τα λες,τοτε ποσο ειναι το ελαχιστο υψος και παχος κορμου?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ποιο ύψος κορμού;

Τα τοιχεία υπογείου έχουν μόνο πλάτος και πάχος (ύψος) πέλματος (πεδίλου).

Δεν υπάρχει κορμός.

Share this post


Link to post
Share on other sites

συγνωμη.ηταν ατυχης η ερωτηση μου.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το

3xb και 1.5xb ισχυει για ολη την πεδιλοδοκο(με τον κορμο) ή μονο για το πελμα.αν μονο για το πελμα τοτε οι ελαχιστες διαστασεις του κορμου βασει ΕΚΟΣ ποιες ειναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τα τοιχεία υπογείου δεν καταλήγουν σε πεδιλοδοκό με κορμό.

Καταλήγουν σε πέλμα με ελάχιστες διαστάσεις αυτές που ανέφερες.

Share this post


Link to post
Share on other sites
συγνωμη.ηταν ατυχης η ερωτηση μου.

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν το

3xb και 1.5xb ισχυει για ολη την πεδιλοδοκο(με τον κορμο) ή μονο για το πελμα.αν μονο για το πελμα τοτε οι ελαχιστες διαστασεις του κορμου βασει ΕΚΟΣ ποιες ειναι?

 

 

αναφερομαι σε πεδιλοδοκο στην οποια καταληγουν υποστυλωματα.

 

τοτε οι ελαχιστες διαστασεις του κορμου βασει ΕΚΟΣ ποιες ειναι?

Share this post


Link to post
Share on other sites

§18.6.4 ΕΚΩΣ

 

Για το πέλμα της πεδιλοδοκού ισχύει ό,τι για το πέλμα των περιμετρικών τοιχωμάτων §18.6.1.

Για τον κορμό της πεδιλοδοκού ισχύει ό,τι για τις συνδετήριες δοκούς §18.6.3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστω!απλα νομιζω υπαρχει μια ασαφεια και πολλοι το ερμηνευουν (§18.6.1)ως το συνολικο υψος της πεδιλοδοκου και οχι μονο του πελματος...

Share this post


Link to post
Share on other sites

αν εχω υποστυλωματα 40x40 και θεμελιωνονται με πεδιλοδοκο(δεν υπαρχει υπογειο),τοτε πρεπει το παχος του πελματος να ειναι τουλαχιστον 1,5xb=60 εκατοστα...?ή απλως πρεπει παντα το παχος του πελματος να ειναι τουλαχιστον ισο με τη αντιστοιχη διασταση του υποστυλωματος?(να μην εξεχουν τα υποστυλωματα)

 

το παχος του κορμου της πεδιλοδοκου δεν χρειαζεται να εχει τετοιο παχος σωστα(απλως αυτα που οριζει για συνδετηριες)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.