Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ωθήσεων γαιών για τοιχείο αντιστήριξης


 

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας

Η μέθοδος Culmann όντως δεν δίνει αυτό που θέλω και είναι χρήσιμη όταν πχ έχεις κλιμάκωση του πρανούς. Βλέπω ότι τη χρησιμοποιούν γνωστά λογισμικά όπως της Cubus και της Sofistik.

Καταλήγω στην Coulomb μ' ό,τι μειονεκτήματα έχει.:(

 

@tectonator

Η μέθοδος Rankine δεν έχει εφαρμογή σε συνεκτικά εδάφη και όταν ταυτόχρονα έχουμε κλίση πρανούς.

Τα χαρακτηριστικά του εδάφους μου έδωσε εδαφοτεχνικός που έκανε και σχετική μελέτη. Πρόκειται για σάπιο βράχο όπως μου είπε και το να λάβω c=0 είναι εξαιρετικά συντηρητικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η μέθοδος Rankine δεν έχει εφαρμογή σε συνεκτικά εδάφη και όταν ταυτόχρονα έχουμε κλίση πρανούς.

 

Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω. Δεν βρίσκω και τον Graig που τα γράφει ωραία. :P

Εγώ πάντως όποτε έχω να κανω design σε τοίχο με πρανές ακολουθώ την coloumb. Αν και είναι αλήθεια ότι υποεκτιμά τα active και υπερεκτιμά τα passive.

 

Τα χαρακτηριστικά του εδάφους μου έδωσε εδαφοτεχνικός που έκανε και σχετική μελέτη. Πρόκειται για σάπιο βράχο όπως μου είπε και το να λάβω c=0 είναι εξαιρετικά συντηρητικό.

 

Αποσαθρωμένος βράχος είναι πιο δόκιμος όρος. Τι είναι?μήλο?για να είναι σάπιο (χιουμοράκι) :P :p

Αφού σου τα έδωσε ο εδαφοτεχνικός χρησιμοποιησέ τα. Αλλά με μία επιφύλαξη πάντως γιατί σημαντικό ρόλο παίζει και το πάχος του μανδύα αποσάθρωσης. Επίσης προσπάθησε να μάθεις πως υπολόγισε τα φ' και c'.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αποσαθρωμένος βράχος αλλά "σάπιο" το ακούω και έτσι το μεταφέρω.

 

Μη μου πεις πάντως ότι είσαι "γεωτεχνικός" γιατί θα σε ρωτήσω αν τελείωσες τη γεωπονική, την δασολογία ή την κτηνιατρική!:P

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, αποσαθρωμένος βράχος αλλά "σάπιο" το ακούω και έτσι το μεταφέρω.

 

Μη μου πεις πάντως ότι είσαι "γεωτεχνικός" γιατί θα σε ρωτήσω αν τελείωσες τη γεωπονική, την δασολογία ή την κτηνιατρική!:P

 

Θεωρώ τον εαυτό μου ως Γεωτεχνικό αλλά με την σωστή έννοια του όρου ;). Όχι όπως τον έχουν καταντήσει οι συναδελφοί μου στο ΓΕΩΤΕΕ. Αλλά αυτό είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία. :P

 

Τον όρο σάπιο τον έχω ακούσει και από καθηγητή του Πολυτεχνείου στην Ελλάδα.... Όνομα δεν λέω...Υπολήψεις δεν θίγω... χαχαχα

 

Edit: Κότσαρα και ανάλογο avatar :P

Link to comment
Share on other sites

acnt τον βρήκα τον Graig. Thanks!

 

Αυτό που έψαχνα είναι το εξής:

Ο Χάρης έχει εν μέρη δίκιο όταν λέει ότι "Η μέθοδος Rankine δεν έχει εφαρμογή σε συνεκτικά εδάφη και όταν ταυτόχρονα έχουμε κλίση πρανούς".

 

Όντως οι τύποι σε αυτή την περίπτωση δεν ισχύουν.

Παρόλα αυτά ο Graig αναφέρει ότι η λύση σε αυτή την περίπτωση μπορεί να εξαχθεί με την μέθοδο Rankine αλλά γραφικώς χρησιμοποιώντας κύκλο Mohr.

 

Χάρη εάν το χρειάζεσαι στείλε pm να σου σκανάρω το σχήμα και αυτό που αναφέρει ο Graig.

 

Προσωπικά πιστεύω ότι μπλέκει αρκετά το θέμα και θα είναι ίσως καλύτερα να ακολουθήσεις την Coloumb όπως είπα και στο πρώτο μου post, με τα όποια μειονεκτήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για τοίχο με ύψος κορμού 7,50μ με κλίση πρανούς 25° και c=36kN/m² είναι αντιοικονομικός ο Coulomb τον οποία τελικά και χρησιμοποίησα. Υπόψη ότι παθητικές δεν έχω για να πούμε ότι έρχομαι στα ίσα μου.

Αν παρόλα αυτά επιθυμείς μπορείς να το σκανάρεις και να το δημοσιεύσεις εδώ ως συνημμένο ή αν δυσκολεύεσαι, στείλε μου το με email ([email protected]) και θα το κάνω εγώ για σένα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά είμαι εντελώς νέος στο forum και δεν ξέρω τι γίνεται ακριβώς. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση, στα τοιχεία αντιστήριξης τον σχεδιασμό τον κάνουμε σαν να έχουμε πρόβολο, ο κατακόρυφος οπλισμός (κύριως) μπαίνει εξωτερικά (όπως στον πρόβολο)?

Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα ότι ο κατακόρυφος οπλισμός πρέπει να μπεί εσωτερικά για να μην έχεις προβλήματα λυγισμού. Στους οριζόντιους προβόλους πάλι που δεν έχεις αξονικά φορτία ο κύριος οπλισμός (οριζόντιος) μπαίνει εξωτερικά για να μεγαλώσει το στατικό ύψος d.

Link to comment
Share on other sites

Ο οπλισμός τοποθετείται προς την πλευρά του επιχώματος.

Το στατικό σύστημα είναι πρόβολος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.