Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ωθήσεων γαιών για τοιχείο αντιστήριξης


 

Recommended Posts

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ, είχα την ίδια άποψη με εσάς αλλά ο μάστορας μου λέει οτι πότε δεν έχει βάλει τον κατακόρυφο εξωτερικά του οριζόντιου. Για αυτό ήθελα να πάρω και την γνώμη κάποιου άλλου

 

Το οτι θα μπεί απο την μεριά της επιχωμάτωσης ο κατακόρυφος εντάξει. Εγώ ρώτησα αν θα μπεί ο κατακόρυφος εξωτερικά απο τον οριζόντιο ή το αντίθετο. Εγώ νομίζω οτι αφου οπλίζεται ως πρόβολος πρέπει να μπεί εξωτερικά ο κατακόρυφος οπλισμός(για να έχουμε μεγαλύτερο στατικό ύψος) και εσωτερικά ο δευτερεύον οπλισμός (οριζόντιος). Ο μάστορας όταν πήγα τα είχε βάλει ανάποδα και όταν του είπα οτι έπρεπε να βάλει τον κατακόρυφο εξωτερικά μου είπε οτι πάντα εσωτερικά απο τον οριζόντιο τον βάζει. Μήπως δεν έχω σκεφτεί κάτι σωστά εγω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είδα τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Βασικά ρώτησα για το αν μπαίνει ο κατακόρυφος οπλισμός εσωτερικά ή εξωτερικά του οριζόντιου. Το οτι μπαίνει απο την πλευρα της επίχωσης είναι προφανές. Αν και μπήκε και στις 2 παρειές ο ίδιος. Ο παναγιώτης απάντησε και στην 3 σελίδα. Τι απο τα 2 ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το σωστό είναι να μπεί από μέσα ο κατακόρυφος. Απο εκεί και πέρα όταν δεν έχεις αξονικά φορτία δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία. Λυγισμό δε θα έχεις ούτως ή άλλως γιατί και η επιφόρτιση του εδάφους θα εμποδίζει τον λυγισμό των ράβδων.

 

Η παράμετρος που έχει σημασία είναι το πάχος του στοιχείου σου. Αν είναι σχετικά μικρό (πχ τοίχωμα υπογείου) ενδέχεται και τα λίγα mm που θα κερδίσεις τοποθετώντας τον εξωτερικά να έχουν σημασία. Αν το πάχος σου είναι μεγάλο, πχ 60cm, το οριακό ώφελος που έχεις μειώνεται, οπότε είναι καλύτερα να το βάλεις εσωτερικά για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αναφορικά με τον υπολογισμό ωθήσεων γαίων οι προτάσεις των περισσότερων κανονισμών(συμπεριλαμβανομένου του Ευροκώδικα 7) βασίζονται στην υβριδική μέθοδο της λογαριθμικής σπείρας(συνδυασμός μεθόδου οριακής/πλαστικής ισορροπίας και εντατικού πεδίου). Ενδεικτικά για πλήρως στραγγισμένες συνθήκες η επιφάνεια ολίσθησης του δοκιμαστικού πρίσματος "κοντά" στο τοίχο περιγράφεται από την εξίσωση(ενεργ-παθητ) λογαριθμικής σπείρας της μορφής:

 

Pactive=Ka*(γ*Z+q-uw) - 2*c'*ριζα(Ka)

Ppassive=Kp*(γ*Z+q-uw) + 2*c'*ριζα(Kp)

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε...τον όρο "υβριδική μέθοδο της λογαριθμικής σπείρας" πρώτη φορά τον ακούω. Η μέθοδος της λογαριθμικής σπείρας είναι απλά ένα μπαλαμούτι, βολικό στην επίλυση προβλημάτων με τις μεθόδους της πλαστικής ανάλυσης, γιατί κάποια πράγματα στους υπολογισμούς απλοποιούνται...

 

Οι τύποι που δίνεις, πράγματι είναι γενικής εφαρμογής. Αυτό που αλλάζει από κανονισμό σε κανονισμό είναι οι τιμές των Ka και Kp. Ανάλογα με τη μέθοδο που χρησιμοποιεί κανείς για να τα προσδιορίσει, μπορεί να πάρει και διαφορετικές τιμές. Αν έχεις πρόχειρους πίνακες με τιμές, ανέβασέ τα στα downloads...:!:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.