Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ωθήσεων γαιών για τοιχείο αντιστήριξης


 

Recommended Posts

Χαρη, αν δεν εχω δικιο διορθωσε με.. Απλοποιωντας πολυ το θεμα..

Επιλεγεις να οπλισεις την πλευρα που θα παρουσιασει εφελκυστικες τασεις.. Δες το τοιχειο σου σαν προβολο με την επιχωματωση σαν φορτιο..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, η αλήθεια είναι ότι εγώ είχα στο μυαλό μου ακρόβαθρο γέφυρας, όπου έχεις μεγάλα αξονικά φορτία και ούτως ή αλλως μεγάλο στατικό ύψος. Σε απλό τοίχο αντιστήριξης όντως δεν έχεις λόγο να βάλεις από μέσα τον κατακόρυφο οπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

.......Επιλεγεις να οπλισεις την πλευρα που θα παρουσιασει εφελκυστικες τασεις.. Δες το τοιχειο σου σαν προβολο με την επιχωματωση σαν φορτιο..

Και τότε δεν βάζεις τον κύριο οπλισμό ΑΝΩ? (μήπως δεν κατάλαβα καλά?)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εντελώς νέος στο forum και στην δουλεία μόλις 2 χρόνια και αυτά σε δουλείες έδω και εκεί. Θα ήθελα να ρώτησω αν τον κατακόρυφο οπλισμό σε ένα τοιχείο αντιστήριξης τον τοποθετούμε εξωτερικά απο τον δευτερεύοντα οπλισμό? Θυμάμαι οτι το τοιχείο λύνετε σαν πρόβολος οπότε με αυτήν την λογική θα έπρεπε να μπαίνει εξωτερικά απο τον δευτερεύοντα. Ο σιδεράς μου έλεγε οτι πάντα τον βάζει εσωτερικά απο τον οριζόντιο-δευτερεύοντα.Επίσης θα ήθελα να ρώτησω μετά απο πόσες μέρες με σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες μπορούμε να τον φορτίσουμε. Σε βιβλίο της σχολής μου βρήκα μόνο πότε ξεκαλουπώνουμε οχί πότε μπορούμε και να φορτίσουμε. Επίσης δεν βρήκα κάποιο ξεκάθαρο διάγραμμμα αντόχης σε θλίψη με τον χρόνο. Μήπως θα πρέπει να μπαζώσουμε μετα απο 28 μέρες? Η μήπως είναι λίγο υπερβολή.

Τέλος θα ήθελα να σας χαιρετήσω όλους στο forum ως νέο μέλος.

Link to comment
Share on other sites

ΑΣΦΑΛΩΣ.. Ο κυριος οπλισμος στην εφελκυστικη περιοχη.. Στον προβολο επανω, στον τοιχο απο την πλευρα της επιχωματωσης. Αιτολογησα με απλα λογια αυτο που ειπε ο Χαρης..

Link to comment
Share on other sites

alex177 ο κύριος οπλισμός μπαίνει εκεί που έχεις τον εφελκυσμό.

Στην περίπτωση τοίχου αντιστήριξης το έδαφος "σπρώχνει" το κατακόρυφο σκέλος του τοίχου προς το κενό.

Το κατακόρυφο αυτό σκέλος παγιώνεται στο πέδιλο του τοίχου αντιστήριξης, δρα δηλαδή σαν ένας κατακόρυφος πρόβολος με στήριξη στην βάση του.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την δημιουργία εφελκυστικών τάσεων στην πλευρά που βρίσκεται το έδαφος και θλιπτικών στην αντίθετη πλευρά.

Ο κύριος οπλισμός τοποθετείται εκεί που έχεις εφελκυσμό, άρα όπως σου είπαν προηγουμένως προς την πλευρά του εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά συγγνώμη γιατί μπερδεύτηκα τώρα... Βασικά, alex177 ρωτάς για το αν ο κατακορυφός οπλισμός θα μπει εσωτερικά/εξωτερικά του οριζόντιου οπλισμού ή για το αν θα μπεί από την πλευρά της επίχωσης?

 

Γιατί εγώ απάντησα στο πρώτο και όλοι οι άλλοι στο δεύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.