Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημοτικό τέλος ή αλλαγή άδειας;


Jimmy82

Recommended Posts

Δεν είμαι μηχανικός οπότε συγχωρείστε την άγνοιά μου στην παρακάτω ερώτηση:

 

Λόγω ανεργίας κατοικώ τα τελευταία χρόνια στο ισόγειο μονώροφης μονοκατοικίας στον επάνω όροφο της οποίας μένει η μάνα μου. Υπ’ όψιν ότι το εν λόγω ισόγειο είναι ημι-ερειπωμένο και δεν έχει ανακαινιστεί από το 60’ που χτίστηκε το σπίτι. Έχω καθαρίσει και βάψει την κουζίνα και ένα δωμάτιο και ζω σ’ αυτά ενώ τα υπόλοιπα είναι σφραγισμένα. Το ισόγειο δεν είχε ποτέ δική του σύνδεση ηλεκτρικού και νερού οπότε ουσιαστικά παίρνω από το πρώτο όροφο. Το μισό είναι στο όνομά μου και το άλλο μισό στου αδερφού μου που λείπει στις ΗΠΑ εδώ και χρόνια.

 

Ωστόσο, επειδή το ισόγειο έχει ξεχωριστή είσοδο και μετράει για ξεχωριστή κατοικία θεωρείται τυπικά ως μη ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο (αν και προφανώς δεν είναι κενό) και, για τα περίπου 40 τετραγωνικά του δικού μου μισού μου ήρθε από τον δήμο ένα ετήσιο δημοτικό τέλος κοντά στα 900 ευρώ!

 

Νομίζω είναι προφανές ότι εάν είχα τόσα χρήματα δεν θα έμενα στις συνθήκες που μένω τώρα. Από την άλλη, θέλω να είμαι νομοταγής. Τι δυνατότητες έχω; Υπάρχει δυνατότητα αλλαγής της άδειας ώστε το επάνω και το κάτω σπίτι να μετράνε ως ενιαία κατοικία; Είναι εφικτό και εύκολο κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

....; Είναι εφικτό και εύκολο κάτι τέτοιο;

 

 Σε γενικές γραμμές και υπό προϋποθέσεις είναι εφικτό, αν ναι το πρώτο τότε ναι μεν είναι εύκολο αλλα δεν είναι στον αυτόματο πιλότο η διαδικασία και πρέπει να γίνουν μελέτες και εγκρίσεις από ΥΔΟΜ, αλλα το κεράσι στην τούρτα είναι ο συνδυασμός των 2 πρώτων είναι το κόστος της αλλαγής χρήσης ενοποίησης ή ότι άλλο θες απ αυτά θα έχει ένα κόστος πολλαπλάσιο του ποσού που αναφέρεις ότι δεν έχεις.

Αν αυτό το αντέχεις πας σε τεχνικό γραφείο και αναθέτεις να στα κοστολογήσουν αναλυτικά και δεσμευτικά και προχωρείς.

 

Συνεκτίμησε και την πιθανότητα να σου ζητούν από τις υπηρεσίες δήμου κλπ να το γράφει και η σύσταση του ακινήτου (άρα συμβολαιογραφικά κλπ κλπ)

 

Το θέμα σου μεταφέρθηκε στην ενότητα για τους ιδιώτες.

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

 

Φοβάμαι ότι στην Ελλάδα ο μόνος τρόπος να μην σε χρεώνουν είναι να είσαι άστεγος. Εφόσον το κόστος της ενοποίησης θα είναι πολλαπλάσιο τότε ούτε αυτό είναι λύση.

Link to comment
Share on other sites

Jimmy82

"Ωστόσο, επειδή το ισόγειο έχει ξεχωριστή είσοδο και μετράει για ξεχωριστή κατοικία θεωρείται τυπικά ως μη ηλεκτροδοτούμενο ακίνητο (αν και προφανώς δεν είναι κενό) και, για τα περίπου 40 τετραγωνικά του δικού μου μισού μου ήρθε από τον δήμο ένα ετήσιο δημοτικό τέλος κοντά στα 900 ευρώ!"

 

 

α] πώς ξεκινησε την σχετικη διαδικασια ο Δημος εναντιον σου, αφου το δηλωνεις κενο και μη ηλεκτροδοτουμενο?

 

β] ο Δημος, δεν μπορει να ζηταει "τελη" για το μισο....απλα γιατι αυτος "ειδε"  εναν ολοκληρο χωρο

 

γ] ο Δημος,  αν επεβαλε τελη και  προστιμα, αυτο αφορα την τελευταια 5ετια...

 

δ] υποθετω οτι αυτο που ηρθε ηταν το ΤΑΠ των 5 τελευταιων ετων, απο το οποιο δεν απαλασσονται ουτε τα κενα/μη ηλεκτροδοτουμενα

 

δες το εγγραφο ξανα  με τον λογιστη σου.

Link to comment
Share on other sites

....

 

Φοβάμαι ότι στην Ελλάδα ο μόνος τρόπος να μην σε χρεώνουν είναι να είσαι άστεγος.....

 

φόβάμαι ότι αυτό είναι μια αρχή που δεν αφορά μόνο την Ελλάδα πια αλλά όλον τον "πολιτισμένο" κόσμο .....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας. Μ' ένα πρόχειρο search στο google βρήκα πλήθος Δήμων ανά την επικράτεια που έχουν προχωρήσει

σε μειώσεις ή και μηδενισμό δημοτικών τελών για ευπαθείς ομάδες όπως αυτή των ανέργων που ανήκετε.

Πρέπει κατά τη γνώμη μου να διαπιστώσετε εάν ο δήμος που ανήκετε έχει την ανάλογη κοινωνική πολιτική και να

υποβάλλετε αίτηση περί μείωσης ή απαλλαγής από τα δημοτικά τέλη και φόρους, στο πλαίσιο της εφαρμογής του Ν. 4368/2016.

Σας παραθέτω μερικά αποσπάσματα πιθανόν χρήσιμα για την περίπτωσή σας κι εσείς πράξτε ανάλογα.

Εύχομαι από καρδιάς τα καλύτερα.

 

«Με προϋπόθεση την απόλυτη πλειοψηφία του Δημοτικού Συμβουλίου  γίνεται μείωση ή απαλλαγή

από δημοτικά τέλη και φόρους των άπορων, των ΑΜΕΑ, των πολύτεκνων, των τρίτεκνων,

των μογονεϊκών οικογενειών και τον μακροχρόνια ανέργων μετά από σχετική απόφαση του δημοτικού συμβουλίου.

 

Άρθρο 13
Απαλλαγή από δημοτικά τέλη και φόρους
1. Η παρ. 3 του άρθρο 202 του ν. 3463/2006 (Α΄ 114) α-
ντικαθίσταται ως εξής:

«3. Με απόφαση του δημοτικού συμβουλίου, που λαμ-
βάνεται με την απόλυτη πλειοψηφία του αριθμού των με-
λών του, είναι δυνατή η μείωση δημοτικών φόρων ή τε-
λών ή η απαλλαγή από αυτούς για τους απόρους, τα ά-
τομα με αναπηρίες, τους πολύτεκνους, τους τρίτεκνους,
τις μονογονεϊκές οικογένειες και τους μακροχρόνια ά-
νεργους, όπως η ιδιότητα των ανωτέρω οριοθετείται α-
ντίστοιχα από την κείμενη νομοθεσία, καθώς και τους δι-
καιούχους του πρώτου Κεφαλαίου του ν. 4320/2015 (Α΄
29), όπως εκάστοτε αυτοί ορίζονται με τις υπουργικές α-
ποφάσεις του άρθρου 5 του ίδιου νόμου. Με την ίδια α-
πόφαση μπορεί να τίθενται και εισοδηματικά κριτήρια για
τη χορήγηση της ως άνω μείωσης ή απαλλαγής.»

Edited by postman
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Σε διαμέρισμα 108 τμ (κύριοι και βοηθητικοί χώροι)

τα δημοτικά τέλη και ο δημοτικός φόρος του δήμου

Αθηναίων υπολογίζονται με βάση τα 118 τμ.

Γιατί συμβαίνει αυτό; Υπάρχει κάποια διάταξη που

ρυθμίζει αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

να ελεγξεις τι εχετε γραψει στην δηλωση ιδιοκτησιας που εχει υποβληθει  στον Δημο

 

υγ

παντως,

 

τα σωστα τμ. τα βλεπεις στην στηλη του ΤΑΠ

 

στα ΔΤ,  λογω  μιας περιεργης εφαρμογης του προγραμματος, αντι να αλλαζουν την "τιμη" αλλαζουν τα τμ.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

να ελεγξεις τι εχετε γραψει στην δηλωση ιδιοκτησιας που εχει υποβληθει  στον Δημο

 

υγ

παντως,

 

τα σωστα τμ. τα βλεπεις στην στηλη του ΤΑΠ

 

στα ΔΤ,  λογω  μιας περιεργης εφαρμογης του προγραμματος, αντι να αλλαζουν την "τιμη" αλλαζουν τα τμ.

Ναι, στο ΤΑΠ είναι 108 τμ.

Επειδή είναι δύσκολο να βρω την δήλωση ιδιοκτησίας

που έχει υποβληθεί στον Δήμο,  μήπως ξέρει κανείς

με ποια διάταξη ρυθμίζεται αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

αφου στο ΤΑΠ ειναι "108",  τοτε ειναι σωστα

 

Τα ΔΤ μπορει να γραφει οτι ειναι 118 τμ

 

αλλα αυτο εχει σχεση με τις αυξησεις τις οποιες τις περνάνε  αυξανοντας τα τα τμ  αντι να αυξησουν την τιμη.

 

Στο Δημο σου εχει αρχειο.... μπορεις να ζητησεις τη δηλωση και να δεις τι εχεις γραψει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.