Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μη υλοποιήσιμη δικαστική απόφαση από το κτηματολόγιο


Recommended Posts

Καλημέρα

Μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα έχω κάνει ένα διάγραμμα γεωμετρικών μεταβολών για το όποιο έχει βγει δικαστική απόφαση αλλά από εκεί αρχίζει το πρόβλημα όταν κάναμε την αίτηση για την υλοποίηση του στο κτηματολόγιο στο υπόβαθρο δηλαδή στο κινηματογραφικό διάγραμμα έχουν περαστεί λάθος δυο συντεταγμένες με αποτέλεσμα να αλλάζουν το εμβαδόν σε δυο ΚΑΕΚ που ζητάμε με αποτέλεσμα να μας έχουν στείλει αρνητική εισήγηση ως προς την υλοποίηση της απόφασης .

Έχει τύχει σε κάποιον αυτό το πρόβλημα και αν να πως αντιμετωπίστηκε ;

Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα(!)

...Τι εννοείς .."...αίτηση για την υλοποίηση του στο κτηματολόγιο στο υπόβαθρο δηλαδή στο κινηματογραφικό διάγραμμα.."(? )(μάλλον έχασα επεισόδια ή η τεχνολογία με προσπέρασε). Εγώ το μόνο που κατάλαβα είναι ότι, πήγες να διορθώσεις κάποια πράγματα και χάλασες κάποια άλλα ή και τα ίδια λίγο περισσότερο(?).  Όταν λες δύο συντεταγμένες, είναι συντ/νες από 2 σημεία ή οι δύο συντ/νες Χ,Υ  ενός σημείου?? Αυτές οι συντεταγμένες έχουν περαστεί στο "κτηματολόγιο" από άλλο  πρόσωπο (κάποιος υπάλληλος του κτηματολογίου έκανε την στραβή?) ή έγινε από εσένα?. Γιατί αν είναι λάθος της υπηρεσίας διορθώνεται πιο εύκολα.

Πάντως η ερώτηση που θέτεις μου αρέσει. Ρωτάς αν έτυχε σε κάποιον συνάδ. να έγραψε λάθος συντ/νες, κάπου στο κτηματολόγιο και.... περιμένεις τώρα να στο πει.

Είναι ένας λόγος που από χθες δεν πήρες απάντηση. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πειράζει που δεν κατάλαβα και πολλά πράγματα(!)

...Τι εννοείς .."...αίτηση για την υλοποίηση του στο κτηματολόγιο στο υπόβαθρο δηλαδή στο κινηματογραφικό διάγραμμα.."(? )(μάλλον έχασα επεισόδια ή η τεχνολογία με προσπέρασε). Εγώ το μόνο που κατάλαβα είναι ότι, πήγες να διορθώσεις κάποια πράγματα και χάλασες κάποια άλλα ή και τα ίδια λίγο περισσότερο(?).  Όταν λες δύο συντεταγμένες, είναι συντ/νες από 2 σημεία ή οι δύο συντ/νες Χ,Υ  ενός σημείου?? Αυτές οι συντεταγμένες έχουν περαστεί στο "κτηματολόγιο" από άλλο  πρόσωπο (κάποιος υπάλληλος του κτηματολογίου έκανε την στραβή?) ή έγινε από εσένα?. Γιατί αν είναι λάθος της υπηρεσίας διορθώνεται πιο εύκολα.

Πάντως η ερώτηση που θέτεις μου αρέσει. Ρωτάς αν έτυχε σε κάποιον συνάδ. να έγραψε λάθος συντ/νες, κάπου στο κτηματολόγιο και.... περιμένεις τώρα να στο πει.

Είναι ένας λόγος που από χθες δεν πήρες απάντηση. 

 

 

 

 

Επειδή βλέπω μια εμπάθεια στην απάντηση σου δεν ξέρω αν αφορά επειδή δηλώνω ότι είμαι από ΤΕΙ

Να σε ενημερώσω ότι έχω πάρει απαντήσεις σε προσωπικά μηνύματα  

Έγραψα ότι από το κινηματογραφικό διάγραμμα που πήρα από κτηματολόγιο πέρασα δυο συντεταγμένες λάθος ορθογραφικό λάθος με αποτέλεσμα δυο καεκ να αλλάξουν εμβαδόν με ότι συνέπειες συνεπάγετε αυτό

Και επειδή δεν μπορεί η δικαστική απόφαση να υλοποιηθεί ρώτησα αν το έχει αντιμετωπίσει αυτό κάποιος άλλος 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by varxo
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πάλι τα ίδια! Καμία μα ΚΑΜΙΑ εμπάθεια . Ήθελα απλώς να καταλάβω και εγώ κάποια πράγματα. Και γιατί παρακαλώ Π.Μ.?? Το φόρουμ είναι για να μαθαίνουμε καινούρια πράγματα. Εγώ πάντως έχω μάθει πολλά - πολλά πράγματα εδώ μέσα. 

Εσύ ξαναέγραψες, αλλά έγραψες πάλι  τα ίδια πράγματα (η διαφορά ότι το λάθος δεν το έκανε κάποιος υπάλληλος) . Δεν θα μάθουμε λοιπόν τη λύση του προβλήματος ??

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

από το #1, δεν κατάλαβα κι εγώ

από το #3, κάτι πάει να γίνει σαφές

αλλά και πάλι, δεν είμαι σίγουρος για το τι έχει συμβεί

μη μας βάζεις γρίφους, δώσε μας τα στοιχεία με απλό και σαφή τρόπο, για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Λόγω Τ9 αντί για κτηματογραφικο διάγραμμα πέρασε σαν κινηματογραφικο αλλά όσοι έχουν ασχοληθεί θα το είχαν καταλάβει .

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Το κτηματογραφικο διάγραμμα είναι ένας χάρτης του Κτηματολογιου που χρησιμοποιειται ως υπόβαθρο της αποτύπωσης του γεωτεμαχιου που σε ενδιαφέρει. Το οποίο περιέχει συντεταγμες και τις οποίες μεταφέρεις στο σχεδιαστικό πρόγραμμα που δουλεύεις πληκτρολογοντας τις μία μία φαντάσου ότι συνήθως είναι πάνω από εκατό σε δύο από αυτές έγινε λάθος μεταφορά με αποτέλεσμα να αλλάξουν εμβαδόν δύο καεκ . Όταν έκανα την δήλωση τι διορθώσεις χρειάζονται από κάποιο καεκ δήλωσα ότι θέλω περισσότερο τμήμα και από άλλο λιγότερο . Αυτή είναι η υπόθεση.

Και ψάχνω κάποιον ομοιοπαθεί να δω πώς το αντιμετώπισε .

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω πολύ καλά τα σχετικά συνάδελφε, και μάλιστα υπάρχει ευκολότερος (κι ασφαλέστερος) τρόπος καταχώρισης των στοιχείων του Ε.Κ. στο σχεδιαστικό πρόγραμμα.

Αν το λάθος υπάρχει στα σχέδια που έχουν κατατεθεί στο δικαστήριο (και με βάση τα οποία εκδόθηκε η απόφαση), τότε θα πρέπει να επαναληφθεί η διαδικασία (ο δικηγόρος γνωρίζει πώς). 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή η απόφαση του δικαστηρίου είναι τελεσίδικη και δεν υπάρχει δυνατότητα διόρθωση της ψαχνω κάποια λύση που έχει γινει μέσω κτηματολογικου γραφείου

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.