Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση δασαρχείου


Recommended Posts

Οταν καποιος χτιζει σε οικισμο ο οποιος απλα δεν ειναι οριοθετημενος, χρειαζεται να εχει στον φακελο της η εν λογο αδεια την εγκριση απο το δασαρχειο???Υπερβολικο αυτο που ρωταω αφου στα εκτος σχεδιου και στους οικισμους χωρις ορια, χρησιμοποιουμε διαφορετικα φεκ για την αρτιοτητα και τους ορους δομησης, αλλα το ακουσα καπου και αυτο......

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ,ss_sk

Link to comment
Share on other sites

Ρωτα καλυτερα στην πολεοδομια σου για να εισαι σιγουρος.

Η καθε πολεοδομια λεει τα δικα της τις περισσοτερες φορες!!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω το θέμα...

Μου ζητάνε βεβαίωση δασαρχείου για οικόπεδο εντος ζώνης 800 μέτρων και ουσιαστικά το τελευταιο οικόπεδο στην άκρη του χωριού, σε στάσιμο οικισμό.

Θεωρόντας δεδομένο ότι την βεβαίωση μη δασικης εκτασης θα την πάρουμε, χρειάζεται η πράξη χαρακτηρισμού να δημοσιευθεί στο ΦΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

Πριν από λίγο καιρό (2 μήνες κοντά) μου ζητήθηκε βεβαίωση για εντός οικισμού.

Απλά το δασαρχείο μου απάντησε πως η έκταση που βρίσκεται εντός οικισμού χχχχ δεν διέπεται από τις διατάξεις της Δασικής Νομοθεσίας και ισχύει η παρ. γ 96813/2147/11-6-99 διαταγής του Υπ. Γεωργίας.

Η έκταση υπάγεται στην παρ. 6ε του άρθρου 3 του Ν.998/79 ώς οικιστική έκταση.

 

Αυτή τη βεβαίωση προσκόμισα στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

συμπληρωνω, για τα εντος οριων οικισμου, δε γινονται δημοσιευσεις, αλλα υπαρχει η περιπτωση να εχει γινει καποια πραξη αναδασωσης ή χαρακτηρισμου πριν την οριοθετηση, οποτε , προσοχη παντα με το δασαρχειο

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι, ότι το οικόπεδο βρίσκεται ζήτημα 150 από το κέντρο του οικισμού ΑΛΛΑ ο οικισμός δεν έχει οριοθετηθεί...

Για να καταλάβετε, βρίσκεται ακριβώς στην ταμπέλα στην είσοδο του οικισμού...

Θα επικοινωνήσω με δασαρχείο για νεώτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εχω ακριβώς την ίδια περίπτωση, οικόπεδο στη ζώνη των 800 μ , που απαιτεί έγκριση δασαρχείου. Με ενημέρωσαν απο την πολεοδομία οτι εχει ξεκινησει η διαδικασία οριοθέτησης του οικισμού, το οποίο σημαίνει οτι δε θα ισχυει πλέον η ζωνη των 800 μ και ότι αυτό σημαίνει, (αρτιότητα σε λιγότερο απο 2 στρεμματα). Ξερει κανείς τι προκύπτει νομικά με την εφαρμογη της οριοθέτησης των οικισμών? Δηλαδή αυτόματα ακυρώνεται η λογική του χτιζω σε λιγότερο απο 4 στρ. ή ό,τι ίσχυε μεχρι την ημέρα ψηφισης του νομου θα ισχυει (θα μπορω δηλαδη να χρησιμοποιησω τη ζωνη των 800) και απλά θα απαγορευτεί η κατατμηση απο εκει και στο εξης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε αγροτεμάχιο άρτιο και οικοδομήσιμο που έχει χαρακτηριστεί ως μη δασικό πριν αρκετά χρόνια με όλη την προβλεπόμενη διαδικασία από το δασαρχείο, πρόκειται να βγει άδεια ανέγερσης νέα οικοδομής.

Χρειάζεται νέα βεβαίωση δασαρχείου, πιο πρόσφατη;

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται (μια φορά μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση με αυτήν που περιγράφεις).

Η διαδικασία επιταχύνεται αν τους πας την παλιά βεβαίωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.