Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θάμπωμα χρώματος σε προφίλ πόρτας αλουμινίου


alex0306

Recommended Posts

Μου έχει θαμπώσει το χρώμα στο αλουμινένιο προφίλ της πόρτας εισόδου του σπιτιού μου διότι κατά λάθος το έτριψα με βαμβάκι εμποτισμένο με οινόπνευμα για να αφαιρέσω ένα λεκέ. Τι μπορώ να κάνω να διορθώσω την κατάσταση; Ενας φίλος μου είπε να το περάσω με βερνίκι νερού από πάνω. Τι λέτε; Τι επιλογές έχω ξεκινόντας από τις πιο οικονομικές αλλά σίγουρες!

Link to comment
Share on other sites

Ενας φίλος μου είπε να το περάσω με βερνίκι νερού από πάνω. Τι λέτε;

 

Μακριά από βερνίκια, λούστρα και οτιδήποτε άλλο. Το πιθανότερο είναι να το κάνετε χειρότερο

και το πρόβλημα να διογκωθεί. Βάλτε λίγη κρεμούλα CIF με βαμβάκι στο θάμπωμα και σκουπίστε την

με κυκλικές κινήσεις. Επαναλάβετε τη διαδικασία 2-3 φορές. Το θάμπωμα δεν θα φύγει ποτέ, απλώς

θα το εξομαλύνετε λίγο με τον παραπάνω τρόπο.

Μπορεί να σας στενοχωρεί τώρα κάπως η ζημιά που έγινε, αλλά να είστε σίγουρος ότι αφενός μεν

μόνο εσείς την βλέπετε, αφετέρου ακόμη κι εσείς πολύ σύντομα θα την έχετε διαγράψει ώς σκέψη

από το υποσυνείδητό σας και ούτε που θα σας απασχολεί στο μέλλον.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μακριά από βερνίκια, λούστρα και οτιδήποτε άλλο. Το πιθανότερο είναι να το κάνετε χειρότερο

και το πρόβλημα να διογκωθεί. Βάλτε λίγη κρεμούλα CIF με βαμβάκι στο θάμπωμα και σκουπίστε την

με κυκλικές κινήσεις. Επαναλάβετε τη διαδικασία 2-3 φορές. Το θάμπωμα δεν θα φύγει ποτέ, απλώς

θα το εξομαλύνετε λίγο με τον παραπάνω τρόπο.

Μπορεί να σας στενοχωρεί τώρα κάπως η ζημιά που έγινε, αλλά να είστε σίγουρος ότι αφενός μεν

μόνο εσείς την βλέπετε, αφετέρου ακόμη κι εσείς πολύ σύντομα θα την έχετε διαγράψει ώς σκέψη

από το υποσυνείδητό σας και ούτε που θα σας απασχολεί στο μέλλον.

Η βαφή είναι ηλεκτροστατική και είναι σε RAL 3003(δηλαδή κόκκινο). Βαμβάκι πρέπει να πάρω από το φαρμακείο ή υπάρχει ειδικό βαμβάκι; Αν αποτύχει αυτή η μέθοδος μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που μου προτείνει ο έτερος poster που λέει να το περάσω με αλοιφή αφαίρεσης γρατζουνιών για αυτοκίνητα; Τι λέτε; Πάντως υπάρχει ένα βίντεο στο youtube που δείχνει ότι ένας ελαιοχρωματιστής περνάει με πιστόλι βαφής μια αλουμινένια έγχρωμη πόρτα και της αλλάζει το χρώμα. Αραγε, αν συννενοηθώ με κάποιον επαγγελματία να μπορούσε να μου αλλάξει το χρώμα ή να πάρω χρώμα από τον ΚΟΤΤΟΡΟ σε RAL 3003 και να ζητήσω να μου το περάσει ο ελαιοχρωματιστής με αυτή την μπογιά; Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται ποτέ να πετύχεις την ίδια απόχρωση της ηλεκτροστατικής βαφής με πιστόλι ή με πινέλο 

Link to comment
Share on other sites

Όπως ακριβώς το λέει ο κύριος georgecv!

Η ηλεκτροστατική βαφή περιέχει  ειδικές εποξειδικές, εποξύ-πολυεστερικές ή πολυεστερικές ρητίνες

και η τεχνική της εφαρμόζεται από εξειδικευμένα συνεργεία.

Απ' ότι καταλαβαίνω θέλετε άριστο αποτέλεσμα, κάτι το οποίο θα είναι ιδιαίτερα κοστοβόρο για την τσέπη σας.

Μεσοβέζικες λύσεις δεν υπάρχουν σε περίπτωση βλάβης της βαφής προκειμένου αυτή να είναι τέλεια.

Μήπως αγχώνεστε υπερβολικά για κάτι τόσο μικρό όπως είναι το θάμπωμα;

Κι αν αύριο-μεθαύριο κοπανηθεί κατα λάθος η πόρτα και το βουλιαγματάκι  φτάσει μέχρι το μέταλλο τί θα κάνετε;

Θα την αντικαταστήσετε;

Link to comment
Share on other sites

.... διότι κατά λάθος το έτριψα με βαμβάκι εμποτισμένο με οινόπνευμα για να αφαιρέσω ένα λεκέ. ....

 

 

.... Βαμβάκι πρέπει να πάρω από το φαρμακείο ή υπάρχει ειδικό βαμβάκι; Αν αποτύχει αυτή η μέθοδος μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό που μου προτείνει ...

 

Εδώ που τα λέμε ένα μικρό φετίχ ή αγάπη με την πόρτα την έχεις….

 

Από υπερβολική (ίσως) προσοχή και φροντίδα για έναν λεκέ ξεκίνησε το πρόβλημα και τώρα αναζητάς να μη υπαρχει κάποιο θάμπωμα στο χρώμα…

 

Μπας και η υπερβολή αυτή (αν ισχύει και δεν υπαρχει κάποιο ειδικό ζήτημα) δημιουργεί την ζημιά…

 

Πόρτα είναι θα θαμπώσει στον χρόνο… μπορεί να πάρει και κάποια γρατζουνιά ειδικά αν είναι εξώπορτα…

Μπας κι αν την αφήσεις στην ησυχία της να μη είναι τόσο πρόβλημα?

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Για να ευθυμήσουμε και λίγο, αφού με συγχωρήσετε για το off-topic θα σας διηγηθώ μία προσωπική ιστορία.

Ετοιμάζοντας πριν πολλά χρόνια το νυφικό σπίτι με την αρραβωνιαστικιά  μου (και τωρινή σύζυγό μου), αναθέσαμε

σε έναν ελαιοχρωματιστή να μας το βάψει. Μας το παρέδωσε κουφέτο και αψεγάδιαστο.

 

Την ημέρα του κρεβατιού, μετακινώντας κάποια από τα έπιπλα έξυσα τον τοίχο κι έπιασα ο ηλίθιος να βάψω

με το χρώμα που μας είχε αφήσει ο τεχνίτης, τοπικά τον γδαρμένο τοίχο.

Φυσικά, τον έκανα χειρότερο μιάς και είχα καταφέρει να κάνω ένα τεράστιο μπάλωμα. Μου ερχόταν να σκάσω

κι έτσι αποφάσισα να βάψω όλη τη πλευρά προκειμένου να διορθώσω τη βλακεία μου.

Έτρεχα μέχρι τη τελευταία στιγμή, λέρωσα τα ρούχα μου (ευτυχώς όχι τα γαμπριάτικα :grin: ) και αποτέλεσμα;;

Το ξημέρωμα όταν έφυγε και ο τελευταίος καλεσμένος, διαπίστωσα ότι όλο το σπίτι χρειαζόταν βάψιμο εκ νέου  :shock: 

λόγω της φθοράς από την πολυκοσμία.

Εεε...όσο το βάψατε εσείς, άλλο τόσο το έβαψα κι εγώ.. :D

Link to comment
Share on other sites

δεν κανεις καλου κακου μια ερώτηση αν μπορει ο αλουμινας να σου αλλαξει αυτο το κομματι προφιλ της πορτας;ισως βγει ποιο φτηνο.

ακομα μια καλη λυση επισης ειναι να βαλεις στο προφιλ μεμβρανη,σαν αυτην που βαζουν στα αυτοκινητα.το αποτελεσμα θα είναι πολυ καλο αν γνωριζει να την τοποθετησει.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ που τα λέμε ένα μικρό φετίχ ή αγάπη με την πόρτα την έχεις….

 

Από υπερβολική (ίσως) προσοχή και φροντίδα για έναν λεκέ ξεκίνησε το πρόβλημα και τώρα αναζητάς να μη υπαρχει κάποιο θάμπωμα στο χρώμα…

 

Μπας και η υπερβολή αυτή (αν ισχύει και δεν υπαρχει κάποιο ειδικό ζήτημα) δημιουργεί την ζημιά…

 

Πόρτα είναι θα θαμπώσει στον χρόνο… μπορεί να πάρει και κάποια γρατζουνιά ειδικά αν είναι εξώπορτα…

Μπας κι αν την αφήσεις στην ησυχία της να μη είναι τόσο πρόβλημα?

Εχεις δίκιο. Απλά προσπαθώ να βρω άλλη λύση εκτός του να δώσω 250 ευρώ που μου ζήτησε ο αλουμινάς να μου αλλάξει το προφίλ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.