Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη χρησης απο καταστημα σε ΚΥΕ


Recommended Posts

Καλησπερα,

Σε χωρο καταστηματος του 68 που αναφερεται ως καταστημα , εγκαταστηθηκε καταστημα ΚΥΕ. Κανοντας τις διαδικασιες για την αδειοδοτηση επισκεφθηκα την αρμοδια ΥΔΟΜ, οι οποίοι με αναφορα στο ΝΟΚ και οσα αναφερει για τις αλλαγες χρησης (δυσμενεστερες συνθηκες ΗΜ, θεσεις σταθμευσης) μου ειπαν πως δεν απαιτειται αλλαγη χρησης. Προφανώς δεν ήταν ενημεροι για τις τεχνικές οδηγίες. Η άδεια βγηκε κανονικά και έγινε και 4178 για καποιες αυθαιρεσιες. Τωρα απαιτειται να προστεθει στην αδεια μια νεα δραστηριοτητα και σκεφτομαι αν θα υπαρξει προβλημα με τη διαδικασια γνωστοποιησης.

Η αλλαγη της χρησης απο καταστημα σε ΚΥΕ, δεν μπορει να αποδειχθει, αλλα αν θυμαμαι σε καποια εγκυκλιο αναφερει οτι μπαινει υποχρεωτικα κατ 4 με χρονο απο το 2004 και μετα.

Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

1) κρινετε ορθο να ανοιξω τη δηλωση και να προσθεσω την αλλαγη χρησης χωρις να εχω αποδεικτικα στοιχεια;

2) δεν θα φανει σε περιπτωση ελεγχου οτι προστεθηκε αργοτερα η παραβαση αυτη;

3) Αν δεν υπαρχει κανενα αποδεικτικο, δεν ρισκαρουμε με καποιο τρόπο; Μας καλυπτει ο νομος;

 

Σας ευχαριστω

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To 68 o νόμος δεν διαχώριζε τα καταστήματα απο τα ΚΥΕ. Με επιφύλαξη, νομίζω ότι δεν χρειάζεται αλλαγή χρήσης.

Ετσι ειχαν πει και στην υδομ και εκανα τη συγκριση με ΝΟΚ. Τους ζητησα και την βεβαιωση κυριας χρησης γραπτως απο αυτους και φυσικα μου ειπαν την δινεις εσυ. Ομως συμφωνα με τις τεχνικες οδηγιες του ΝΟΚ που εγιναν και νομος απαιτειται κανονικα αδεια αλλαγης χρησης....

Μπορω ομως να το ριξω στον 4178 χωρις αποδεικτικα;

Ή να μην το αγγιξω καθολου;

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 μπορείς να το ρίξεις και, απουσία αποδεικτικών, το βάζεις με παλαιότητα μετά το 2004.

 

Αλλα εγώ θα έδινα βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης ως έχει.

Link to comment
Share on other sites

Στον 4178 μπορείς να το ρίξεις και, απουσία αποδεικτικών, το βάζεις με παλαιότητα μετά το 2004.

 

Αλλα εγώ θα έδινα βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης ως έχει.

Αυτο εκανα και ετσι αδειοδοτηθηκε. Τωρα ομως για προσθηκη λιανικης πωλησης τροφιμων στην αδεια, παει με την καινουρια διαδικασια με γνωστοποιηση σαν να βγαινει η αδεια απο την αρχη.

Φοβαμαι οτι σε ενδεχομενο ελεγχο, θα προκυψει προβλημα λογω τεχνικων οδηγιων......

 

Στάλθηκε από το Power μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

η  αλλαγη χρησης απο καταστημα σε ΚΥΕ ειναι πολεοδομικη παραβαση και τακτοποιειται με τον 4495/2017???

Edited by martha1
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι Π.Π αλλά τακτοποιείται μόνο αν έχει γίνει πριν την 28-7-11

ενώ αν έχει γίνει μετά πηγαίνει σύμφωνα με το άρθρο 94 παρ 4

 

Αν ο υπόχρεος συμμορφωθεί με τις πολεοδομικές διατάξεις και αποκαταστήσει την πολεοδομική παράβαση με την απομάκρυνση της χρήσης ή την κατεδάφιση της αυθαίρετης κατασκευής ή εκδώσει την προβλεπόμενη οικοδομική άδεια όπου επιτρέπεται, μέσα σε προθεσμία τεσσάρων (4) μηνών από τη διαπίστωσή της δεν επιβάλλεται πρόστιμο διατήρησης και το πρόστιμο ανέγερσης περιορίζεται στο ελάχιστο ποσό των διακοσίων (200) ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.