Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υδραυλικά υγρά - αντλίες κλπ


grigoris!

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Έχω εργασία σχετική με υδραυλικά υγρά , αντλίες , εξαρτήματα κλπ.

 

Πέρα απο τις κλασσικές πληροφορίες που παίζουν στο internet μήπως έχει κάποιος απο σας κάτι σχετικό ώστε να με παραπέμψει?

 

Κάθε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Με εκτίμηση Γρηγόρης

Link to comment
Share on other sites

γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.

Η εργασία αφορά υπολογισμούς συστήματος ή είναι βιβλιογραφική; και τι επιπέδου λυκείου τει αει;

Link to comment
Share on other sites

γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος.Τί πληροφορίες θέλεις???Γιατί πράγμα θέλεις τους υπολογισμούς , αλλά και τί υπολογισμούς ζητάς?????γράφε το θέμα της εργασίας σου μήπως και μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη και να σε βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αναφορά σε υδραυλικά υγρά (άφλεκτα , βιοδιασπώμενα κλπ)

Είδη υδραυλικών υγρών , χαρακτηριστικα τους κλπ.

 

Το ίδιο και για τις αντλίες.

Είδη αντλιών , χαρακτηριστικά και πάει λέγοντας.

 

Στην εργασία θα γίνονται αναφορές σχετικά με υδραυλικά υγρά , αντλίες κ.ο.κ.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλά βιβλία ελληνικά και ξένα σχετικά με υδραυλικά έργα. Ψάξε σε ελληνικά και ξένα sites βιβλιοπωλείων στο internet. Ένα πολύ καλό και σχετικά πρακτικό που διάβασα πρόσφατα είναι το Practical Hydraulics του Melvyn Kay. Αλλά η βιβλιογραφία είναι γεμάτη από τέτοια θεματολογία.

Link to comment
Share on other sites

Kαι για να το κάνω ακόμα πιο συγκεκριμένο.

Ενδιαφέρομαι για σχέδια απο υδραυλικά κυκλώματα σε γεωργικούς ελκυστήρες και για περιγραφές και ανάλυση των περαιτέρω συστημάτων.

 

+ ότι στοιχεία υπάρχουν για αντλίες , σωληνώσεις (εσ διάμετρο,υλικό,πάχος) , βαλβίδες , φίλτρα , κυλίνδρους , κινητήρες και δεξαμενές ρευστού.

 

Γενικότερα πληροφορίες για ένα πλήρη υδραυλικό κύκλωμα.

 

Αν κάποιος έχει κάνει παρόμοια εργασία θα το εκτιμούσα αν με βοήθαγε γτ πραγματικά έχω πρόβλημα χρόνου λόγω του ότι παράλληλα δουλεύω κιόλας και ο χρόνος μου είναι αρκετά περιορισμένος.

 

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Share on other sites

κοιτα σε βιβλία ρευστομηχανικής.θα βρείς πολλά πργάγματα που ζητάς!!!!!εγώ έχω την μηχανική ρευστών του κορωνάκη που είναι αρκετά καλή!αν το βρείς καλώς!!!ψάξε στο νετ ως μηχανική ρευστών!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.