Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΕΙΓΟΝ, έλεγχος σε τσιμενταρίσμα δαπέδου


fixrepo

Recommended Posts

Fixrepo για να συντομευει το θρεντ καθως κ η ικανοποιηση σου:

Αν θες ποιοτητα, παρε τωρα ενα φορεα πιστοποιησης ποιοτητας τυπου tuv, bureau veritas κλπ να σου δωσουν προδιαγραφες, να τις επαναδιαπραγματευτεις με τον εργολάβο, και να σου κανουν τα τεστς για καθε εργασια που θα γινει. Υπαρχουν τεστς για ολες. Επίσης, θα σου δωσουν και γραπτη αναφορα με σφραγιδα οτι η εργασία περασε τα κριτηρια αποδοχης.

 

Θα πληρωσεις κατι παραπανω (εως πολυ), αλλα θα κανεις την εργασια σωστα. Αυτο που εχεις στο μυαλο σου, οτι δηλαδη αφου πληρωνεις σημαινει οτι θα γίνει κ σωστα, δεν εχει καμία σχεση με την πραγματικοτητα, η τιμη που εχεις κλεισει (χωρις καν να την ξερω) ΔΕΝ είναι η τιμη σωστης εφαρμογης. Λογω αυτορυθμισης της αγορας (οπως ειπαμε πιο πανω), οι εργασιες ειδικα σε ανακαινισεις ΔΕΝ γινονται με προδιαγραφες, γινονται με κριτηρια "δεν εχει προβλημα μαστορα".

 

Κατα τα λοιπα, εξαρτάται τι θες, αλλα να εχεις υπ οψιν σου οτι η ποιοτητα καθε project καθοριζεται απο το τρίπτυχο: scope, time, COST.

 

Κατα τη γνώμη μου, αν τα κανεις ολα αυτα, ισως θα συνεφερε να αγορασεις καινουριο διαμέρισμα, ειδικα με τις τιμές που παιζουν αυτον τον καιρο.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 28
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν μπορώ να αντισταθώ σε αυτό το τελευταίο "ισως θα συνεφερε να αγορασεις καινουριο διαμέρισμα" και επειδή αρκετές φορές πέρασε από το μυαλό μου "καλύτερα να μην είχα μπλέξει και να είχα αγοράσει ένα έτοιμο σπίτι", παλιό ή καινούργιο, η επόμενη σκέψη είναι ότι και εκείνο το ίδιο δάπεδο θα είχε (και άλλες κακοτεχνίες) απλώς δεν θα τις είχα δει. Μάλλον η άγνοια είναι ευτυχία...

Και προκειμένου να συντομεύει το θρέντ αφού ξαναευχαριστήσω όσους απάντησαν, οφείλω να ενημερώσω ότι εφόσον το έργο προχώρησε (το διαμελισμένο πτώμα καλύφθηκε με πλακίδια) κάνουμε πλέον χαλαρή συζήτηση που ίσως ωφελήσει μελλοντικούς παθόντες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις αδικο, μπορει να ειχε και χειροτερο.

 

Τουλαχιστον το δικο σου ξερεις τι είναι.

 

Εξαλλου στις κακοτεχνιες κρυβεται η υπεραξια και το κερδος των υπεργολαβων...

 

Anyway, καλη συνεχεια ευχομαι, εισαι ωραιος κ χαλαρός τυπος κ μου αρεσες.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Μην τρελενεσαι... μια χαρα ειναι η τσιμεντοκονια..

Εχεις και τον Ζαβι που σε τρομαζει με κριτηρια ελεγχου και bree screed test...

Link to comment
Share on other sites

@salpigoal

 

Δεν τρόμαξα κανένα, μαλιστα εγω ειμαι που ειπα "big deal..", ωστοσο απαντησα ποιο ειναι το τεστ αποδοχης.

 

Το τεστ αποδοχης ειναι αυτο που εγραψα, και το θεμα ειναι σιγα τα ωα, αλλα ειναι γεγονος οτι (μαλλον) δεν περναει το τεστ αποδοχης. Καλο είναι να συζηταμε και ποιο θα ηταν το ορθο γιατι που ξερεις? Μπορει να βρεθει κ καποιος που ζηταει ποιοτητα σε αυτη την αγορα κ ειναι διατεθιμενος να τα σκασει (ξερω γω κανενας Αμερικανός τουριστας σε εξοχικο)

 

Ποσο πιο απλα να το εκφράσω? Διαφωνεις οτι η αγορα είναι γεματη μαστορια γτπ που δουλευουν Ταλιμπάν ολα μαυρα με κριτηρια "δεν εχει προβλημα μαστορα"??

 

Αν διαφωνεις, τοτε ζουμε σε παραλληλο συμπαν, και σε αυτη την περιπτωση με ενδιαφερει η πληροφορια για το αν ο βαρουφακης ειχε δικιο

Edited by [email protected]
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@ Xavi

 

Μαλλον τον τρολαρεις οταν του λες για τεστ αποδοχης ....ελεος...μια ρημαδοανακαινιση ειναι...

 

Εχω δει και καλυτερες τσιμεντκοκονιες βεβαια...μαλλον τσιγγουνευτηκαν το τσιμεντο..τουλαχιστον ειναι ξυσμενη ομως...

 

Big deal....το πατωμα δεν νομιζω να εχει προβλημα....

 

Εγω λεω αντι για τεστ αποδοχης, να προσλαβει μια εταιρεια consulting να ελεγχει τον Μαστρο Μητσο....πλακα θα χε....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωτο και τριτο ποστ, ο ιδιος ρωταει ποιος είναι ο τροπος για να βεβαιωθει οτι η τσιμεντοκονια ειναι οκ. Σε επομενο δηλωνει οτι φιλος του μηχανικος εκανε αυτοσχεδιο ελεγχο λοου κοστ. Δεν εβγαλα απο το μυαλο μου την υπαρξη του κριτηριου αποδοχης. Επισης ουτε εγω θεωρω οτι σε ενα πραγματικο κοσμο ο καθενας για μια ανακαινιση θα προσλαμβανει την tuv. Ωστοσο αν οι ανησυχιες του καθενος ειναι τετοιες, τοτε προφανώς αυτο είναι μονοδρομος. Ενας μηχανικος της αγορας δεν εχει καν τα μηχανηματα για να πραγματοποιήσει τα προβλεπομενα τεστς.

Edited by [email protected]
Link to comment
Share on other sites

Εδώ δεν μας πείραξε το πολυαιθυλένιο χωρίς μόνωση για θέρμανση και μας πείραξε η τσιμεντοκονια...τεσπα...τέλος από εμένα. To θέμα νομίζω εξαντλήθηκε! Τία καλημέρες μου συνάδελφε και συναγωνιστή Zavi

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Δεν γνωρίζω αν είναι σημαντικό καθότι δεν είμαι μηχανικός, ως ιδιοκτήτης πάντως οφείλω να ενημερώσω ότι 1 χρόνο μετά τα πλακάκια δεν έχουν (ευτυχώς) παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.