Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γεωαναφορά γεωτεμαχίου.


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλους,

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι γίνεται στην περίπτωση που πρέπει να γίνει ένα τοπογραφικό εντός ή εκτός σχεδίου και η περιοχή όπου βρίσκεται πρόκειται να κτηματογραφηθεί. Πρέπει να βάλω συντεταγμένες σε ΕΓΣΑ? Μερικοί συνάδελφοι πέρνουν με gps χειρός και αναφέρουν σε ΕΓΣΑ την μία κορυφή. Θα είναι αποδεκτό στο μέλλον από την κτηματολόγιο χωρίς να έχω πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν σε βοηθάει αυτό που θα πω:

 

χθες βράδυ έψαχνα 3 οικόπεδα στο κέντρο του Αμαρουσίου σύμφωνα με τις ΕΓΣΑ που αναφέρονται στα ΚΑΕΚ.

 

Κανένα δεν ήταν στη θέση του σύμφωνα με google earth και destinator.Το ένα μάλιστα έπεφτε και στη μέση της λεωφόρου Κηφισιας!!!Στη συνεχεια έφερα το χάρτη της ΓΥΣ επάνω στο google και το google ήταν σωστό.....

Τελικά κ ύστερα από συνεχόμενες εναλλακτικές προσπάθειες ,δεν κατάφερα να τα εντοπίσω ούτε ως προς την οδό,ούτε ως προς το Ο.Τ. τους,καθώς αναγραφόταν μόνο η περιοχή τους.....

 

Αυτά για την περίφημη ''ακρίβεια'' των διαγραμμάτων της Κτηματολόγιο Α.Ε...........

 

Και με το μάτι να γράψεις μία συν/νη,ΜΕΣΑ ΘΑ ΠΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ και το μπούσουλά τους....που δεν φαίνεται να τον βρίσκουν......

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ σε όλους τους συναδέλφους που θα εμπιστευθούν υπάρχοντα χάρτη αυτής της Υπηρεσίας.......που πρόκειται κ να υποσκελίσει το δικό μας επάγγελμα καθώς και των συμβ/φων.......που αποφαίνεται για τα όρια των εκτός σχεδίου γηπέδων..ατυχής προσπάθεια....

 

Όχι μόνο θα είναι αποδεκτό να δώσεις με gps χειρός,αλλά θα τους ανεβάσεις κ το επίπεδο της ακρίβειας που είναι μαθημένοι.....

 

Αυτή είναι η γνώμη μου,όχι η καθοδήγησή μου,συνάδελφοι Τοπογράφοι μην εξεγερθείτε πάλι παρακαλώ,η γνώμη μου δεν είναι δεσμευτική.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

λογικά όμως θα πρέπει κάπου να αναφέρω ότι όι ΧΥ της τάδε κορυφής προσδιορίστικαν με gps χειρός +-4 μέτρα,έτσι δεν είναι?

ή μήπως σε πρώτη φάση δεν είναι καν απαραίτητο να βάλω ΧΥ αφού όλα τα παλαιά τοπογραφικά τίτλων που δίνονται κατά τις πρώτες φάσεις του κτηματολογίου δεν είχαν και παρόλαυτά έγινε η δουλεία...

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδελφε fgk

στην περίπτωση που θα κάνεις μη εξηρτημένη εργασία φρόντισε να δώσεις με όση ακρίβεια είναι δυνατόν τις συντεταγμένες του κέντρου του γεωτεμαχίου

αποτύπωσε με όση λεπτομέρεια τα περιμετρικά όρια και τα υφιστάμενα κτίρια

δώσε πίνακα συντεταγμένων κορυφών στο ανεξάρτητο σύστημα και γράψε τα ονόματα των ομόρων-γειτόνων

σε κάθε περίπτωση το γεωτεμάχιο μπορεί να εντοπισθεί και να εφαρμοσθεί στα φωτογραμμετρικά υπόβαθρα-διαγράμματα στο μέλλον

απέφευγε τις συντεταγμένες στο όριο δεν βοηθάν σε τίποτε και δημιουργούν και προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον ΘΕΟΧΑΡΗ αν και θα σου πρότεινα να "ανέβεις" τριγωνομετρικό και να το πληρωθείς. Αυτά για να είσαι καλυμένος. Συμφωνώ με τον zavi και στην περιοχή μου όποιος εμπιστεύεται τα αποσπάσματα του κτηματολογίου "παίζει με την φωτιά".....

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε fgk

δεν είναι ανάγκη να αναφέρεις ακρίβειες , σου προτείνω εναν απλό τρόπο για να μπορεί να εντοπισθεί το γεωτεμάχιο και να μη το προσδιορίσουν σε κανένα γειτονικό νομό αν λάβεις υπόψη σου και όσα αναφέρουν παραπάνω οι συνάδελφοι.

Φρόντισε την ακρίβεια των στοιχείων ορια-πλευρές-εμβαδό-κτίρια-ονόματα ομόρων απο την στιγμή που θα δουλέψεις σε αυθαίρετο σύστημα ανφοράς.

Η άποψη-προτροπή για εξηρτημένη εργασία ασφαλώς και είναι ο καλύτερος τρόπος αρκεί να υπάρχει ο κατάλληλος εξοπλισμός και βέβαια η ΑΜΟΙΒΗ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,Θεοχάρη σε παρακολουθώ καιρό.Είσαι Κύριος κ έχεις πάρει τη θέση που σου αρμόζει στους Τιτάνες συναδέλφους πλέον.Εύγε για το ήθος σου και τη συνεισφορά σου.

Link to comment
Share on other sites

ανταποδίδω αγαπητέ συνάδελφε [email protected]

στους χαλεπούς καιρούς το ήθος και συνεισφορά σπανίζουν

ας προαπαθήσουμε μεσω του φορουμ να κρατήσουμε τα τελευταία ίχνη σοβαρότητας και επιστημοσύνης που μπορούμε

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

όσον αφορά τις ΧΥ των ορίων, θεωρείς ότι είναι καλύτερο να μην τις αναγράφουμε στο ΕΓΣΑ ώστε να μην έρθει σε 'σύγκριση' μελλοντικά με τις ΧΥ του κτηματ.διαγράμματος μελλοντικά, και δημιουργηθούν άλλου είδους θέματα?

ευχαριστώ πάρα πολύ.cu

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.