Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή συνοικισμού με διαφορές στα μήκη πλευρών οικοπέδων


Recommended Posts

1) Χρησικτησία κατά δημοσίου δεν υπάρχει!

2) Αν η χρησικτησία δεν συνοδεύεται από την σχετική δικαστική απόφαση αναγνώρισής της, δεν υφίσταται... και τα συμβόλαια κρίνονται αυτόματα άκυρα με το παραμικρό!

3) End of story!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, έκανα λάθος. Δεν μπορώ να ξέρω εάν είναι του Δημοσίου ή κάποιου άλλου ιδιοκτήτη. Αυτό που ξέρω και επιβεβαιώνουν οι μάρτυρες (συνιδιοκτήτες) είναι ότι καλλιεργείτε πολλά χρόνια από το πελάτη, η διανομή σταματάει σε εκείνο το σημείο δηλαδή δεν μπαίνει σε κάποιο άλλο κληροτεμάχιο. Άρα με ένα νέο τοπογραφικό με την υφιστάμενη κατάσταση μπορεί να πάει για χρησικτησία; και να κάνει καινούργια συμβόλαια; ή θα είναι άκυρα ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρει ο πελάτης από ποιον διεκδικεί? Τότε πώς θέλει να προχωρήσει?

 

Και αν είναι εκταση δημοσίου?

 

Για να είναι σίγουρη στο 1000% μια χρησικτησία πρέπει να γίνει δικαστική πράξη στην οποία θα γνωστοποιείται ποιός είναι ο ιδιοκτήτης της έκτασης που διεκδικεί ο χρησικτήτης, ο οποίος μάλιστα πρέπει να κληθεί κι αν θέλει να μη χάσει την έκταση, να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι έχει ενδιαφερθεί για αυτήν στον χρόνο χρησικτησίας.

 

Αν αυτός δεν παρουσιαστεί, ή εμφανιστεί και δεν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι ενδιαφέρθηκε για την έκταση, τότε, μαζί με την δικαστική απόδοση, δημιουργούνται τα συμβόλαια και μεταγράφονται κανονικά.

 

Αυτή είναι η "αυστηρή" διαδικασία και μόνο ένας πραγματικά αξιόπιστος και ενημερωμένος συμβολαιογράφος μπορεί να την αντιμετωπίσει.

Τώρα το τι γίνεται στην πράξη δεν το ξέρω!

Οι περισσότεροι, για διάφορους λόγους κάνουν απλά τα συμβόλαια. Βέβαια αν εμφανιστεί κάποιος και διεκδικήσει την έκταση αργότερα μπορεί και να κερδίσει, ακυρώνοντας τα συμβόλαια επικαλούμενος χρησικτησία με δόλο, οπότε ξεκινάει νέος γύρος για να αποδειχθεί πιανού είναι η έκταση.

 

Όσες χρησικτησίες έχουν πέσει στην αντίληψή μου ήταν με υπερήλικες μάρτυρες που υπέγραψαν στα συμβόλαια (χωρίς να έχει γίνει δικαστική διαδικασία) και -όλως τυχαίως- ήταν κατά δημοσίου (όπως φάνηκε αργότερα).

Ουσιαστικά πραγματική χρησικτησία (κατά ιδιώτη) δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ.

 

Σε κάθε πρίπτωση, το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει γνωστό είναι ότι ΔΕΝ είναι έκταση δημοσίου (δηλαδή είναι ιδιωτική περιουσία).

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε, και σόρυ που επιμένω. Με ποιο τρόπο μπορεί να αποδείξει ότι δεν είναι δημόσια έκταση; και εγώ για να είμαι καλυμμένος τι να κάνω ; Πρέπει να επισημάνω κάτι στην 651 ; Αυτός θέλει τοπογραφικό και στη συνέχεια να κάνει κατάτμηση.

Link to comment
Share on other sites

1) Μια πρώτη προσέγγιση είναι να βρεθεί η διανομή και να βρεθεί εκεί ποιά είναι τα όριά της και με τι συνορεύει η έκταση που διανεμήθηκε.

Σίγουρα δεν είναι κάτι απλό, αλλά και στο τοπογραφικό, προς την πλευρά της "επέκτασης", ποιός είναι ο γείτονας;

Αν γράψεις "Δημόσια Έκταση" είναι σαν να φωτογραφίζεται ότι και η "επέκταση" ήταν δημόσια και καταπατήθηκε.

 

2) Το πέρας του χρόνου δίνει ισχυρό και νόμιμο δικαίωμα του χρησικτήτη επί της εκτάσεως. Ο φερόμενος ως ιδιοκτήτης σίγουρα δεν θα παραιτηθεί, δεν είναι χαζός. Αλλά θα πρέπει να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ότι ενδιαφέρθηκε για την έκταση και δεν την παράτησε.

 

Ας πούμε ένα ακραίο σενάριο που θυμίζει "Πάμε πακέτο": :razz:

Φαντάσου πχ μια έκταση που άνηκε σε κάποιον που απεβίωσε και την άφησε στον μοναδικό του συγγενή που πχ είναι πάμπτωχος και ζει στην Αυστραλία. Αυτός ο φτωχός και μόνος κληρονόμος ίσα που επιβιώνει εκεί πέρα. Σιγά μην έρθει Ελλάδα να αποδεχτεί κληρονομιά ένα παρατημένο οικόπεδο για το οποίο θα πρέπει να πληρώσει και φόρο.

Ε, δεν πάει χαμένο αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Η έκταση dimitrispsi είναι καλλιεργημένη και την εκμεταλλεύεται εδώ και πολλά χρόνια ο πατέρας του πελάτη μου ο οποίος απεβίωσε . Άρα τι να πω στο πελάτη ; ότι είναι σωστό να πάμε με τη διανομή ; Θα δεχθεί ; Μάλλον όχι. Τι να του πω για να είμαι σωστός;

 

Τελευταία ερώτηση.... ! Συγνώμη !

Link to comment
Share on other sites

Επίσης εάν πάμε με τη διανομή και μετά από κάποιο διάστημα θα πάει το Τοπογραφικό στη Πολεοδομία , για διάφορους λόγους , (πχ οικοδομική άδεια) η πολεοδομία θα το δεχθεί;

Δεν θα αναρωτηθεί "μα υπάρχει διανομή εκεί" .... γιατί τόση διαφορά ; θα αποδεχθεί τη Χρησικτησία δηλαδή εφόσον γίνουν συμβόλαια

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε bdimitriou

σε κάθε περίπτωση δεν μπορείς να δείξεις ενιαίο γεωτεμάχιο

επαναλαμβάνω δεν μπορείς να αγνοήσεις την διανομή

το επιπλέον τμήμα των 5 στρ θέλει πολύ έρευνα αν επιδέχεται χρησικτησία

σε αρκετές περιπτώσεις έχουν οδηγηθεί ιδιοκτήτες σε διόρθωση του διαγράμματος διανομής και των αντίστοιχων κτηματολογικών πινάκων

είναι συνηθισμένη δικαστηριακή πρακτική η κατάχρηση των περί χρησικτησίας ρυθμίσεων

κάποιοι αγνοούν ότι υπάρχουν πράγματα μη δεκτικά τακτικής ή έκτακτης χρησικτησίας

και κάποιοι άλλοι εμφανίζονται ψευδώς ως νομείς επι είκοσι και πλέονχρόνια,επικουρούμενοι και απο επιστρατευθέντες ψευδομάρτυρες για να βρεθούν τελικά πρό πολύ δυσάρεστων εκπλήξεων κυρίως με το Κτηματολόγιο

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι να σου απαντήσω, δεν είναι απλή η υπόθεση.

 

Και χωρίς να σε προσβάλω, στο προφίλ λες "Δομικών Έργων".

Ελπίζω να ξέρεις ότι με χρήση του σχετικού εγγράφου για Τοπογράφους και Πολιτικούς που έχει συζητηθεί στο forum, το τοπογραφικό σου "πέφτει" εύκολα αν κάποιος κακόβουλος το θελήσει...

 

Δεν έχω να προσθέσω κάτι στο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.