Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή οικισμού και ρέμα


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους. Εχω περιπτωση τεμαχίου διανομής οικισμού. Στον χάρτη της διανομής φαίνεται οτι στο νότιο τμήμα του γεωτεμαχίου εχω ρεμα. Σημερα το ρεμα εχει μετακινηθει προς το βορρα με αποτελεσμα πανω απο 200 τμ του αρχικου οικοπεδου, αν εφαρμόσω τις διαστάσεις της διανομης, να πεφτουν μεσα στο ρέμα (γκρεμος). Το τοπογραφικο το κανω για να γινει μεταβίβαση. Τι θα πρεπει να κανω? 

 

Αντιλαμβανομαι οτι με βαση την διοικητική πραξη το εμβαδόν και οι διαστασεις του οικοπεδου ειναι στανταρ και αυτα πρεπει να δειξω στο σχεδιο.

 

Απο την αλλη γιατι αυτοι οι ανθρωποι να πληρώσουν και να φορολογουνται για κατι επιπλεον το οποιο δεν εχουν?

 

Και αν το παω πιο μακρια: Αν η μεταβιβαση γινει με βαση τις διαστασεις και το εμβαδον της διανομης, αν αυριο πανε να βγαλουν αδεια, ο ελεγκτης που θα ερθει δεν θα μου πει "Φιλε που ειναι αυτα τα 200 μετρα πλακα μας κανεις?" 

 

Θεμα αρτιοτητας δεν εχω ειτε στην μια περιπτωση ειτε στην αλλη. Το οικοπεδο ειναι 1600 μετρα (-200 στο ρεμα βεβαια) και η αρτιοτητα ειναι 400 τμ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

το οικοπεδο σου ειναι αυτο που περιλαμβανεται στην διανομη.

Η κυρωθεισα διανομη θεωρειται πραξη  εγκρισης ρυμοτομικου σχεδιου.

δες το αρθρο 22 του 4258/14

.....και τα υπολοιπα αρθρα του 4258

 

7. Οικόπεδα ευρισκόμενα εντός οικοδομικών τετραγώνων σχηματισθέντων σε ρυμοτομικά σχέδια οριστικών διανομών του Υπουργείου Γεωργίας που εγκρίθηκαν πριν από το έτος 1975, θεωρούνται από το χρόνο έγκρισης των εν λόγω ρυμοτομικών σχεδίων ως οικόπεδα εντός σχεδίου, ανεξαρτήτως εάν περιλαμβάνονται ή όχι τα ίδια στον πίνακα διανομής.

Link to comment
Share on other sites

Αρα μπορω να βγαλω αδεια σε ενα οικοπεδο το οποιο δεν υπαρχει στην πραγματικοτητα?

Link to comment
Share on other sites

να δουμε γιατι  λες οτι "δεν υπαρχει"

 

Ουτε απαλλοτριωση εχεις στο οικοπεδό σου ουτε τπτ αλλο.

Προφανως στο Ε9 δειχνεις την αρχικη εκταση.

 

η ιδιοκτησια σου ειναι μεταγεγραμμενη, εχει παραχωρηθει απο το κρατος, εχεις πρωτοτυπο τιτλο κυριοτητας μεταγεγραμμενο εχεις σχετικο τοπογραφικο απο το υπουργειο και  υπαρχει στο ρυμοτομικο σχεδιο.

 

υγ1

αντιστρεφοντας το θεμα

  πώς θα δοσεις βεβαιωση οτι

"ενα τμημα το πηρε το ρεμα"???

 

υγ2

το τι εργα θα απαιτηθουν για να ερθουν τα ορια στο σωστο σημειο, ειναι αλλο θεμα.

 

αυτη ειναι η γνωμη μου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δώσε μας ένα αντίγραφο απο το 1:2000 της τοπογραφικής και με ένα καλό σκαρίφημα την νέας κατάσταση τώρα .  Νομίζω πως ο Δημήτρης (ξανά-μανά) ...καλά τα λέει. Κάνε ένα τοιχίο αντιστήριξης στην παλιά θέση και πήγαινε το εκεί το ρέμα. Είναι όμως μια ακριβή υπόθεση ??. Το απαντά ο Δημήτρης στο 2ο υστερόγραφο. Πάντως το οικόπεδό σου συνεχίζει να έχει όσα μέτρα είχε με το παραχωρητήριο του. Αυτό δηλαδή που είναι εσώτερα στις οικοδομικές ή ρυμοτομικές γραμμές του Ο.Τ. στο οποίο βρίσκεται.

 

Έχει το ρέμα δικό του κτ. αριθμό από την τοπογραφική??

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω 100% με αυτα που μου λετε. Η απλη λογικη μου με ταλαιπωρει. Το τοπογραφικο το εκανα με το εμβαδο και τις διαστασεις της διανομης οικισμου. 

 

Απλα, πλεον κανω φιλοσοφικη συζητηση. Υπαρχει δυνατοτητα αλλαγης οριων και εμβαδων μια διοικητικης πραξης? Μια περιπτωση αυτη του οικοπεδου, και μια αλλη που ειχα πρόσφατα δυο ομορα τεμαχια αγροτικης διανομης που το μεταξυ τους οριο ειναι σαν καρδιογραφημα και οι ιδιοκτητες τους εδω και χρονια τα καλλιεργουν στην ευθεια. Αυτοι υπαρχει καποια διαδικασια που μπορουν να ακολουθησουν ωστε να αλλαξουν το επισημο μεταξυ τους οριο ωστε να αντανακλά την πραγματικη κατασταση? 

Link to comment
Share on other sites

θα τους κανεις ενα ωραιο τοπογραφικο με τις.... ανω και κατω κοιλίες

 

θα τραβηξεις την ευθεια ως συντομωτερα "πασης αλλης"

 

και θα κανουν μια ανταλλαγη

 

να την πιουνε στο ποτηρι. :smile: :-)

 

 

slide2.jpg

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορουν να το κανουν αυτο? Να αλλοιωσουν το οριο μιας διοικητικής πράξης?

 

Θα μου πεις στην συνένωση η στην κατάτμηση γεωτεμαχίων αναδασμου η διανομης το ιδιο δεν κανουν? Μαλιστα...

 

edit:Το τοπογραφικο με το καρδιογραφημα ειναι παλια δουλεια. Παραδόθηκε με τις ανω και κατω κοιλιες :smile:

Edited by thief7710
Link to comment
Share on other sites

"Θα μου πεις στην συνένωση η στην κατάτμηση γεωτεμαχίων αναδασμου η διανομης το ιδιο δεν κανουν? Μαλιστα..."
 

 

Μάλιστα :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.