Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δημιουργικές εκπιπτομενες δαπάνες μηχανικού


Recommended Posts

Αγορά κλιματιστικού για παράδειγμα. Πάγιο κάτω των 1500 ευρώ.

Τι με εμποδίζει να το αποσβέσω εντός του έτους κατά 100%?

 

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

20% παρακρατηση για ποσό ανω των 300Ε.

 

αυτό ισχύει και αν κάνω συμφωνητικό για το ποσό των 290Ε ανα μήνα? Δηλαδή αν κόβω στο ίδιο άτομο απόδειξη 290Ε ανα μήνα δεν υπάρχει παρακράτηση 20%?

 

 

 

Μπορώ να κάνω συμφωνητικό (σύμφωνα με τη παραπάνω σκέψη του terry) στον αδερφό μου ο οποίος είναι και αυτός μηχανικός? (ΜΜ αυτός ΗΜ εγώ)

 

για το παραπάνω κάποια άποψη?

Link to comment
Share on other sites


Aναφορικά στο όριο των 300€ (αλλά και με αυτό των 500€ !!!) και την τμηματική καταβολή.

 


1) Ν.4172/2013, Άρθρο 64, "Συντελεστές παρακράτησης φόρου"

"[...]

1. 1. Οι συντελεστές παρακράτησης φόρου είναι οι εξής:

...

δ) για αμοιβές για τεχνικά έργα, αμοιβές διοίκησης, αμοιβές για συμβουλευτικές ή παρόμοιες υπηρεσίες είκοσι τοις εκατό (20%).Κατ’ εξαίρεση, για τις αμοιβές που εισπράττονται από εργολήπτες κατασκευής κάθε είδους τεχνικών έργων και ενοικιαστών δημοσίων, δημοτικών και κοινοτικών ή λιμενικών προσόδων ο συντελεστής είναι τρία τοις εκατό (3%) επί της αξίας του υπό κατασκευή έργου ή του μισθώματος ανεξαρτήτως αν ο λήπτης της αμοιβής είναι φυσικό ή νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα.

[...]"

 

2) ΠΟΛ.1120/2014

"[...]

3. Με την παράγραφο 8 ορίζεται ότι σε περίπτωση που ο λήπτης της αμοιβής σύμφωνα με την περίπτωση δ' της παραγράφου 1 του άρθρου 62 είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας, παρακράτηση φόρου σύμφωνα με την παράγραφο 1 ενεργείται μόνον εφόσον η συναλλαγή υπερβαίνει τα τριακόσια (300) ευρώ.

Επομένως, η παρακράτηση φόρου της παρ. 1 του άρθρου 64 (20% ή 3% κατά περίπτωση) διενεργείται για αμοιβές φυσικών προσώπων που είναι φορολογικοί κάτοικοι Ελλάδας οι οποίες υπερβαίνουν τα τριακόσια (300) ευρώ.

[...]"

 

3) Αριθ. Πρωτ.:ΔΕΑΦ Β' 1110696 ΕΞ 2016/18-7-2016,

"[...] 

5. Οδηγίες για την εφαρμογή των πιο πάνω διατάξεων των άρθρων 62 και 64 του ν. 4172/2013 δόθηκαν με την ΠΟΛ. 1120/2014 εγκύκλιό μας, με την οποία διευκρινίστηκε, μεταξύ άλλων, αναφορικά με την παρακράτηση φόρου από φορείς γενικής κυβέρνησης σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 2 του άρθρου 64, ότι η εν λόγω παρακράτηση διενεργείται κατά τον χρόνο καταβολής ή έκδοσης της σχετικής εντολής πληρωμής, ανεξάρτητα αν εξοφλείται ολόκληρη η αξία του τιμολογίου ή μέρος αυτής (και ως εκ τούτου γίνεται τμηματική καταβολή του τιμολογίου), ότι η παρακράτηση διενεργείται στο καταβαλλόμενο κάθε φορά ποσό.

[...]

 

4) ν.4172/2013 (ΕΛΠ), Άρθρο 23 "Μη εκπιπτόμενες επιχειρηματικές δαπάνες" 

"[...]

β) κάθε είδους δαπάνη που αφορά σε αγορά αγαθών ή λήψη υπηρεσιών αξίας άνω των πεντακοσίων (500) ευρώ, εφόσον η τμηματική ή ολική εξόφληση δεν έγινε με τη χρήση τραπεζικού μέσου πληρωμής, ... .

[...]"

 

5) Γιατί να μην μπορείς να κάνεις το συμφωνητικό ?

Άλλο έπρεπε να ρωτήσεις, για το οποίο δεν ξέρω αν ισχύει αυτό που θα γράψω παρακάτω, ότι πως θα σε τιμολογήσει με τα υλικά και εργασία ... αν θα τιμολογήσει με ένα παραστατικό .... ήτοι με τιμολόγιο παροχής.

Αυτό που δεν ξέρω λοιπόν αν ισχύει (ακόμη) είναι ότι εφόσον η αξία των υλικών δεν υπερβαίνει το 1/3 της συνολικής αξίας του τιμολογίου μπορεί να τιμολογήσει όλα υλικά+εργασία με το τιμολόγιο χωρίς ανάλυση των υλικών.

Σχετική η παρακάτω με Αρ. Πρωτ.: Δ15Α 1065380 ΕΞ 2013/15-4-2013 

 

6) Αυτές τι μέρες έχω πολύ οίστρο !!!

Δ15Α 1065380 ΕΞ 2013 (υλικά και εργασία).pdf

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.