Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ενοικιαζόμενα δωμάτια εκτός σχεδίου.


Recommended Posts

Μα δεν ενδιαφέρεται για ξενοδοχιακή εγκατάσταση αλλά για ενοικιαζόμενα επιπλωμένα διαμερίσματα, άρα κατά την γνώμη μου όροι δόμησης για την περιοχή και 281/2000 για προδιαγραφές δωματίων. Ο ΕΟΤ αυτές τις εγκαταστάσεις τις κατατάσει με το σύστημα των κλειδιών.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι...προκειται για ενοικιαζομενα επιπλωμενα διαμερισματα με το συστημα των κλειδιων.

Οποτε παω με τους ορους δομησης που ισχυουν για κατοικια εκτος οικισμου (δηλαδη, αφου το αγροτεμαχιο ειναι 6200 τ.μ. περιπου, 200 τμ κατοικια για τα πρωτα 4000 τμ και 0,2*2200τμ = 440 τμ για τα υπολοιπα, αρα συνολικα χτιζει 640 τμ??? ή ειναι απολυτο το "4000 τμ χτιζουν 200 τμ - 8000 τμ χτιζουν 400 τμ κτλ"??)

Link to comment
Share on other sites

Για τα πρώτα 4000 χτίζεις 200 τ.μ και για τα υπόλοιπα 2200*0.02=44 τ.μ αρα σύνολο έχεις

244 τ.μ. για το γήπεδο των 6200. Για όρους δόμησης κατοικιών μιλάμε εδώ έτσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ωραια! Αρα 244 τ.μ. για κατοικια με συμβατικη κατασκευη.

Εαν ειναι πετρινη κατασκευη...δεν υπαρχει προσαύξηση στα τ.μ.?

Καποιος μου ελεγε οτι παει Επιτρεπ. Δομ.*0,2...οποτε στη συγκεκριμενη περιπτωση

244*0,2=292,8 τ.μ., σωστα?!?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακριβώς. Για πέτρινη κατοικία με φέρουσα τοιχοποιία από πέτρα δεν μετράει στη δόμηση το πάχος του εξωτερικού πέτρινου τοίχου. Μετράει όμως στην κάλυψη!

Link to comment
Share on other sites

Για πέτρινη κατοικία με φέρουσα τοιχοποιία από πέτρα δεν μετράει στη δόμηση το πάχος του εξωτερικού πέτρινου τοίχου. Μετράει όμως στην κάλυψη!
Νομίζω οτι το πάχος του εξωτερικού τοίχου οφείλει να είναι τουλάχιστον 50 πόντους ωστε να αφαιρεθεί απο τη δόμηση. Επίσης, στην αμοιβή "χτυπάς" τα συνολικά τ.μ. μαζί με τους πενήντα πόντους. Στην περίπτωση που έχεις κτίρια με ξεχωριστές θεμελιώσεις (διασπορά κτιρίων) πρέπει να "χτυπήσεις" ξεχωριστά το κάθε ένα στις αμοιβές.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μιλαμε για 2 πετρινα κτισματα, με παχος εξωτερικων τοιχων 50 εκ.

Οσον αφορα τη δομηση, να υπολογισω τα εμβαδα μου χωρισ τους εξωτερικους τοιχους ή να κανω την προσαύξηση που ανεφερα πιο πανω και να πω οτι μου επιτρέπεται να χτισω 292,8 τ.μ. (συμπεριλαμβανομενου τους εξωτ.50αρηδες τοιχους)?

Οσο για την κάλυψη, ειναι 10 % τοι οικοπέδου μου...6200 x 0,10=620 τ.μ. Με καλυπτει.

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη, να υπολογίσεις την πραγματοποιούμενη δόμηση χωρίς τους εξωτερικούς πέτρινους τοίχους και όχι με την προσαύξηση. Όσον αφορά την επιτρεπόμενη κάλυψη, για χρήση κατοικία δεν είναι 10% αλλά όσο και η επιτρεπόμενη δόμηση, δηλαδή 244 τ.μ.

Αυτό σημαίνει πως αν τα κτίσματα είναι ισόγεια, θα εξαντλήσεις την κάλυψη και θα έχεις ακόμη υπόλοιπο δόμησης!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.