Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός ροής ενέργειας.


chryssa

Recommended Posts

Πρώτα πρέπει να μας πεις το σκοπό σου. Αν γίνεις πιο συγκεκριμένη θα λάβεις και πιο συγκεκριμένες απαντήσεις.

 

Κύριως στόχος της διπλωματικής μου είναι η αντικατάσταση του υπάρχοντος συστήματος συμπαραγωγής ενέργειας, με κάποια ΑΠΕ (γεωθερμία, φωτοβολταικά, βιομάζα, κτλ) ή συνδιασμό αυτών.

 

Αλλά για να ξεκινήσω χρειάζεται να υπολογίσω το ισοζύγιο ενέργειας του θερμοκηπίου.Δηλ, την ηλιακή ακτινοβολία, τη θερμική ακτ. του εδάφους και των φυτών, την αγωγιμότητα του καλύμματος και των στοιχέιων του σκελετού, τις διαφυγές αέρα απο το θερμοκήπιο,.Για να βρω τις απώλειες που θα πρέπει να καλύψω.

 

Έχω βρει τους ''τύπους'', ας πούμε, υπολογισμου αυτων(από το ΤΕΕ), αλλά αυτό που με δυσκολεύει κυρίως είναι ο υπολογισμός της ηλιακής ακτινοβολίας.

Μου έχει δοθεί η ημερίσια ηλιακή ακτινοβολία σε εκείνη την περιοχή (σε Joule/cm2) , αλλά πώς θα υπολογίσω την συνολική ηλιακή ακτονοβολία που

εισέρχεται και επωφελείται το θερμοκήπιο? Θα πρέπει να γνωρίζω την γωνία πρόσπτωσης σε κάθε επιφάνεια για διάφορες χρονικές στιγμές τις ημέρας?

 

Όσο για το βιβλίο Solar Engineering of Thermal Ρrocesses δεν υπάρχει ούτε στη σχολή μου ούτε στα ΤΕΕ πάσης Ελλάδος...

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την ηλιακή ακτινοβολία που έχω και ασχοληθεί και περισσότερο :

 

Υπάρχουν τύποι για να κάνεις αυτό που ζητάς... αλλά θα τους βρεις στο υπόψη βιβλίο :( :( Το κακό είναι ότι κοστίζει γύρω στα 100 ευρώ...

 

Στη βιβλιοθήκη του ΤΕΕ υπάρχει μεν, αλλά το ένα είναι στη Λάρισσα και το άλλο είναι στο ΤΕΠ (δεν ξέρω που είναι αυτό). Πήγαινε ΕΔΩ και γράψε Duffie.

 

Στη βιβλιοθήκη του Αριστοτελείου επίσης υπάρχει με αριθμό Ταξ. αρ.: TJ810.D82 2006

κάνε ένα search εδώ για να το δεις και μόνη σου

 

ps. Έχεις και pm.

Link to comment
Share on other sites

Σε όποια βιβλιοθήκη του ΤΕΕ και αν υπάρχει ένα βιβλίο μπορείς να το ζητήσεις στο ΤΕΕ της περιοχής σου και να στο φέρουν, ΔΩΡΕΑΝ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γεια σας και απο μένα. Είμαι και εγω φοιτήτρια στους Μηχανολόγους Μηχανικούς. Επειδή σκοπεύω να χρησιμοποιήσω το DesignBuilder για την διπλωματική μου, θα ήθελα όποιος έχει την ευγενή καλοσύνη και γνώση του συγκεκριμένου προγράμματος, να επικοινωνήσει μαζί μου. Άτιμος ο χρόνος, μας ασκεί πίεση. Όποιος καταφέρει να με βοηθήσει, θα του τύχει ό,τι ποθεί σε σύντομο χρονικό διάστημα!!:):)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.