Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δικαστικός Πραγματογνώμονας


blazar

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Έχω μια υπόθεση και το δικαστήριο όρισε Πραγματογνώμονα. Είδε λοιπόν αυτός την περίπτωση και συνέταξε την τεχνική έκθεση πραγματογνωμοσύνης του.

Εκεί μέσα έχει συμπεριλάβει, την δική του αποτύπωση, τοπογραφικά διαγράμματα εναγομένων και εναγουσών, σχέδια πόλης, αεροφωτογραφίες, κτλ. Πληρώθηκε κανονικά για την δουλειά του και από εμένα και από τους αντιδίκους και μας έδωσε τις εκθέσεις σε έντυπη μορφή. Του ζητάω λοιπόν να μου δώσει σε ψηφιακή μορφή το υπόβαθρο που προανέφερα ότι χρησιμοποίησε, όπως και την δική του αποτύπωση με τις συντεταγμένες, αλλά αυτός αρνείται και ισχυρίζεται πως δεν έχω δικαίωμα να ζητάω κάτι τέτοιο. Να αναφέρω επίσης πως στην δική του αποτύπωση, δεν έχει βάλει όλες τις συντεταγμένες της πλήρης αποτύπωσης που έκανε, παρά μόνο επιλεκτικά κάποια σημεία. Δηλαδή ενώ από το Τοπογραφικό του σχέδιο φαίνεται να έχει πάρει 100 σημεία, που είναι η πλήρης αποτύπωση, αυτός δίνει τις συντεταγμένες μόνο για 10.

 

Θέλω λοιπόν να μάθω αν έχει κανονικά υποχρέωση να μου χορηγήσει το υπόβαθρο που του ζήτησα, όπως και τις συντεταγμένες της αποτύπωσής του, ή όχι, ΚΑΙ σε ψηφιακή μορφή.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

...

Θέλω λοιπόν να μάθω αν έχει κανονικά υποχρέωση να μου χορηγήσει το υπόβαθρο που του ζήτησα, όπως και τις συντεταγμένες της αποτύπωσής του, ή όχι, ΚΑΙ σε ψηφιακή μορφή.

.....

 

Στο τοπογραφικό εφ όσον είναι πρόσφατο σίγουρα θα έχει τις συντεταγμένες των κορυφών της όποιας ιδιοκτησίας ζητήθηκε να αποτυπωθεί ή και τις κορυφές του περιγράμματος του κτιρίου εάν έχουν ζητηθεί.

Και το πιο πιθανό όλα αυτά σε ΕΓΣΑ78

 

Οι υπόλοιπες δεκάδες ή και εκατοντάδες συντεταγμένες ή και στάσεις που χρειάστηκε να λάβει για παραξει το τοπογραφικό που σας παρέδωσε δεν έχει καμία υποχρέωση να σας τις δώσει ούτε το κροκί αυτών και των προσωπικών σημειώσεων που πιθανά έχει.

Ψηφιακή μορφή να σας το δώσει μπορεί αλλα ψηφιακή είναι και σε μορφή PDF πχ…

 

Αν εσύ απαιτείς σε μορφή διανυσματική (πχ σε dwg) θα πρέπει να είχε ζητηθεί εξ αρχής με την ανάθεση του έργου και πιθανά να το είχε κοστολογήσει διαφορετικά.

 

Σε εσάς ανήκει το τελικό προϊόν που ζητήθηκε (Τοπογραφικό δηλαδή σύμφωνα με τους ορισμούς) και όλα τα υπόλοιπα είναι πνευματική ιδιοκτησία του μελετητή.

 

Αν θέλετε και αυτή θα έρθετε σε συνεννόηση μαζί του αν συμφωνεί και αν το κοστολογεί αυτό και πόσο.

 

Το θέμα σας εφ όσον δεν είσαστε μηχανικός μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ο πραγματογνώμονας πληρώθηκε για να συντάξει τεχνική έκθεση, λαμβάνοντας υπόψη τα ερωτήματα του δικαστηρίου και μόνο.

Οι όποιες εργασίες πραγματοποίησε έγιναν με σκοπό την πληρέστερη, ακριβέστερη και ορθότερη σύνταξη της τεχνικής έκθεσης. 

 

ΔΕΝ πληρώθηκε για να παραδώσει σε κανέναν τοπογραφικό διάγμαμμα,  το οποίο και αποτελεί άλλη εργασία...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

astrah, δεν ειναι σαφές, πιθανότατα το αντικείμενο της ίδιας της πραγματογνωμοσύνης να ήταν η σύνταξη τοπογραφικού για έλεγχο σχεδίου πόλεως κλπ...

Κατά τα λοιπά, συμφωνώ με τον didonis παραπάνω. Έχει υποχρέωση να παραδώσει ψηφιακή μορφή CAD ή οτιδήποτε άλλη μόνο αν αναφέρεται ρητά στην σχετική σύμβαση. Μπορεί να έχει χρησιμοποιήσει άλλο λογισμικό και όχι το γνωστό autocad...επομένως?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα διαφωνίσω ως προς το ακριβές αντικείμενο της πραγματογνωμοσύνης... δεν το γνωρίζουμε άλλωστε...

 

Ο συνάδελφος όμως δεν πληρώθηκε για να παραδώσει τοπογραφικό στους διαδίκους...

Πληρώθηκε, μέσω των απαιτούμενων ενεργειών / εργασιών του (ενδεχομένως και τοπογραφικού) να αποφανθεί επί συγκεκριμένων ερωτημάτων που του έθεσε το δικαστήριο ως πραγματογνώμονα... Ο δικαστής ζητά το πόρισμα... δεν έχει τις γνώσεις να "διάβάσει" τοπογραφικά γι' αυτό και ορίζει τεχνικό σύμβουλό του τον πραγματογνώμονα...

Link to comment
Share on other sites

Στο τοπογραφικό εφ όσον είναι πρόσφατο σίγουρα θα έχει τις συντεταγμένες των κορυφών της όποιας ιδιοκτησίας ζητήθηκε να αποτυπωθεί ή και τις κορυφές του περιγράμματος του κτιρίου εάν έχουν ζητηθεί.

Και το πιο πιθανό όλα αυτά σε ΕΓΣΑ78

 

Οι υπόλοιπες δεκάδες ή και εκατοντάδες συντεταγμένες ή και στάσεις που χρειάστηκε να λάβει για παραξει το τοπογραφικό που σας παρέδωσε δεν έχει καμία υποχρέωση να σας τις δώσει ούτε το κροκί αυτών και των προσωπικών σημειώσεων που πιθανά έχει.

Ψηφιακή μορφή να σας το δώσει μπορεί αλλα ψηφιακή είναι και σε μορφή PDF πχ…

 

Αν εσύ απαιτείς σε μορφή διανυσματική (πχ σε dwg) θα πρέπει να είχε ζητηθεί εξ αρχής με την ανάθεση του έργου και πιθανά να το είχε κοστολογήσει διαφορετικά.

 

Σε εσάς ανήκει το τελικό προϊόν που ζητήθηκε (Τοπογραφικό δηλαδή σύμφωνα με τους ορισμούς) και όλα τα υπόλοιπα είναι πνευματική ιδιοκτησία του μελετητή.

 

Αν θέλετε και αυτή θα έρθετε σε συνεννόηση μαζί του αν συμφωνεί και αν το κοστολογεί αυτό και πόσο.

 

Το θέμα σας εφ όσον δεν είσαστε μηχανικός μεταφέρθηκε στην ενότητα για ιδιώτες.

 

 

Μα ούτως ή άλλως, δεν είχα απαίτηση να δοθούν τα πάντα σε dwg. Το Σχ. Πόλης για παράδειγμα, αεροφωτογραφίες ή και τα τοπογραφικά εναγομένων και εναγουσών, σε pdf θα δίνονταν. Μόνο η δική του αποτύπωση θα δινόταν σε dwg. Εγώ απλά ζήτησα ψηφιακή μορφή.

Επιπλέον δεν ζήτησα ούτε κροκί, ούτε προσωπικές σημειώσεις. Ζήτησα απλά να μου δώσει σε ψηφιακή μορφή το υπόβαθρο που χρησιμοποίησε, για να χρησιμοποιήσω ακριβώς το ίδιο για τις αντιπαραθέσεις μου στο δικαστήριο και να αποδείξω όλα τα εμφανέστατα λάθη που έχει κάνει.

Το τοπογραφικό που παρέδωσε, δεν έχει καμία συντεταγμένη κορυφών κτιρίων, παρά μόνο ενός μανδρότοιχου και μιας αποθήκης. Ενώ μέσα στα επίδικα είναι και τα κτίρια. Για να το κάνω λιανά, και τα 100 σημεία της αποτύπωσης είναι απαραίτητα γιατί είναι σημεία που αφορούν την αντιδικία. Αυτός όμως για δικούς του λόγους, έβαλε συντεταγμένες μόνο από 10 τυχαία. Όπως επίσης δεν έχει βάλει και αποστάσεις μεταξύ σημείων στο τοπογραφικό, οπότε και να έβγαζα τις συντεταγμένες όλων των σημείων από μόνος μου.

 

Όλα αυτά όμως είναι λεπτομέρειες που αφορούν εμένα. Το ερώτημά μου είναι αν υποχρεούται να μου παρέχει σε ψηφιακή μορφή το υπόβαθρο ή όχι; Τι ορίζει ο νόμος για πραγματογνώμονες που ορίζουν τα δικαστήρια; Τι πρέπει να παραδώσουν στους εμπλεκόμενους;

Δεν θέλω προσωπικές απόψεις, αλλά να μου απαντήσει κάποιος που είτε είναι πραγματογνώμονας, είτε κάποιος που γνωρίζει τις υποχρεώσεις τους.

 

P.S. Όπως τα λέει ο Γιάννης είναι.

 

Μηχανικός είμαι

Link to comment
Share on other sites

....

 

Μηχανικός είμαι

δεν το λες και ουτε το γράφεις πουθενά στο προφίλ σου

Συμπλήρωσε σωστά λοιπόν το προφίλ σου και θα μεταφερθεί το θέμα σε ενότητες μηχανικών.

 

Επι του ερωτήματος. Δες με προσοχή τι ορίζει η ανάθεση που έγινε στον μελετητή.

Αν έπραξε ορθά όσα του ζητήθηκαν κι αν τα παρέδωσε.

Αν υπάρχουν κενά ή λάθη ή άλλη εκτίμηση καταστάσεων θα λυθούν διαφορετικά. Δεν έχουμε όλα τα δεδομένα ε΄δω και μόνο εσύ γνωρίζεις.

 

Αλλά σε μορφή διανυσματική να σας δώσει οτιδήποτε θα έπρεπε να το γράφει η ανάθεση που του έγινε.

 

Και ναι εχουμε βρεθεί αρκετοί από εμάς πολλές φορές σε δικαστήρια ως πραγματογνώμονες.

 

 

 

Εδιτ

Υ.Γ.

 

..

........ 

Ο δικαστής ζητά το πόρισμα... δεν έχει τις γνώσεις να "διάβάσει" τοπογραφικά γι' αυτό και ορίζει τεχνικό σύμβουλό του τον πραγματογνώμονα...

 

Συνάδελφε, συχνά πυκνά τα τελικά πορίσματα ή οι τελικές τεχνικές εκθέσεις έχουν ως απαραίτητο συνοδευτικό που τεκμαίρει την εγκυρότητα τους διάφορα…. (αποτυπώσεις, τοπογραφικά, δοκίμια, χάρτες κλπ κλπ)

Αυτά όλα τα παραδίνει κατά κανόνα…. Σε χαρτί  ή και σε στικάκι pdf κλπ κλπ ….

 

Το πώς και με ποιο τρόπο έφτασε σε αυτά και τι διαδικασίες έκανες κλπ κλπ είναι πνευματική του ιδιοκτησία που δεν την δίνει παρά μόνο αν υπάρξει ειδική αναφορά (και πιθανά κοστολόγηση) για αυτά.

 

Δεν είναι όλες οι πραγματογνωμοσύνη ίδιες ή σε κοινό καλούπι. Πιο σωστά… καμία δεν είναι ίδια με άλλη. Όλες έχουν την ιδιαιτερότητα τους στην τελική.

Edited by Didonis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα ουσιαστικά μου λες πως δεν έχει υποχρέωση να μου τα χορηγήσει ψηφιακά, γιατί έπρεπε να το αναφέρει ρητώς στην ανάθεση που του έγινε.

Οκ, Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Άρα ουσιαστικά μου λες πως δεν έχει υποχρέωση να μου τα χορηγήσει ψηφιακά, γιατί έπρεπε να το αναφέρει ρητώς στην ανάθεση που του έγινε.

 

οτι γράφει η ανάθεση.

 

Αλλά ερώτηση δική μου προς εσένα.

 

αν σου δώσει το Τοπογραφικό σε μορφή TIFF ή PDF.... είναι ή δεν είναι ψηφιακή μορφή??

 

 

και βάλε σε παρακαλώ ειδικότητα στο προφίλ σου να γνωρίζουμε κι εμεις ο συνομιλητής μας τι είναι όπως γνωρίζεις εσύ για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

οτι γράφει η ανάθεση.

 

Αλλά ερώτηση δική μου προς εσένα.

 

αν σου δώσει το Τοπογραφικό σε μορφή TIFF ή PDF.... είναι ή δεν είναι ψηφιακή μορφή??

 

 

και βάλε σε παρακαλώ ειδικότητα στο προφίλ σου να γνωρίζουμε κι εμεις ο συνομιλητής μας τι είναι όπως γνωρίζεις εσύ για εμάς.

 

Έγραψα εγώ κάπου ότι δεν είναι; εγώ απλά του ζήτησα ψηφιακή μορφή. Δεν ανέφερα συγκεκριμένο είδος αρχείου.

Εσύ μίλησες για dwg και pdf.

 

P.S.

Θα το κάνω

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.