Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χτίσιμο Δεξαμενής - Άντληση νερού ηλιακά στα 40μ ύψος.


Recommended Posts

 Καλησπέρα σε όλους.

 

Ζω στην Πάρο, στο κτήμα μου στο βουνό. Εχω μια πηγή νερού κι ένα πηγάδι. Η πηγή είναι χτισμένη και το βάθος της δεν ξεπερνάει το ένα μέτρο, ενώ το πηγάδι ειναι στα 8-10μ βάθος. Και η πηγή, και το πηγάδι, βρίσκονται στο χαμηλότερο σημείο του κτήματός μου, πράγμα που σημαίνει οτι χάνεται συνεχώς νερό στα παρακάτω κτήματα χωρίς να το εκμεταλεύεται κανένας και να καταλλήγει στη θάλασσα. Εκτρέφω ζώα και θέλω να αντλώ νερο και απο την πηγή αλλά και απο το πηγάδι, να το στέλνω στις πεζούλες που βρίσκονται στο ψηλότερο σημείο του κτήματος, ώστε να χτίσω μια δεξαμενή μεγάλη (υπόγεια θα ήθελα), να αποθηκεύεται το νερό και να ποτίζω με φυσική ροή. Η υψομετρική διαφορά των πηγών νερού με την δεξαμενή που θα χτίσω εινια γύρω στα 25-35 μέτρα.

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ τις απόψεις/γνώσεις σας σχετικά με:

 

1) Ηλιακές αντλίες. (Θα ήθελα ιδανικά να εχω μια αντλια, τα φωτοβολταικά που χρειάζεται για να στέλνει στα 30-40 μ υψος με χαμηλή πίεση, με νοιάζει απλά να "κατουράει", όχι να στέλνει κυβικά νερού. Συνεχής, χαμηλή ροή είναι το ιδανικό.) Σε Ελληνικά sites οι ηλιακες αντλιες ειναι πανακριβες Στο ebay πχ βρίσκει κανείς υποβρυχια αντλια για βαθος 70μ στα 700ευρώ + μεταφορικά, ενώ στην Ελλάδα 3.000 + ΦΠΑ και με το μισο μανομετρικό.

 

2) Σωστό Χτίσιμο υπόγειων δεξαμενών, κατάλληλο σκυρόδεμα, κατάλληλο "βερνίκι" μετά ώστε να μην απορροφά νερό κλπ. Ό.τι γνωρίζετε θα μου είναι χρήσιμο, δεν έχω ιδέα αλλά δεν έχω και λεφτά να πληρώσω επαγγελματία. Σκέφτομαι ακόμα και απλά μια τρύπα στο χώμα και φιλμ (νάυλον ειδικο) ώστε να αποφύγω τσιμέντα κλπ, αλλά σ'αυτη την περίπτωση δεν θα μπορώ να έχω παροχή χαμηλά της τρύπας ώστε να στέλνω νερό με πίεση χωρίς αναρρόφηση.

 

3) Αν γνωρίζετε, οταν μια υποβρύχια αντλία λέει "Μανομετρικο 70μ" σημαίνει οτι αν πχ την βάλω στα 2 μετρα βάθος νερού, θα μπορεί αυτη να στέλνει στα 68μ ύψος σε σχέση με εκει που βρίσκεται? Υπάρχει τρόπος να παιρνει μπρος αυτόματα η αντλία όταν το νερό φτάνει σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο/΄ύψος στο πηγάδι ή στην πηγή? Σκοπός μου είναι να μην αδειάζει τελείως ποτέ, ούτε η πηγή ούτε το πηγάδι, αλλά να ούτε να γεμίζουν. Θα ήθελα ιδανικά να "κατουράει" μόνιμα στα 30-40μ ύψος.

 

 

 

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι, αν και σίγουρα ξέχασα. Ελπίζω σε εις βάθος συζήτηση ώστε να μου λυθούν τα χέρια. Έχω νερά, και το κτήμα μου είναι σαν την Έρημο Σαχάρα γιατί το νερό εμφανίζεται χαμηλά και δεν μπορώ να ποτίζω παρα μόνο με Ram Pump (υδραυλικό κριό) που πάλι χάνεται πολύ νερό.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το μανομετρικό με απλά λόγια είναι το μέγιστο ύψος στο οποίο μπορεί να ανεβάσει το νερό η αντλία.

Στο ύψος αυτό η παροχή είναι σχεδόν μηδέν.

Όταν λέμε μανομετρικό εννοούμε το μανομετρικό ύψος.

 

Η ονομαστική παροχή μιας αντλίας είναι όταν δίνει το νερό στο ακροφύσιό της.

 

Επειδή στην πράξη υπάρχουν απώλειες από την τριβή του νερού με τις σωλήνες το πραγματικό ύψος είναι χαμηλότερο.

 

Ανάλογα με το υλικό του σωλήνα και το μήκος υπολογίζονται οι απώλειες .

Επίσης κάθε εξάρτημα (γωνία, ταύ, βάνα, κτλ) στον σωλήνα εισάγει απώλειες.

 

Τις απώλειες αυτές με κάποιους τύπους της αναγάγουμε σε μανομετρικό οπότε το μανομετρικό της αντλίας πρέπει να είναι μεγαλύτερο από το γεωμετρικό ύψος του σημείου απορροής σε σχέση με την αντλία συν τις απώλειες.

 

Για οικονομία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλές αντλίες σε σειρά, κατά προτίμηση με μια δεξαμενή μεταξύ τους. Π.χ. η πρώτη αντλία να στέλνει νερό σε μια μικρή δεξαμενή/δοχείο 20 μέτρα πιο πάνω. Μια δεύτερη αντλία να αντλεί νερό από την δεξαμενή και να το στέλνει παραπάνω, κτλ. Απλά θα χρειαστεί ένας πλωτός διακόπτης ώστε αν δεν έχει νερό το δοχείο να μην παίρνει μπροστά η αντλία.

 

Προσοχή θέλει το γεγονός ότι το μανομετρικό ύψος είναι διαφορετικό από το ύψος αναρρόφησης το οποία είναι μερικά μέτρα. Ακόμα και 500μ μανομετρικό να έχει η αντλία δεν θα μπορεί να δώσει σταγόνα αν βρίσκεται 10 μέτρα πάνω από την στάθμη του νερού.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

1. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αναθέσεις σε έναν μηχανικό (ηλεκτρολόγο ή μηχανολόγο) να σου κάνει μια μελέτη σχετικά με την ηλιακή αντλία(επίσης στην Πάρο λόγω του καλού αιολικού δυναμικού μπορείς να χρησιμοποιήσεις επιπρόσθετα και αγ). Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα να το κάνεις αυτό προτείνω είτε να απευθυνθείς σε κάποιες από τις αντιπροσωπείες και να σου υποβάλλουν κάποια προσφορά ( αφού τους δώσεις τα στοιχεία που σου ζητήσουν) ή ίσως να μπορούσες και να απευθυνθείς σε κάποιο από τα καταστήματα που πουλάνε αντλίες στην Πάρο και όταν έρθει κάποιος πωλητής να έρθει σε επαφή μαζί σου για την ανταλλαγή στοιχείων(αυτό είναι προτιμότερο γιατί και άμεση επαφή θα έχεις, και η παροχή της συγκεκριμένης υπηρεσίας από το κατάστημα θα είναι διαφήμιση και για τον ίδιο και για τον πωλητή οπότε είστε όλοι ωφελημένοι). Η διαστασιολόγηση του συστήματος έχει αρκετές παραμέτρους ενδεικτικά μανομετρικό ύψος, υδραυλικές απώλειες, ισχύς αντλίας, ισχύς φβ, μέγεθος δεξαμενής, παροχή κα πολλά οπότε θα είναι καλό να μην προβείς σε μια αυθαίρετη αγορά μέσω ιντερνετ εν΄ςο φθηνού συστήματος που ενδέχεται και να μη σου δουλέψει αλλά και να μην βρίσκεις ανταλλακτικά. Καλύτερα να πληρώσεις λίγο παραπάνω και να είσαι σίγουρος ότι θα δουλέψει όπως θέλεις και να υπάρχουν ανταλλακτικά.

2. Μπορείς να βάλεις επίγειες πλαστικές δεξαμενές και να τις συνδέσεις σε σειρά. Αφενός για να μην μπεις στη διαδικασία σκαψίματος, χτισίματος που είναι ακριβότερη και αφετέρου αν χρειαστεί αλλαγή κα΄ποια να μην μείνεις χωρίς νερό. Επίσης σου δίνει τη δυνατότητα να έχεις και μια δεξαμενή γεμάτη νερό αν τυχόν χρειαστεί ποτέ για λόγους πυρόσβεσης και να μπορείς να πάρεις νερό άμεσα (και να μην χρειαστεί να αντλείς αν είχες από την υπόγεια δεξαμενή )

Πάρε  και εδώ μια ιδέα

http://www.grundfos.com/products/find-product/sqflex.html#brochures

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σε όλους.

 

Ζω στην Πάρο, στο κτήμα μου στο βουνό. Εχω μια πηγή νερού κι ένα πηγάδι. Η πηγή είναι χτισμένη και το βάθος της δεν ξεπερνάει το ένα μέτρο, ενώ το πηγάδι ειναι στα 8-10μ βάθος. Και η πηγή, και το πηγάδι, βρίσκονται στο χαμηλότερο σημείο του κτήματός μου, πράγμα που σημαίνει οτι χάνεται συνεχώς νερό στα παρακάτω κτήματα χωρίς να το εκμεταλεύεται κανένας και να καταλλήγει στη θάλασσα. Εκτρέφω ζώα και θέλω να αντλώ νερο και απο την πηγή αλλά και απο το πηγάδι, να το στέλνω στις πεζούλες που βρίσκονται στο ψηλότερο σημείο του κτήματος, ώστε να χτίσω μια δεξαμενή μεγάλη (υπόγεια θα ήθελα), να αποθηκεύεται το νερό και να ποτίζω με φυσική ροή. Η υψομετρική διαφορά των πηγών νερού με την δεξαμενή που θα χτίσω εινια γύρω στα 25-35 μέτρα.

 

Θα ήθελα σας παρακαλώ τις απόψεις/γνώσεις σας σχετικά με:

 

1) Ηλιακές αντλίες. (Θα ήθελα ιδανικά να εχω μια αντλια, τα φωτοβολταικά που χρειάζεται για να στέλνει στα 30-40 μ υψος με χαμηλή πίεση, με νοιάζει απλά να "κατουράει", όχι να στέλνει κυβικά νερού. Συνεχής, χαμηλή ροή είναι το ιδανικό.) Σε Ελληνικά sites οι ηλιακες αντλιες ειναι πανακριβες Στο ebay πχ βρίσκει κανείς υποβρυχια αντλια για βαθος 70μ στα 700ευρώ + μεταφορικά, ενώ στην Ελλάδα 3.000 + ΦΠΑ και με το μισο μανομετρικό.

 

2) Σωστό Χτίσιμο υπόγειων δεξαμενών, κατάλληλο σκυρόδεμα, κατάλληλο "βερνίκι" μετά ώστε να μην απορροφά νερό κλπ. Ό.τι γνωρίζετε θα μου είναι χρήσιμο, δεν έχω ιδέα αλλά δεν έχω και λεφτά να πληρώσω επαγγελματία. Σκέφτομαι ακόμα και απλά μια τρύπα στο χώμα και φιλμ (νάυλον ειδικο) ώστε να αποφύγω τσιμέντα κλπ, αλλά σ'αυτη την περίπτωση δεν θα μπορώ να έχω παροχή χαμηλά της τρύπας ώστε να στέλνω νερό με πίεση χωρίς αναρρόφηση.

 

3) Αν γνωρίζετε, οταν μια υποβρύχια αντλία λέει "Μανομετρικο 70μ" σημαίνει οτι αν πχ την βάλω στα 2 μετρα βάθος νερού, θα μπορεί αυτη να στέλνει στα 68μ ύψος σε σχέση με εκει που βρίσκεται? Υπάρχει τρόπος να παιρνει μπρος αυτόματα η αντλία όταν το νερό φτάνει σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο/΄ύψος στο πηγάδι ή στην πηγή? Σκοπός μου είναι να μην αδειάζει τελείως ποτέ, ούτε η πηγή ούτε το πηγάδι, αλλά να ούτε να γεμίζουν. Θα ήθελα ιδανικά να "κατουράει" μόνιμα στα 30-40μ ύψος.

 

 

 

Ελπίζω να μην ξέχασα κάτι, αν και σίγουρα ξέχασα. Ελπίζω σε εις βάθος συζήτηση ώστε να μου λυθούν τα χέρια. Έχω νερά, και το κτήμα μου είναι σαν την Έρημο Σαχάρα γιατί το νερό εμφανίζεται χαμηλά και δεν μπορώ να ποτίζω παρα μόνο με Ram Pump (υδραυλικό κριό) που πάλι χάνεται πολύ νερό.

 

Ευχαριστώ.

 

βενζινοκίνητη με 200Ε δεν σας κάνει?

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα σε όλους.

 

Ζω στην Πάρο,                                                      

σε ζηλευω

 

 

 Εχω μια πηγή νερού κι ένα πηγάδι.

μπορεις να αποδειξεις με χαρτια οτι ειναι δικα σου? τοπογραφικα , συμβολαια κλπ?

 

 

 Εκτρέφω ζώα και θέλω να αντλώ νερο και απο την πηγή αλλά και απο το πηγάδι,   να ποτίζω με φυσική ροη

 

τα ζωτανα ειναι δηλωμενα ? επιδοτηση για αυτα περνεις?                                                                                                                                                                        

 

 εαν , ΝΑΙ , τοτε δικαιουσε  αγροτικο ρευμα , ολα τα αλλα ειναι για να κανουμε κουβεντα ....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κι εγώ κάτι; το κατούρημα σε τι παροχή αντιστοιχεί;

 

0,012l/s is the maximum ever recorded

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

τέτοια παροχή (και μεγαλύτερη) την ανεβάζεις 3m με αντλιούλα των 5 ευρώ που τροφοδοτείται με ένα φωτοβολταϊκό των 15 ευρώ. με μια σειρά τέτοιων αντλιών που θα αδειάζουν σε ενδιάμεσα βαρελάκια, το νερό της πηγής του φίλου μας φτάνει όπου το χρειάζεται. για το πηγάδι τα πράγματα ίσως είναι πιο ζόρικα αλλά θα υπάρχουν ανάλογες λύσεις αν πειραματιστεί λίγο. 

 

(αυτά εφόσον ζήτησε μια λύση που να στηρίζεται μόνο στον ήλιο, εξαιρώντας βενζίνες, αγροτικά ρεύματα, μηχανικούς κλπ) 

 

και όποτε θέλει μαζεύει τα υλικά του και τα χρησιμοποιεί κάπως αλλιώς.

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Το μανομετρικό με απλά λόγια είναι το μέγιστο ύψος στο οποίο μπορεί να ανεβάσει το νερό η αντλία.

Στο ύψος αυτό η παροχή είναι σχεδόν μηδέν.

Όταν λέμε μανομετρικό εννοούμε το μανομετρικό ύψος.

 

Η ονομαστική παροχή μιας αντλίας είναι όταν δίνει το νερό στο ακροφύσιό της.

 

Επειδή στην πράξη υπάρχουν απώλειες από την τριβή του νερού με τις σωλήνες το πραγματικό ύψος είναι χαμηλότερο.

 

Ανάλογα με το υλικό του σωλήνα και το μήκος υπολογίζονται οι απώλειες .

Επίσης κάθε εξάρτημα (γωνία, ταύ, βάνα, κτλ) στον σωλήνα εισάγει απώλειες.

 

Τις απώλειες αυτές με κάποιους τύπους της αναγάγουμε σε μανομετρικό οπότε το μανομετρικό της αντλίας πρέπει να είναι μεγαλύτερο από το γεωμετρικό ύψος του σημείου απορροής σε σχέση με την αντλία συν τις απώλειες.

 

Για οικονομία, μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλές αντλίες σε σειρά, κατά προτίμηση με μια δεξαμενή μεταξύ τους. Π.χ. η πρώτη αντλία να στέλνει νερό σε μια μικρή δεξαμενή/δοχείο 20 μέτρα πιο πάνω. Μια δεύτερη αντλία να αντλεί νερό από την δεξαμενή και να το στέλνει παραπάνω, κτλ. Απλά θα χρειαστεί ένας πλωτός διακόπτης ώστε αν δεν έχει νερό το δοχείο να μην παίρνει μπροστά η αντλία.

 

Προσοχή θέλει το γεγονός ότι το μανομετρικό ύψος είναι διαφορετικό από το ύψος αναρρόφησης το οποία είναι μερικά μέτρα. Ακόμα και 500μ μανομετρικό να έχει η αντλία δεν θα μπορεί να δώσει σταγόνα αν βρίσκεται 10 μέτρα πάνω από την στάθμη του νερού.

 

σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Link to comment
Share on other sites

σε ζηλευω

 

μπορεις να αποδειξεις με χαρτια οτι ειναι δικα σου? τοπογραφικα , συμβολαια κλπ?

 

 

τα ζωτανα ειναι δηλωμενα ? επιδοτηση για αυτα περνεις?                                                                                                                                                                        

 

 εαν , ΝΑΙ , τοτε δικαιουσε  αγροτικο ρευμα , ολα τα αλλα ειναι για να κανουμε κουβεντα ....

 

φυσικά, και τοπογραφικά και συμβόλαια υπάρχουν. πρόσφατα αγόρασα την γη.

 

τα ζώα είναι δηλωμένα αλλά δεν κάνω αίτηση για επιδοτήσεις.

 

αγροτικό ρεύμα δικαιούμαι γιατί είμαι δηλωμένος αγρότης, όμως στην περιοχή μου δεν υπάρχει υποδομή

(κολώνες ΔΕΗ) και για να φέρω ρεύμα εδω χρειάζεται κανένα πεντοχίλιαρο. Να τους πληρώσω, δηλαδή, για

να μπω στο λούκι να είμαι δια βίου δεσμευμένος πελάτης τους και να πετάνε μέσα στον λογαριασμό ό,τι

γουστάρουν. Οχι, ευχαριστώ. Άνεργος, με μηδενικό εισόδημα να υποχρεούμαι να πληρώνω φόρο "αλληλλεγγύης"

είναι αρκετά σουρεαλιστικό για την λογική μου.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.