Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη καριερας


Recommended Posts

Ετσι όπως έχεις δώσει να καταλάβουμε (εκτός αν κάνω λάθος), θέση σε τράπεζα με θέματα οικονομικά κτλ και project management το κόβω χλωμό. Κοίτα σε πιο finance προγράμματα. 

ΥΓ. Καλά μην νομίσεις ότι θα μπεις σε τράπεζα έτσι απλά. Υπάρχουν εκατοντάδες που κυνηγούν τέτοιες θέσεις και με τα απαραίτητα προσόντα και πάλι δύσκολο, αλλά αυτό φαντάζομαι το γνωρίζεις ήδη

Link to comment
Share on other sites

Αυτα που με ενδιαφερουν τα εχω πει σε προηγουμενο ποστ. Finance, banking, sales και management, αντε και operations research, production optimization, quality control και λοιπες λιγοτερο μηχανολογικες θεσεις. Αυτο που θελω να μαθω ειναι τι χρειαζεται να προσθεσει ενας Μηχανικος στο βιογραφικο του, προκειμενου να μπορει να κυνηγησει με καλες πιθανοτητες τετοιες θεσεις (μιλαω για entry level προφανως).

 

ΜΒΑ? Καποιο αλλο μεταπτυχιακο? Διπλωματικη και πρακτικη πανω σε κατι απο αυτα? Τιποτα απο τα παραπανω? Αυτα θελω να μαθω.

Edited by Avenger
Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έχεις δώσει μόνος σου. Χρησιμοποιώντας τους όρους "αλλαγή καριέρας", "να προσθέσει στο βιογραφικό του" σημαίνει ότι έχεις κάνει ήδη μια καριέρα μηχανολόγου και έχεις ήδη ένα βιογραφικό μηχανολόγου, τα οποία θα δούμε μετά πώς θα συνδεθούν με τις αρμοδιότητες που θα σου ανατεθούν από τον προϊστάμενο που θα εισηγηθεί την πρόσληψή σου. Το καθοριστικό σου προσόν μπορεί να είναι απλά το ότι αρίστευσες σε κάτι άλλο, άρα είσαι ένα μυαλό που πρέπει να το κρατήσουμε. 

 

Στο έντρυ λέβελ δε ξέρω αν με το οποιοδήποτε μάστερ μπορείς να προτιμηθείς από έναν που έχει τελειώσει ΙΕΚ λογιστικής. Το μάστερ όπως λέει και η λέξη, σε κάνει μάστορα, δε σου μαθαίνει τα βασικά. Ίσως λοιπόν χρειάζεται να βγάλεις κι εσύ ένα ΙΕΚ και να παίξεις καλύτερα μπάλα με αυτό αφήνοντας το πτυχίο του πολυτεχνείου προς το παρόν στην άκρη ή να πιάσεις από το μηδέν την επιστήμη του λογιστή ή όπως αλλιώς λέγεται η εξειδίκευση που σου αρέσει.

 

Το σημαντικότερο στοιχείο για να μπεις σε μια τέτοια εταιρεία είναι να έχεις ισχυρούς υποστηρικτές. Είναι αυτοί που θα πλέξουν το μύθο γύρω από τα προσόντα σου και το πώς το πρακτικό υπόβαθρο του μηχανικού σε κάνει πιο αποτελεσματικό από έναν θεωρητικό της οικονομίας... 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

....Αυτο που θελω να μαθω ειναι τι χρειαζεται να προσθεσει ενας........

προκειμενου να μπορει να κυνηγησει με καλες πιθανοτητες τετοιες θεσεις (μιλαω για entry level προφανως).

 

....

 

Διεύρυνση σημαντικών κοινωνικών επαφών ….

Ή μπάρμπα στη Κορώνη που λένε οι κακές γλώσσες …. 

Link to comment
Share on other sites

Την απάντηση την έχεις δώσει μόνος σου. Χρησιμοποιώντας τους όρους "αλλαγή καριέρας", "να προσθέσει στο βιογραφικό του" σημαίνει ότι έχεις κάνει ήδη μια καριέρα μηχανολόγου και έχεις ήδη ένα βιογραφικό μηχανολόγου, τα οποία θα δούμε μετά πώς θα συνδεθούν με τις αρμοδιότητες που θα σου ανατεθούν από τον προϊστάμενο που θα εισηγηθεί την πρόσληψή σου. Το καθοριστικό σου προσόν μπορεί να είναι απλά το ότι αρίστευσες σε κάτι άλλο, άρα είσαι ένα μυαλό που πρέπει να το κρατήσουμε. 

 

Στο έντρυ λέβελ δε ξέρω αν με το οποιοδήποτε μάστερ μπορείς να προτιμηθείς από έναν που έχει τελειώσει ΙΕΚ λογιστικής. Το μάστερ όπως λέει και η λέξη, σε κάνει μάστορα, δε σου μαθαίνει τα βασικά. Ίσως λοιπόν χρειάζεται να βγάλεις κι εσύ ένα ΙΕΚ και να παίξεις καλύτερα μπάλα με αυτό αφήνοντας το πτυχίο του πολυτεχνείου προς το παρόν στην άκρη ή να πιάσεις από το μηδέν την επιστήμη του λογιστή ή όπως αλλιώς λέγεται η εξειδίκευση που σου αρέσει.

 

Το σημαντικότερο στοιχείο για να μπεις σε μια τέτοια εταιρεία είναι να έχεις ισχυρούς υποστηρικτές. Είναι αυτοί που θα πλέξουν το μύθο γύρω από τα προσόντα σου και το πώς το πρακτικό υπόβαθρο του μηχανικού σε κάνει πιο αποτελεσματικό από έναν θεωρητικό της οικονομίας... 

Με τον ορο αλλαγη καριερας εννοουσα οτι ενω σπουδαζω κατι το οποιο τελικα δε μου αρεσει και τοσο και θελω να ασχοληθω με κατι αλλο. Εφοσον λοιπον σπουδαζω ΜΜ και θελω να ασχοληθω με business management πχ, ειναι αλλαγη καριερας, οπως και να το κανουμε.

 

Μαλιστα, οποτε ενα μαστερ θα ειναι ανουσιο. Τι μπορω να κανω λοιπον? Το ΙΕΚ ειναι out of the question...

Διεύρυνση σημαντικών κοινωνικών επαφών ….

Ή μπάρμπα στη Κορώνη που λένε οι κακές γλώσσες …. 

Και αν αυτος ο μπαρμπας απλα δεν υπαρχει? Αν υπηρχε δε θα ρωταγα εδω :)

Link to comment
Share on other sites

.....

Και αν αυτος ο μπαρμπας απλα δεν υπαρχει? ....

 

Τότε ισχύει η προτροπή πριν το ή ….

 

(και μη υποτιμάς φυσικά ότι η επιλογή μάστερς κλπ κλπ ότι έχουν και αυτά πέραν της γνωστικής ακαδημαϊκής  επιμόρφωσης και την κοινωνική διεύρυνση ή και επιμόρφωση θα μπορούσες να πεις) …

Link to comment
Share on other sites

Το να σπουδάσεις κάτι και στη συνέχεια να θέλεις να κανεις κάτι άλλο δεν είναι αποτρεπτικό αλλα δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα. Μιλάμε πάντα για θέσεις που προανέφερες και όχι για θέσεις αποφοίτων λυκείου πχ. Έστω δηλαδή ότι ζητάνε οικονομικό αναλυτή με τίτλους οικονομικών κτλ εσυ τι θα αντιπαραθέσεις; Το πρώτο σου πτυχίο προφανώς είναι άχρηστο για αυτή τη θέση. Η μόνη σου ελπίδα να το αντισταθμισεις κάπως με κάποιο μεταπτυχιακό η ΜΒΑ. Κάτι άλλο δεν υπάρχει.

Σου είπα και πριν ότι ξέρω φίλο μου ΜΜ που δουλεύει στην Πειραιώς με ΜΒΑ που έκανε στο finance. Δεν είναι το σύνηθες όμως οι υπόλοιποι είχαν αντίστοιχα πτυχία με τη θέση. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω..

Όποτε οι επιλογές σου είναι η μεταπτυχιακό ΜΒΑ η ξεκινάς άλλες σπουδές από την αρχή

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και πώς του ήρθε του φίλου σου να κάνει αυτή τη στροφή; Μετάνιωσε για το μηχανιλίκι ή σκόπιμα έκανε το μάστερ αυτό όταν προέκυψε η άκρη να μπει στην τράπεζα;

Edited by georgios_m
Link to comment
Share on other sites

Για τον εν λόγο τύπο που λέω πλησιάζει αρκετά στην περίπτωση του φίλου. Τελείωσε μηχανικός ουδέποτε το άσκησε ούτε του άρεσε είχε κάποια χρήματα από γονείς και έκανε το ΜΒΑ. Δεν ξέρω αν είχε υποστηρικτές όπως λες, αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι είχε περάσει από 2 στάδια συνέντευξης επιλογής και κάτι τεστακια στην Πειραιώς

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.