Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγη καριερας


Recommended Posts

Εδώ χωράει και ένα άλλο ερώτημα...κατά πόσο αξίζει να επενδύσει κάποιος δεκάδες χιλιάδες € σε ένα από τα καλύτερα business schools (π.χ. LSE, CBS κ.λπ.) ή να προτιμήσει μια low cost επιλογή!

Από διάφορες συζητήσεις (με συναδέλφους και μη) τείνω προς το συμπέρασμα ότι ειδικά στο συγκεκριμένο Master ισχύει περισσότερο από οπουδήποτε αλλού το "ό,τι δίνεις, παίρνεις"!
Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ χωράει και ένα άλλο ερώτημα...κατά πόσο αξίζει να επενδύσει κάποιος δεκάδες χιλιάδες € σε ένα από τα καλύτερα business schools (π.χ. LSE, CBS κ.λπ.) ή να προτιμήσει μια low cost επιλογή!

Από διάφορες συζητήσεις (με συναδέλφους και μη) τείνω προς το συμπέρασμα ότι ειδικά στο συγκεκριμένο Master ισχύει περισσότερο από οπουδήποτε αλλού το "ό,τι δίνεις, παίρνεις"!

Ποια είναι η γνώμη σας;

Σίγουρα το όνομα ενός top tier πανεπιστημίου έχει ένα βάρος στην αγορά εργασίας. Η low cost επιλογή θα πρέπει να συνοδεύεται (υποθέτω) με πολύ κάλους βαθμούς, αξιολογήσεις, συμμετοχές σε projects κλπ, προκείμενου να "αντισταθμιστεί" το βάρος.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Τί πιθανότητες έχω να βρω μια δουλειά (entry level analyst πχ) σε Investment Bank, σε Hedge Fund ή σε Private Equity με ένα μεταπτυχιακό (finance) σε ένα μεγάλο οικονομικό κέντρο της Ευρώπης (Παρίσι, Λονδίνο, Φρανκφούρτη)? Ξέρω ότι δεν είναι το πιο κατάλληλο φόρουμ για μια τέτοια ερώτηση, άλλα θα ήθελα να ακούσω την άποψη σας. Γενικά απ'ό,τι έχω ακούσει, οι Engineers προτιμούνται για τέτοιες θέσεις λόγω του backround τους...

Link to comment
Share on other sites

Χλωμό έως αδύνατο θα έλεγα ειδικά στο εξωτερικό που δίνουν βάση σε τιτλους και προϋπηρεσία. Δηλαδή πιο είναι το backround των engineers που θα προτιμηθούν από κάποιον finance που το έχει σπουδάσει το θέμα; Με μεταπτυχιακό μόνο εξαιρετικά δύσκολο

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ε σου λέει ο μηχανικός είναι πιο πρακτικός άνθρωπος, του κόβει καλύτερα στα μαθηματικά, έχει και τη γνώση υπολογιστών δεδομένη, οπότε τον προτιμάνε. Σε κάποιο βαθμό συμβαίνει, εφόσον βέβαια είσαι τέτοιος μηχανικός και όχι απλά στα χαρτιά.

 

Και επειδή οι σημερινές τράπεζες είναι πλήρως μηχανογραφημένες από κάποιο σημείο και ύστερα είναι δραστηριότητες μηχανικού.

 

Νομίζω πως υπάρχει και στο ΕΜΠ ένα μεταπτυχιακό που συνδέει ηλεκτρολόγους μηχανικούς με οικονομικά.

 

Βέβαια υπάρχει και ο αντίλογος της άλλης πλευράς που λένε ότι σε όποιο πρότζεκτ αναμίχθηκαν μηχανικοί απέτυχε γιατί το είδαν σαν θέμα τεχνικού σχεδιασμού, όμως τα λεφτά είναι κυρίως συναίσθημα.

Link to comment
Share on other sites

Για να λές ότι θα τελειώσεις στα 5 χρόνια, μπορεί να μην σου αρέσει το αντικείμενο αλλα μάλλον τα παίρνεις τα γράμματα :)

Το ιδανικό θα ήταν να είχες μια εμπειρία 5-10 χρόνων σε μηχανικές δουλειές και μετά να κάνεις την στροφή που θες. Οι έμπειροι μηχανικοί με γνώσεις οικονομίας/διοίκησης είναι πολύ hot. Αλλα ας εξετάσουμε τα σενάρια όπως είσαι τώρα.

MBA ναι είναι κάτι που θέλουν οι εταιρίες, αλλά έχει καταντήσει λίγο σούπα. Για κάθε γνωστό που έπιασε την καλή υπάρχουν 9 που δεν βρήκαν κάτι αξιόλογο.
Project management έχει να κάνει με την οργάνωση ενός έργου (χρονοδιάγραμμα και προγραμματισμός, επιμερισμό εργασιών, καλή οργάνωση και συνεργασία μεταξύ διαφορετικών ομάδων/υπεργολάβων κλπ κλπ). Γενικά έχει υποκατηγορίες, καλό θα ήταν να το δεις μόνος σου αν σου αρέσει.

Finances επίσης μπορεί να σου ανοίξει ορίζοντες, αλλά ανήκει στην κατηγορία MBA. Δηλαδή υπάρχει ανταγωνισμός, οπότε πρέπει να αναδείξεις γιατί είσαι διαφορετικός και κατάλληλοτερος.

Θα σου πρότεινα να δεις και τα αντικείμενα των life cycle analysis ή risk assesment αν σου αρέσουν ή ακόμη και γραμμές παραγωγής και logistics

Tα τελευταία αν δεν κάνω λάθος είναι και αντικείμενο των Μηχ. Παραγωγής και διοίκησης (που πλέον έχουν τα δικαιώματα των Μ.Μ.) οπότε δεν ξέρω αν σου αρέσει κάποιο μεταπτυχιακό σε ένα τέτοιο τμήμα.

 

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να σκεφτείς 2 πράγματα.

Θες να κάνεις μερική στροφή και να ασχοληθείς με οικονομικά/management σχετικα με μηχανική/τεχνολογία ή να ξεφύγεις εντελώς;

Και δεύτερον (και σημαντικότερο) θες να μείνεις Ελλάδα ή να φύγεις;

 

Με βάσει την προσωπική μου εμπειρία, οι περισσότεροι μηχανικοί αναπτύσουν έναν τρόπο προσέγγισης των πραγμάτων διαφορετικό απο όσους σπουδάζουν οικονομικά.

Πολλές φορές αυτό είναι πλεονέκτημα.

Επίσης υπάρχουν πολυεθνικές, τράπεζες και κατασκευαστικές που θέλουν άτομα με γνώσεις και στους 2 τομείς. Επομένως μη φοβάσαι την αλλαγή.
Απλά βρες την απάντηση στα 2 ερωτήματα που έθεσα παραπάνω ώστε να περιορίσεις λίγο τις επιλογές σου.

Διότι στην τελική οι πιθανόττηες λένε πως απο αλλού θα ξεκινήσεις και αλλού θα καταλήξεις. Το τι δουλειά θα κάνεις εν τέλει θα το ορίσουν οι καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ε σου λέει ο μηχανικός είναι πιο πρακτικός άνθρωπος, του κόβει καλύτερα στα μαθηματικά, έχει και τη γνώση υπολογιστών δεδομένη, οπότε τον προτιμάνε. Σε κάποιο βαθμό συμβαίνει, εφόσον βέβαια είσαι τέτοιος μηχανικός και όχι απλά στα χαρτιά.

 

Και επειδή οι σημερινές τράπεζες είναι πλήρως μηχανογραφημένες από κάποιο σημείο και ύστερα είναι δραστηριότητες μηχανικού.

Ναι κάπως έτσι. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου πάντως...

 

 

Για να λές ότι θα τελειώσεις στα 5 χρόνια, μπορεί να μην σου αρέσει το αντικείμενο αλλα μάλλον τα παίρνεις τα γράμματα :)

 

Το ιδανικό θα ήταν να είχες μια εμπειρία 5-10 χρόνων σε μηχανικές δουλειές και μετά να κάνεις την στροφή που θες. Οι έμπειροι μηχανικοί με γνώσεις οικονομίας/διοίκησης είναι πολύ hot. Αλλα ας εξετάσουμε τα σενάρια όπως είσαι τώρα.

 

MBA ναι είναι κάτι που θέλουν οι εταιρίες, αλλά έχει καταντήσει λίγο σούπα. Για κάθε γνωστό που έπιασε την καλή υπάρχουν 9 που δεν βρήκαν κάτι αξιόλογο.

Project management έχει να κάνει με την οργάνωση ενός έργου (χρονοδιάγραμμα και προγραμματισμός, επιμερισμό εργασιών, καλή οργάνωση και συνεργασία μεταξύ διαφορετικών ομάδων/υπεργολάβων κλπ κλπ). Γενικά έχει υποκατηγορίες, καλό θα ήταν να το δεις μόνος σου αν σου αρέσει.

Finances επίσης μπορεί να σου ανοίξει ορίζοντες, αλλά ανήκει στην κατηγορία MBA. Δηλαδή υπάρχει ανταγωνισμός, οπότε πρέπει να αναδείξεις γιατί είσαι διαφορετικός και κατάλληλοτερος.

Θα σου πρότεινα να δεις και τα αντικείμενα των life cycle analysis ή risk assesment αν σου αρέσουν ή ακόμη και γραμμές παραγωγής και logistics

Tα τελευταία αν δεν κάνω λάθος είναι και αντικείμενο των Μηχ. Παραγωγής και διοίκησης (που πλέον έχουν τα δικαιώματα των Μ.Μ.) οπότε δεν ξέρω αν σου αρέσει κάποιο μεταπτυχιακό σε ένα τέτοιο τμήμα.

 

Προσωπικά θα σε συμβούλευα να σκεφτείς 2 πράγματα.

Θες να κάνεις μερική στροφή και να ασχοληθείς με οικονομικά/management σχετικα με μηχανική/τεχνολογία ή να ξεφύγεις εντελώς;

Και δεύτερον (και σημαντικότερο) θες να μείνεις Ελλάδα ή να φύγεις;

 

Με βάσει την προσωπική μου εμπειρία, οι περισσότεροι μηχανικοί αναπτύσουν έναν τρόπο προσέγγισης των πραγμάτων διαφορετικό απο όσους σπουδάζουν οικονομικά.

Πολλές φορές αυτό είναι πλεονέκτημα.

Επίσης υπάρχουν πολυεθνικές, τράπεζες και κατασκευαστικές που θέλουν άτομα με γνώσεις και στους 2 τομείς. Επομένως μη φοβάσαι την αλλαγή.

Απλά βρες την απάντηση στα 2 ερωτήματα που έθεσα παραπάνω ώστε να περιορίσεις λίγο τις επιλογές σου.

Διότι στην τελική οι πιθανόττηες λένε πως απο αλλού θα ξεκινήσεις και αλλού θα καταλήξεις. Το τι δουλειά θα κάνεις εν τέλει θα το ορίσουν οι καταστάσεις.

Καταρχάς ευχαριστώ για την καταπληκτική απάντηση/ανάλυση. 5,5 χρόνια λογικά θα μου πάρει btw (έχω και το στρατιωτικό μετά βεβαία).

 

Σχετικά με τα δύο (πολύ εύλογα) ερωτήματα. Για το νο2 σκέφτομαι το εξωτερικό για προφανείς λογούς. ΑΛΛΑ, πώς ακριβώς θα πάω στο εξωτερικό? Έτσι, ξεκάρφωτος, παιδιά ήρθα? Οι περισσότεροι Έλληνες που μεταναστεύουν έχουν βρει κάτι πριν φύγουν μέσω διασυνδέσεων. Δεν έχω σκοπό να πάω για "ο,τι κάτσει" εννοείται. Από την άλλη όμως θεωρό ότι θα ήταν πολύ κάλο να αποκτήσω μια εμπειρία εδώ αρχικά και μετά να φύγω, καθώς θα έχω να γράψω κάτι στο βιογραφικό μου.

 

Για το νο1, τείνω προς το "ξεφεύγω εντελώς". Είναι όμως μια παρακινδυνευμένη κίνηση για δύο λόγους. Πρώτων γιατί στην τελική δεν ξέρω αν μου θα μου αρέσει, καθώς δεν έχω καμία επαφή με τον κόσμο των χρηματοοικονομικών και του χρηματιστηρίου (αυτή τη στιγμή υποθέτω ότι μου αρέσει, αν καταλαβαίνετε τι εννοώ...) και δεύτερων γιατί διαβάζω ότι οι προσφερόμενες θέσεις στον συγκεκριμένο τομέα είναι ελάχιστες, ενώ οι υποψήφιοι πάρα μα πάρα πολλοί.

 

Αυτό που θα έπρεπε να με ανησυχεί είναι το ότι δεν έδωσα κάποια ξεκάθαρη απάντηση για κανένα από τα δυο ερωτήματα :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις τι σου αρέσει ίσως φαντάζεσαι ότι κάτι μπορεί να σου αρέσει θεωρητικά αλλα στην πράξη να διαφέρει κτλ κτλ.. Καταλήγεις λοιπόν ότι θέλεις να ξεφύγεις από το μηχανιλικι (δεκτό) θα πρέπει όμως να είσαι σίγουρος για την επόμενη επιλογή σου γιατί μετά τα περιθώρια στενεύουν

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρεις τι σου αρέσει ίσως φαντάζεσαι ότι κάτι μπορεί να σου αρέσει θεωρητικά αλλα στην πράξη να διαφέρει κτλ κτλ..

Kind of. Είμαι όμως διατεθειμένος να πάρω το όποιο ρίσκο και πιστεύω ότι αν κινηθώ "έξυπνα" ίσως και να έχω αρκετές πιθανότητες. Τι εννοώ. Ξέρω ότι δεν μπορώ να συναγωνιστώ αποφοίτους του LSE πχ οι οποίοι θα στείλουν βιογραφικά σε boulge brackets (Goldman Sachs, Morgan Stanley κλπ), μπορώ όμως να "χτυπήσω" τις boutiques για αρχή και μετά βλέποντας και κάνοντας. Το θέμα είναι όμως ότι ούτε εκεί δεν ξέρω αν όντως έχω αρκετές πιθανότητες (από την άποψη των προσφερόμενων θέσεων εργασίας) ώστε να δικαιολογήσω την επένδυση του μεταπτυχιακού (finance). Η αλήθεια είναι πάντως ότι με συναρπάζει ο κόσμος των επενδύσεων (το κατάλαβα λίγο αργά βέβαια), όποτε why not. Τα χρήματα επίσης πολύ καλά, τόσο καλά που δε νομίζω ότι κάποια άλλη δουλειά σε πληρώνει τόσα πολλά (work life balance όμως ούτε κατά διάνοια). Job security όμως, σήμερα είσαι, αύριο δεν είσαι. '87, '08 κλπ τους πέταγαν έξω από τα γραφεία...

 

Καταλήγεις λοιπόν ότι θέλεις να ξεφύγεις από το μηχανιλικι (δεκτό) θα πρέπει όμως να είσαι σίγουρος για την επόμενη επιλογή σου γιατί μετά τα περιθώρια στενεύουν

Αν κάποιος δεν είναι σίγουρος για τις επιλογές του, τότε ας είναι σχεδόν σίγουρος :) Πάντως, το project management είναι αρκετά ενδιαφέρον και πολύ ευρύ πεδίο, πράγμα που σημαίνει ότι με ένα τέτοιο μεταπτυχιακό ανοίγεις πολύ περισσότερες πόρτες, όποτε αν το δούμε ωφελιμιστικά είναι "καλύτερο"...

Edited by Avenger
Link to comment
Share on other sites

Το δύσκολο στην περίπτωση σου είναι ότι θα κάνεις μεγάλη αλλαγή και εν τέλει δεν θα έχεις εμπειρία (εργασιακή) σε κανένα απο τα 2 αντικείμενα. Επίσης ισχύει πως έξω δεν θα σε πάρουν έτσι απλά.

ΟΜΩΣ μην σε αγχώνει αυτό. 

 

Προσωπικά χρησιμοποίησα το μεταπτυχιακό μου ως σκαλοπάτι. Δηλαδή επιλέγεις ένα μάστερ στο εξωτερικό με την ελπίδα πως θα αποκτήσεις διασυνδέσεις με αυτόν το τρόπο. Αν είσαι σε ένα πανεπιστήμιο που είναι δραστήριο, μπορείς να κάνεις κάποιο internship, κάποιο προτζεκτ ή να δουλέψεις σε ένα summer job και να αποκτήσεις μια μικρή εμπειρία και επαφές. Επίσης υπάρχουν graduate jobs ή traineeships. Και για μένα αυτό είναι το μεγάλο ατού στο εξωτερικό. Σε καλή δουλειά σίγουρα θέλουν εμπειρία, αλλά ταυτόχρονα υπάρχουν πιθανες επιλογές ώστε να αποκτήσεις αυτή την εμπειρία.
Το θέμα είναι να κατασταλάξεις λίγο στο αντικείμενο που θες, ώστε να μπορείς και να αποκτήσεις και χρήσιμη εμπειρία.

 

Και αφού έχεις τον στρατό στη μέση, σημαίνει πως έχεις τουλάχιστον 1.5 χρόνο μέχρι να πάρεις την απόφαση σου. Επομένως ψάξε, διάβασε, ρώτα και μάθε.
Και πάντα να θυμάσαι πως δεν έχει μόνο ένας δίκιο. Γι' αυτό πάρε πολλές απόψεις και δες την γενική εικόνα. Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Το δύσκολο στην περίπτωση σου είναι ότι θα κάνεις μεγάλη αλλαγή και εν τέλει δεν θα έχεις εμπειρία (εργασιακή) σε κανένα απο τα 2 αντικείμενα. Επίσης ισχύει πως έξω δεν θα σε πάρουν έτσι απλά.

 

ΟΜΩΣ μην σε αγχώνει αυτό. 

 

Προσωπικά χρησιμοποίησα το μεταπτυχιακό μου ως σκαλοπάτι. Δηλαδή επιλέγεις ένα μάστερ στο εξωτερικό με την ελπίδα πως θα αποκτήσεις διασυνδέσεις με αυτόν το τρόπο. Αν είσαι σε ένα πανεπιστήμιο που είναι δραστήριο, μπορείς να κάνεις κάποιο internship, κάποιο προτζεκτ ή να δουλέψεις σε ένα summer job και να αποκτήσεις μια μικρή εμπειρία και επαφές. Επίσης υπάρχουν graduate jobs ή traineeships. Και για μένα αυτό είναι το μεγάλο ατού στο εξωτερικό. Σε καλή δουλειά σίγουρα θέλουν εμπειρία, αλλά ταυτόχρονα υπάρχουν πιθανες επιλογές ώστε να αποκτήσεις αυτή την εμπειρία.

Το θέμα είναι να κατασταλάξεις λίγο στο αντικείμενο που θες, ώστε να μπορείς και να αποκτήσεις και χρήσιμη εμπειρία.

 

Και αφού έχεις τον στρατό στη μέση, σημαίνει πως έχεις τουλάχιστον 1.5 χρόνο μέχρι να πάρεις την απόφαση σου. Επομένως ψάξε, διάβασε, ρώτα και μάθε.

Και πάντα να θυμάσαι πως δεν έχει μόνο ένας δίκιο. Γι' αυτό πάρε πολλές απόψεις και δες την γενική εικόνα. Καλή τύχη!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

Ναι και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι. Ότι δηλαδή για να βρεις κάτι έξω, το "μέσο" είναι το μεταπτυχιακό, όχι τόσο ως επιπλέον γνώση, άλλα λόγω των διασυνδέσεων που έχουν τα πανεπιστήμια, ενώ παράλληλα εξοικειώνεσαι και με την εκεί αγορά εργασίας. Έχετε μήπως κάτι συγκεκριμένο να μου προτείνετε?

Edited by Avenger
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.