Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

Αλεξανδρε, "Kαι στο δημαρχο να πας ....**********"!

 

Μek, μου εξηγησες αλλα εχω το εξης προβλημα όπως ειχα ξαναγραψει και επιβεβαιωσα λυνοντας ενα απλο φορέα με μια μονο φορα και με ενα σεναριο μονο της ισοδυναμης στατικής:

Στο φακελο τις αναλυσης/scen000 βρισκω τα αρχεια με μετακινήσεις/περιστροφες το Ι000S.ΟUT το Ι001S.ΟUT Ι002S.ΟUT τo Ι003S.ΟUT.

Το Ι000S.OUT και το I003S.OUT βγάζουν τα ιδια ακριβως αποτελέσματα καποια ελαχιστα χιλιοστα με τη διαφορά ότι το πρωτο δινει αποτελέσματα για 9 φορτίσεις ενω το τελευταιο για 6 φορτίσεις.

Το Ι0001S.OUT και το I002S.OUT βγάζουν τα ιδια ακριβως αποτελέσματα πάνω απο cm και αφορούν και τα δύο 5 φορτίσεις.

Τα ερωτήματα παρατηρησεις είναι τα εξής:

1) Στο τευχος βγαινουν μονο τα αποτελέσματα του I000S.OUT

2)Ποια η διαφορά μεταξυ του Ι001S.OUT και το I002S.OUT

3) τι να κανω εγω τωρα να αθροίσω τα επιμέρους αποτελέσματα του Ι000S.OUT και το I001S.OUT???

4) τα αποτελεσματα αυτων των αρχείων είναι πολλαπλασιασμένα με το q ή οχι?

5) και σημαντικότερο την στιγμή που διαβάζω στο Ι001S.OUT την μετακίνηση κατα χ για την φόρτιση3 1,88cm για πιο λόγο έχω αρμό 0,79cm??? (τα νουμερα αφορουν δοκιμή με απλο 4στυλο μονοροφο.)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

palex τα αρχεία Ι000D.OUT και Ι000S.OUT που έχω πει ότι μας ενδιαφέρουν κι εμένα η υποστήριξει μου τα επισήμανε για το αν ήθελα περισσότερο έλεγχο των δρώμενων στην ανάλυση...τα έχω δει κι εγώ τα άλλα αρχεία και έχω βγάλει τέτοια συμπεράσματα, αλλά από υποστήριξη χρησιμοποιώ αυτά που σου έχω πει.

1)το τι βγαίνουν τα αποτελέσματα του Ι000S.OUT με βάση την υποστήριξη είναι το σωστό...μ η υποστήριξει μπορεί να μας διαφωτίση.

2)δεν έχω καταλάβει

3)τι να σου πω...καλύτερα να δούμε την απάντηση της υποστήριξης.

4)πιστεύω πως όχι...το λογισμικό βγάζει ελαστικές μετακινήσεις και μετά για διάφορους υπολογισμούς(π.χ. αρμός) πολ/ζει με q...κι εδώ όμως μπορεί να μας διαφωτίσει η υποστήριξη.

5)τι να σου πω...πάντως οι 7(πλην G και Q) από τις 9 φορτίσεις τις ισοδύναμης στατικής είναι μια κατάσταση και πρέπει να γίνει αλγεβρική άθροιση των μετακινήσεων...πάντως δε θέλω να πιστεύω ότι παίζουν τέτοια πράγματα γιατί έιναι η βάση για όλα οι μετακινήσεις...οπότε για να μη δημιουργούμε ερωτηματικά και σε άλλους καλύτερα να ρωτήσουμε υποστήριξη...τι λες?

Link to comment
Share on other sites

Mek, παρατηρησα κατι και μου ηρθε εμπνευση:

Στο I000S.OUT δινει για Φ3 2,034mm αρα Χ3,5=7,12mm περίπου ίσο με τον αντισεισμικό αρμό 0,79cm άρα όντως οι μετακίνησεις είναι στο αρχείο Ι000S.OUT (χωρίς να ειναι πολλαπλασιασμένες με το q).

Tωρα μου εμεινε η περιέργεια τι είναι τα αλλα αρχεία.

Εμενα προσωπικά μου είναι δυσκολο να επικοινωνω με την υποστηριξη διοτι τις ιδιες ωρες εργαζομαι σε εταιρεία και δεν μπορώ να κανω τετοιες συζητησεις στο τηλ και κυρίως χωρίς ανοικτο το προγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

θα επικοινωνήσω εγώ μη σαπασχολέι, απλά κι εγώ κατά το μεσήμέρι επικοινωνώ όταν έχω χρόνο και τότε συνήθως δε τους βρίσκώ...αλλά θα μάθουμε την άλλη βδομάδα γιατί κλείσανε για διακοπές.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ,καθε φορα που διαβαζω τα Posts σας και μετα θελω να βαλω τις δικες μου αποριες νιωθω οτι ειμαι σε ταξη που μαθαινουνε δευτεροβαθμιες και εγω ρωταω ακομα την προπαιδεια.Τελοσπαντων εχω ενα κτιριο ισογειο με 1 υπογειο , που ειναι ομως μεσοτοιχεια οι 2 απο τις 4 πλευρες.Καταρχην αφου εφτιαξα το ισογειο με copy paste το κατεβασα στη σταθμη 1 του υπογειου οπως λεει αυτος στα μαθηματα , μετα αλλαξα τα περιμετρικα δοκαρια σε τοιχεια με την εντολη με το"ψαλιδι" βαζοντας max μηκος 100cm , μετα εκανα copy paste στο 0 και εβαλα πεδιλα κατω απο τις κολωνες και τα "υποστυλωματα" των τοιχειων.Ομως οταν τρεχω το μαθ. μοντελο μου βγαζει οτι ολα τα "υποστυλωματα" των τοιχειων ειναι μονα τους χωρις να ενωνονται με αλλο μελος(Στο εκπαιδευτικο τα δικα του φαινεται να ειναι ενωμενα πριν βαλει μετα τις κιτρινες γραμμες).Οταν μετα βαζω αυτα τα μελη που ενωνει τις κορυφες ολων των υποστυλωματων(2η στηλη , 10ο κουμπι) μετα δεν εχει προβλημα και στο 3διαστατο τις δειχνει ενωμενες.Αυτο ειναι λαθος ?

2η απορια επειδη εβαλα εκκεντρα θεμελια στις 2 απο τις 4 πλευρες λογω τις μεσοτοιχειας , μου βγαζει τη προσομοιωση των υποστυλωματων λιγο σπασμενη στο κατω μερος προς το κ.β. του θεμελιου.Φανταζομαι αυτο ειναι σωστο.Μετα το μαθ. μοντελο σε ολα τα υποστυλωματα και τα "υποστυλωματα" των τοιχειων βγαζει χοντρη πρασινη γραμμη μαλλον απο το κ.β. του υποστυλωματος στο κ.β. του θεμελιου και στη σταθμη 1 και στη 0.Αυτο ειναι σωστο ?

Τελος οταν παω να ενωσω με τη κιτρινη γραμμη στη σταθμη 0, γινεται λιγο χαμος .Μου βγαζει 6 λαθη και με εχει πιασει λιγο πανικος.Πρεπει να ενωσω μετα το μαθ. μοντελο αυτα που μοιζουνε να ειναι τα κ.β. των θεμελιων? Γενικα αν μπορει να βοηθησει κανεις.

Συγγνωμη για τη "μπακαλικη" γλωσσα αλλα θελω να τα λεω απλα γιατι δεν ξερω σε ποιο βημα εχω κανει λαθος.Εκανα και επισυναψη το αρχειο πριν το μαθ.μοντελο για οποιον ενδιαφερεται. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

μην το βλέπεις έτσι...είναι θέμα χρήσης...μετά από λιγο καιρό που θα χεις συνηθίσει το λογισμικό δε θα σου φαίνεται τίποτα περίεργο...

λοιπόν στο θέμα μας...

-όταν έχουμε υπόγειο φτιάχνουμε το κτήριο(φυσικές διατομές) με το υπόγειο όπως ακριβώς είπες και μετά δημιουργούμε το μοντέλο όπως είπες... στη συνέχεια ενώνουμε τους κόμβους των επιμέρους υποστυλωμάτων των τοιχείων υπογείου(και στην οροφή και στη βάση) με ένα στοιχείο δοκού μεγάλης ακαμψίας...αυτό γίνεται μετά τη δημιουργία μαθηματικού μοντέλου γιατί στην ουσία τη δοκό μεγάλης ακαμψίας τη βάζεις σαν μαθηματικό μέλος χώρις ίδιο βάρος κι απόδοση διατομής απλά για να ληφθεί υπόψιν η ακαμψία της...και στα video μαθήματα έτσι γίνεται(παρατήρησε το καλύτερα).

-στα έκκεντρα θεμέλια σωστά βγάζει την εκκεντρότητα στη στάθμη 0...στη στάθμη 1 φαίνεται αλλά είναι η προβολή από τη στάθμη 0(μπορείς να το διαπιστώσεις από το 3D)...αυτό που έχω να σου επισημάνω βλέποντας το μοντέλο είναι να κοιτάξεις γιατί κάποια από τα έκκεντρα πέδιλα δεν έχουν μπει ακριβώς στη μέση των επιμέρους υποστυλωμάτων κι έτσι προκύπτει κι άλλη εκκεντρότητα και παρατήρησα στην οροφή υπογείου κάποιον ξέμπαρκο κόμβο(δες και σβήσε τον).

-στη στάθμη 0 η ένωση γίνεται στους κόμβους στα πέδιλα(αυτοί μόνο υπάρχουν...η εκκεντρότητα και ο άξονας των στύλων είναι το ίδιο μέλος, απλά η εκκενρότητα είναι rigid offset του μέλους)...έκανα την ένωση και δε βγάζει λάθη(και με ένωση μόνο στην κορυφή δε βγάζει λάθη...πιθανόν λόγο έκκεντρότητας,αλλά το σωστό είναι να γίνει και στη βάση...μόνο αν έχεις πεδιλοδοκούς χρειάζεται μόνο στη κορυφή)

...τέλος αυτό που πρέπει να προσέξεις τα ονόματα των αρχείων να είναι μέχρι 8 λατινικούς χαρακτήρες ή αριθμούς, γιατί αλλιώς θα χεις προβλήματα είτε στην ανάλυση, είτε στην ανάγνωση των txt αρχείων( έλεγχοι ΕΑΚ, σεισμική δράση...)...πιστεύω να σε κάλυψα...για ότι θες έδω είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση, απλα πηρα μια παραταση και δεν προλαβα να εφαρμοσω αυτα που μου ειπατε, αλλα γενικως ηρεμησα λιγο.Ηρθα ομως με νεες αποριες.Τελειωσα ενα μικρο garage και θελω να το εκτυπωσω. Στο τευχος δεν ειχα προβλημα , εκτος του οτι δεν μου βγαζει τις σελιδες στα περιεχομενα, αλλα μικρο το κακο( τα κανω .doc ).Επειδη δεν εχω plotter θελω να κανω τα σχεδια σε .dxf οπως λεει και στο manual,αλλα εχω τα εξης προβληματα.

1.Στη σχεδιαση του Scada δεν μου δειχνει τους οπλισμους στις λεπτομεριες των στυλων, ενω υπαρχουνε στην κατοψη λεει Κ1 8φ16+4φ14 π.χ. και οταν κανω "ΕΞΟΔΟΣ" το σχεδιο σε .dxf τις λεπτομεριες δεν τις δειχνει καθολου, ενω το υπολοιπο φαινεται κανονικα.

2.Ξερετε καμια συμβατη γραμματοσειρα με Autocad γιατι τα ελλληνικα γραμματα μου τα βγαζει με "?" ;.

3.Υπαρχει ταμπελακι για να γραφεις τα στοιχεια και κυριως χρειαζεται να γραφουμε κατι περισσοτερο απο μελετητης, εργο και τα κλασσικα .Εννοω σε κατι αλλα στατικα ειδα να γραφουνε και αλλα στοιχεια οπως Παραδοχες, C20/25, B500c,ταση εδαφους ,μονιμα φορτια κλπ. Εννοω αυτα φαινονται και στο τευχος πρεπει να τα βαζουμε και στα σχεδια; .

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

1.πριν κάνεις export σε dxf επέλεξε όλες τις λεπτομέρειες στύλων(μόνο τις λεπτομέρειες...όχι κάτοψη) και κάνε explode τα block και μετά κάνε export σε dxf και θα εμφανιστούν πιστεύω.

2.δε μπου χει τύχει προς το παρόν και δε ξέρω...θα το ψάξω και θα σου πω άμα βρω κάτι.

3.πρέπει να αναγράφονται και στα σχέδια σαν υπόμνημα,γιατί το τεύχος δε το κοιτάει κανείς για ένα γρήγορο έλεγχο, ενώ με τα βασικά στοιχεία(φορτία, σεισμολογικά στοιχεία,υλικά...) και με κάποια εμπειρία μπορείς να ελέγξεις κάποια βασικά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.