Μετάβαση στο περιεχόμενο

Scada Pro - Μοντελοποίηση, ανάλυση, διαστασιολόγηση


palex

Recommended Posts

1.Πωπω, ευχαριστω πολυ κατι τετοια μπορουν να σε τρελανουνε, εκανα explode τις λεπτομερειες και τις δειχνει....που να το φανταστω.

2.Παρατηρησα οτι στο autocad, το κειμενο οταν το βλεπεις κανονικα το εχει με ?, οπου ειναι ελληνικος χαρακτηρας, αλλα αν πατησεις properties σου λεει οτι ειναι text και μεσα στο prοperties διαβαζεις κανονικα το κειμενο π.χ. Φ8/15, αλλα στο σχεδιο φαινεται ?8/15.Μηπως ξερετε πως διορθωνεται αυτο;

3.Και κατι αλλο που δεν καταλαβα , τις λεπτομεριες των υποστυλωματων πρεπει να τις φτιαχνω μονος μου ή κανονικα επρεπε να τις εχει φτιαξει το προγραμμα , γιατι δειχνει το περιγραμμα των υποστυλωματων διπλα στις λεπτομερειες αλλα μεσα δεν εχει τους οπλισμους.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 668
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3.Υπαρχει ταμπελακι για να γραφεις τα στοιχεια και κυριως χρειαζεται να γραφουμε κατι περισσοτερο απο μελετητης, εργο και τα κλασσικα .Εννοω σε κατι αλλα στατικα ειδα να γραφουνε και αλλα στοιχεια οπως Παραδοχες, C20/25, B500c,ταση εδαφους ,μονιμα φορτια κλπ. Εννοω αυτα φαινονται και στο τευχος πρεπει να τα βαζουμε και στα σχεδια; .

Ευχαριστω.

εξαρτάται αν η δουλειά σου θες να χαρακτηρίζεται, σε επίπεδο τουλάχιστον εμφάνισης και πληρότητας σχεδίων, από κάποια πληρότητα και σοβαρότητα.

 

τα περισσότερα standards στη δουλειά μας,τα βάζει ο ευατός μας.

 

βέβαια τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότερο οι πινακίδες με τον τιτλο του έργου και του μελετηταρά μηχανικού που έκανε το πόνημα, γίνονται όλο και μεγαλύτερες και εντυπωσιακότερες (π.χ. με σκιές περιγραμμάτων) και παραδίπλα, σ'ενα σχέδιο πάντα, οπλισμοί δοκών, πλακών, στύλων, λεπτομέρειες στύλων "τα πάντα όλα".

 

και μετά ο σιδεράς σε απευθείας σύνδεση με τον θεό κόβει σίδερα

 

έχετε πάει ποτέ από κοντα σε σιδεράδες να δείτε πως κόβουν, καμπυλώνουν και τεντώνουν με το μπούγιο που γίνεται στα σχέδια?

 

τις περισσότερες φορές κοιτάνε λάθος όροφο! αλλά αυτά τα ξέρετε μάλλον, δεν περιμένετε να το πω εγώ

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ rigid, όμως θα σου πω και κάτι (χωρίς ίχνος υπεράσπισης των μαστόρων) που μου έχει συμβεί. Πραγματικά απίστευτο συνεργείο σιδεράδων στην περιοχή μου, να κοροιδεύει στη ψύχρα τον μηχανικό για τους ξυλότυπους που τους έδινε (ξυλότυποι δεκαετίας 70 και βάλε, καμία σχέση με την πραγματικότητα και τους σημερινούς τρόπους όπλισης!!), και όχι μόνο αυτό αλλά τον έκαναν χάζι και σε όλη την πιάτσα!!Εννοείται πάντως ότι είχαν το φιλότιμο και όπλιζαν με τον βέλτιστο δυνατό τρόπο για να προφυλάξουν όσο τέλος πάντων μπορούσαν την κατάσταση..Anyway, να απευθύνω μια απορία προς τους χρήστες του scada.Στην διαστασιολόγηση κοιτόστρωσης που έχει περιγραφεί με πεπερασμένα, τα ποσοστά οπλισμού που δίνονται στην μάσκα της διαστασιολόγησης (Χάνω-Χκάτω-Ζάνω-Ζκάτω), είναι σε cm2, cm2/m , ή κάτι άλλο που δεν καταλαβαίνω?Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Xάνω = 2,43 (άρα ο ελαχ. Φ12/15), Xκάτω = 8,86 (Φ12/10), Ζάνω = 3,17(άρα ο ελαχ. Φ12/15),Ζκάτω = 20,3 (Φ18/12,5??). Μέχρι 16άρι έχω δει σε radier, έχετε δουλέψει με 18άρι?Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον κύριε συντονιστά!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.